Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 23 – 29 WRZEŚNIA 2019

DYŻURY EKSPERTÓW WS. UTWORZENIA MUZEUM – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
26 września (czwartek) godz. 16.00-18.00
Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10

Zapraszamy do udziału w cyklu interdyscyplinarnych dyżurów ekspertów, podczas których mieszkańcy będą mieli możliwość skonsultowania uwag, opinii dotyczących konsultacji Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow.
Dyżury odbędą się w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 w Krakowie,  w godz. 16.00-18.00
Poniżej przedstawiamy harmonogram dyżurów interdyscyplinarnych:

26.09.2019 – Drugi dyżur dot. układu komunikacyjnego wokół terenu przyszłego upamiętnienia, zaproszeni eksperci:  Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Transportu Publicznego, Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu, Muzeum Krakowa
29.10.2019 – Trzeci dyżur dot. zieleni na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie, zaproszeni eksperci: Zarząd Inwestycji Miejskich, Muzeum Krakowa, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zarząd Zieleni Miejskiej
28.11.2019 – Czwarty dyżur dot. organizacji ruchu zwiedzających w otoczeniu Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie i regulaminu użytkowania terenu, zaproszeni eksperci: Zarząd Inwestycji Miejskich, Muzeum Krakowa, Wydział Ds. Turystyki
18.12.2019 – Piąty dyżur dot. zagadnień związanych z prawną ochroną miejsc pamięci oraz cmentarzy wojennych, zaproszeni eksperci: Muzeum Krakowa
Więcej informacji na temat konsultacji Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie – konsultacje społeczne wokół zagadnień związanych z powstającym muzeum można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Dialogu.

ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY
26 września (czwartek) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Nowa Huta w okresie PRL-u miała szczęście do znakomitych urbanistów i architektów. Projektowali ją m.in. Tadeusz Ptaszycki, Janusz i Marta Ingardenowie, Stanisław Juchnowicz,
a także, w latach późniejszych Witold Cęckiewicz. Jak ten proces wyglądał po zmianie ustrojowej z 1989 roku? Jakie były pomysły na realizacje architektoniczne we współczesnej Nowej Hucie? Jak zespoliły się (bądź nie) z socrealistycznym kostiumem? Na te pytania udzieli odpowiedzi dr Michał Wiśniewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wydarzenie towarzyszące wystawie Nowohucianin
Wstęp bezpłatny

AKCJA „60+ KULTURA”
28-29 września (sobota – niedziela)

28 i 29 września 2019 r. – zapraszamy seniorów do odwiedzenia wszystkich oddziałów i filii Muzeum Krakowa (za wyjątkiem Fabryki Emalia Oskara Schindlera i Rynku Podziemnego) za symboliczną złotówkę. Ponadto w oddziale Rynek Podziemny zwiedzanie trasy turystycznej „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” odbędzie się z przewodnikiem, w dwóch grupach –  w sobotę i w niedzielę o godzinie 16.00, również za „złotówkę” po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Promocja prowadzona  jest w ramach ogólnopolskiej akcji „60+ Kultura” i skierowana do osób powyżej 60. roku życia. Mamy nadzieję, że inicjatywa umożliwi seniorom zapoznanie się z ofertą Muzeum, dzięki czemu zostaną naszymi stałymi bywalcami.

MAŁY WIELKI KRAKÓW: NA ROZSTAJU DRÓG
28 września (sobota) godz. 11.00
START: przed wejściem do Rynku Podziemnego

Przemierzając miasto kroczymy pewnym krokiem po ulicach. Raz skręcamy w prawo, raz w lewo. Czasem zatrzymujemy się na skrzyżowaniu dwóch ulic i wahamy się, w którą stronę pójść. Patrzymy na nazwę ulicy i zaczynamy się zastanawiać, dlaczego niektóre ulice nazywają się tak, a nie inaczej. Czy wiecie, co pędzono na Pędzichowie i co wspólnego z kanałami ma ulica Wenecja? I gdzie tak naprawdę prowadził Szlak? Zapraszamy na spacer, podczas którego poznamy nie tylko historię krakowskich ulic, ale także ich sekrety ukryte w szczelinach chodników.
—-
Mały wielki Kraków to cykl spacerów miejskich odkrywających przed uczestnikami zupełnie nowe historie i miejsca ukryte w tkance Krakowa. Szlak naszych jesiennych wędrówek wyznaczą opowieści nieoczywiste. Poznamy nie tylko te miejsca, których na co dzień nie dostrzegamy, ale także te metaforyczne, nieświadome historie, które budują naszą tożsamość i odsłaniają zróżnicowaną kulturę miejską Krakowa.
Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9–12 lat odbywają się w soboty i niedziele o godz. 11.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

MIESZKANIE DLA MIESZCZANINA
28 września (sobota) godz. 12.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
0?ui=2&ik=22ddab3232&attid=0 - MUZEALNE AKTUALNOŚCI 23 - 29 WRZEŚNIA 2019
Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku 13–16 lat. Prowadzenie: Michał Hankus
„Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś” – to hasło przewodnie wielu popularnych programów telewizyjnych dotyczących nowoczesnego urządzania mieszkań i mających poprawić komfort domowników. Czy na pewno nowoczesne projekty uwzględniają potrzeby wszystkich członków rodziny? Czy projektowane mieszkania dla mieszczan nie są do siebie zbyt podobne? Warsztaty będą okazją do kreatywnego wykorzystania wyobraźni i stworzenia własnego projektu wnętrza, które odpowiadać będzie potrzebom najbliższych oraz dzięki pomysłowości uczestników stanie się przestrzenią jedyną w swoim rodzaju.
Koszt 5zł/os

MUZEUM BEZ GRANIC: KLASZTOR OO. PAULINÓW NA SKAŁCE
28 września (sobota) godz. 12.00
START: przed wejściem do bazyliki św. Stanisława i św. Michała na Skałce, ul. Skałeczna 15

Zwiedzanie rozpoczniemy od krótkiej wizyty w bazylice św. Stanisława i św. Michała. Bezpośrednio z prezbiterium kościoła wejdziemy do pomieszczeń Zespołu Biblioteczno-Muzealnego. Znajduje się on w dwóch niewielkich salach o wystroju barokowym pochodzącym z XVII wieku. Najpierw, na parterze, obejrzymy wystawę dedykowaną św. Stanisławowi. Na piętrze odwiedzimy Starą Bibliotekę klasztorną, w której przechowuje się ok. 4 tysiące książek z wieków od XV do połowy XX. Wreszcie w ogrodzie klasztornym, pośród pięknej zieleni, zobaczymy m.in. kapliczkę Matki Bożej oraz miejsce dawnej ogrzewalni św. Brata Alberta Chmielowskiego upamiętnione krzyżem.
o. Grzegorz Prus OSPPE

W tej edycji Muzeomanii zapraszamy do oglądania miasta „od środka”. Chcemy zajrzeć do wnętrz miejskich, z którymi być może nie mamy do czynienia na co dzień, a które silnie wpisują się w tkankę Krakowa. Poznamy różnorodne przestrzenie, które pokażą nam miasto w rozmaitych jego aspektach: tych przyrodniczych, duchowych, a także kulturalnych i artystycznych. Odwiedzimy ogród klasztorny jako przykład wnętrza otwartego, ale jednak zakrytego przed oczami postronnych. Zajrzymy do galerii prac artysty ściśle związanego z Krakowem. Chcąc zaspokoić ciekawość przekonamy się, jak wygląda świat po drugiej stronie teatralnej kurtyny. Odwiedzimy też wnętrza najbardziej luksusowego krakowskiego hotelu, a także zakrystię jednego z najpiękniejszych kościołów Krakowa. Muzeum bez granic pozwoli nam przekonać się, jak bardzo niesamowite jest wnętrze Krakowa.
Spacery miejskie odbywają się w soboty o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@muzeumkrakowa.pl

ARCHITEKTURA WSPÓŁCZESNA PRZY ŁĄKACH NOWOHUCKICH
28 września (sobota) godz. 14.00
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spacer edukacyjny.
Łąki Nowohuckie to jedno z najciekawszych miejsc w Krakowie. Ocalały głównie dzięki temu, że przez wiele lat planowano w tym miejscu stworzyć park z jeziorem, którego wody miała zasilać jedna z krakowskich rzek. Pomysły te funkcjonowały jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, więc tereny te nie uległy przekształceniu i zachowały się w niezmienionym stanie.
Dziś stanowią użytek ekologiczny. Nic więc dziwnego, że w ich pobliżu, głównie na terenach za zakładami tytoniowymi w Czyżynach, powstają nowe osiedla. Wraz z postmodernistycznym os. Centrum E i późnomodernistycznym gmachem Nowohuckiego Centrum Kultury stanowią one ciekawy zespół współczesnej architektury, o którym opowie dr Michał Wiśniewski  z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wstęp bezpłatny

SALON POD FAETONEM: JAK POWSTAŁY WODOCIĄGI WSPÓŁCZESNEGO KRAKOWA
29 września (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Od lat 60. XIX wieku, korzystając z autonomii galicyjskiej, Kraków zaczynał powoli podnosić się z upadku i odzyskiwać dawną świetność. Dotyczyło to również infrastruktury technicznej miasta, w tym wodociągów i kanalizacji. Pierwsze plany wodociągu miejskiego powstały już w 1870 roku, jednak przez następne kilkadziesiąt lat, pomimo wielu starań, kwestia jego budowy nie nabrała realnych kształtów. „Sprawa wodociągowa” ciągnęła się do początków XX wieku, kiedy to znalazła wreszcie szczęśliwe zakończenie w postaci pierwszego wodociągu nowoczesnego Krakowa, tzw. Wodociągu Bielańskiego. Od tego czasu wielkość i znaczenie wodociągu w codziennym życiu miasta wzrosły nieporównywalnie. Powstały nowe ujęcia i zakłady uzdatniania wody, wielokrotnie zwiększył się obszar zasilania oraz liczba odbiorców wody. W czasie wykładu zaprezentowana zostanie rozwój wodociągu miejskiego od 1901 roku aż do czasów współczesnych.
Wykład wygłosi dr inż. Robert Wierzbicki

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
TAJEMNICZY KUFER: NA OSTATNI GUZIK. GUZIK
29 września (niedziela) godz. 10.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy do Rynku Podziemnego na kolejne zajęcia z serii Tajemniczy kufer. Tym razem zajmiemy się…. guzikiem!
Mówią o nim najczęściej, że jest niepozorny. Z reguły okrągły, bywa, że ma dwie lub cztery dziurki. Na salony europejskie wszedł w XIII wieku, swoje triumfy święcił w wieku XIX. Są tacy, którzy wieszczyli mu rychły koniec, za względu na spisek zawiązany przez rzepy i zamki błyskawiczne. Ale nasz guziki, bo to o nim będzie mowa, nie poddał się i korzystamy z niego nadal. Na zajęciach dowiemy się jaka była jego historia, obejrzymy krakowskie guziki liczące sobie 700 lat, a nawet wykonamy własne!
Zajęcia poprowadzi Justyna Kutrzeba – Synowiec (Muzeum Krakowa)
Tajemniczy kufer to program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.
Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odbywają się w niedziele o godz. 10.30. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY: SZTUKA JEDNORAZOWA, CZYLI PROSTA HISTORIA MONOTYPII
29 września (niedziela) godz. 11.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dawno, dawno temu, bo aż w starożytnej Grecji były dwa słowa. Pierwsze brzmiało monos i oznaczało nic innego jak jeden, a drugim typos nazywano odbicia. Ich połączenie dało nazwę technice artystycznej, której nazwa oznacza nic innego jak „jedno odbicie”. A skoro takie odbicie jest jedno, to znaczy, że musiało być czymś jednym i niepowtarzalnym, a więc wyjątkowym! Zapraszamy na unikalne warsztaty, podczas których poznacie nie tylko tajemnice monotypii, ale sekrety i sztuczki artystów, którzy posługiwali się tą techniką od renesansu aż po…krakowską awangardę!
Prowadzące: Justyna Smoleń, Marta Kudelska.
Akademia Małego Odkrywcy to program dedykowany jest wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznać wybrane techniki artystyczne. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy będą mieli okazję, by zgłębić podstawy warsztatu artystów, a także spróbować swoich sił w tworzeniu własnego dzieła sztuki. W doskonaleniu tych umiejętności i rozwijaniu twórczych pasji pomogą uczestnikom jedni z najbardziej obiecujących krakowskich artystów.
Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat odbywają się w niedziele o godz. 11.00 w Pałacu Krzysztofory.
Wstęp: 10 zł
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

ZBIÓRKA PAMIĄTEK
Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE

Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie7
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top