Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne aktualności 17 – 23 sierpnia 2020

KOMUNIKAT: 
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni. 
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk.  
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk. 
W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).

SPACER PO TERNIE BYŁEGO KL PLASZOW: ARCHEOLOGIA MIEJSCA PAMIĘCI 
19 sierpnia (środa) godz. 17.00 
START: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 (przy tablicy ze zdjęciem lotniczym) 

W latach 2016–2019 na terenie byłego obozu Plaszow Muzeum Krakowa przeprowadziło badania archeologiczne. W trakcie prac terenowych odnalezione zostały ślady obozowej przeszłości. W trakcie spaceru uczestnicy zyskają wiedzę odnośnie sposobu prowadzenia badań archeologicznych i ich wyników. Wędrówce przez teren byłego obozu będzie także towarzyszyć wspólna refleksja nad tym, jaką rolę archeologia w doświadczaniu i interpretacji przeszłości tego miejsca.  
Prowadzenie: Kamil Karski 
Dla kogo? rekomendowany wiek: powyżej 14 lat,  
Koszt spaceru: 10 zł/osoba 
Rezerwacja: COZ, prosimy o zabranie biletów ze sobą na spacer. 
Prosimy o zabranie maseczek 

WIEDEŃ W PODGÓRZU – GEOMETRIA W SECESYJNEJ ARCHITEKTURZE MIASTA 
19 sierpnia (środa) godz. 18.00 
WYKŁAD ON-LINE https://www.facebook.com/muzeumpodgorza/ 
Secesja w architekturze to nie tylko roślinne wici, rozedrgane linie i swobodne komponowanie asymetrycznych elewacji, ale też jej wiedeńskie oblicze. Rytm, zróżnicowanie faktur, podkreślane pionowe osie, zgeometryzowane detale. Podgórscy architekci i budowniczowie wielokrotnie sięgali po motywy pochodzące ze stolicy monarchii Habsburgów, a swoje inspiracje twórczo przekuwali na lokalne, dopasowane do Podgórza formy. W trakcie naszego wykładu przyglądniemy się wybranym budynkom z Wolnego Królewskiego Miasta, ich budowniczym czy architekturze, do której nawiązywali.  
Odkryjemy przed Wami zapomniane perły podgórskiej architektury i zachęcimy do poznawania Podgórza na nowo!
Prowadzenie: Jakub Jastrzębski 

PODGÓRZA ZNAKI SZCZEGÓLNE 
20 sierpnia (czwartek) godz. 17.30 
START: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 
Odwiedzimy miejsca charakterystyczne dla krajobrazu architektonicznego i kulturowego Podgórza. Zobaczymy znaki w krajobrazie, które powstały wieki temu i do dziś pozwalają identyfikować cechy charakterystyczne dawnego miasta. 
Prowadzenie: dr Robert Gaweł  
Cena: 10 zł od uczestnika 
Rezerwacja COZ  
Prosimy o zabranie maseczek 

POROZMAWIAJMY O… WESELU! 
20 – 21 sierpnia (czwartek – piątek) 
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28 
Wyjątkowo, tylko w wakacje, specjalnie dla Was! Opowiemy Wam o historii miłości, odwagi podążania własną drogą, pewnym zaproszeniu i tym, jak niewiele brakowało, by “Wesele” wcale nie powstało. Czekamy na Was w każdy czwartek o 16:00 i piątek o 11:00. Z uwagi na bezpieczeństwo, grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób – decyduje kolejność przyjścia. Nie przewidujemy dolnego limitu gości – oprowadzanie odbędzie się nawet z udziałem tylko jednej osoby! Zapraszamy! 
Koszt: 20 zł (obejmuje także bilet wstępu na wystawę) 

Z PRZEWODNIKIEM PO GARBARACH 
21 sierpnia (piątek) godz. 15.00 
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 
Dom Zwierzyniecki zaprasza na zwiedzanie wystawy „Zwierzyniec zaprasza – Garbary” wraz z przewodnikiem. W każdy piątek, aż do 28 sierpnia po wystawie oprowadzać będą pracownicy Muzeum Krakowa. To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii Garbar.  Serdecznie zapraszamy na Zwierzyniec. Naprawdę warto! Czekamy w każdy piątek o godz. 15.00. 
Koszt: 15 zł 

KRAKOWIANIE WOBEC TERRORU 1939 – 1945 – 1956 
21-22 lipca (piątek – sobota) godz. 12.00 
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2 
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie prezentowanej w oddziale Ulica Pomorska. 
Oprowadzanie w cenie biletu. 
Obowiązuje rezerwacja w COZ 

PRZENIKANIE: PIEŚNI LETNIE, BALLADY, ROMANSE – KONCERT FORTEPIANOWY 
22 sierpnia (sobota) godz. 16.30 
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28 
Koncert fortepianowy muzyki krakowskiej, rzeszowskiej i łemkowskiej, poszerzonej o improwizację jazzową, w wykonaniu Damiana Borowca. Koncert otwiera cykl edukacyjno-muzyczny “Przenikanie”, dotyczący kultury muzycznej przełomu XIX i XX wieku. Prezentowana w cyklu muzyka czerpie ze spuścizny ludowej oraz dworskiej. 
Wydarzenie dofinansowane ze strony Rady Dzielnicy VI. 
Współpraca: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
Wszystkie osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w koncercie, zapraszamy na profil oddziału na Facebooku: https://www.facebook.com/rydlowka/, gdzie będziemy prowadzić relacje na żywo z tego wydarzenia! 
Cena: 5 zł/osoba 

PODGÓRSKIE RELAKSY – OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO WYSTAWIE 
23 sierpnia (niedziela) godz. 12.00 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 
Od zarania dziejów na prawym brzegu Wisły lubiano świętować. Czyniono to chętnie i na dużą skalę. Sprzyjały temu i okolica i usposobienie podgórzan i ich przedsiębiorczość. Z miłości do relaksu usypano kopiec Kraka, założono miejski park i uruchomiono pierwszy park and ride. 
Prowadzenie: dr Robert Gaweł 
Limit miejsc: 9 
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę 
Rezerwacja COZ, prosimy o zabranie maseczek 

FINISAŻ WYSTAWY „KRAKOWSKIE DROGI ŻELAZNE” 
23 sierpnia (niedziela) 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 
Już 23 sierpnia zapraszamy do Muzeum Podgórza na finisaż wystawy “Krakowskie drogi żelazne”! 
PROGRAM: 
11.00 – Kierunek: Nowa Huta, czyli koleją z Ruszczy do Wadowa 
START: ulica Za Górą przy południowym wylocie tunelu drogowego Wadów-Ruszcza. 
Prowadzenie: Dominik Lulewicz.  
Podjęta w 1949 r. budowa Nowej Huty-miasta i kombinatu nie byłaby możliwa bez gruntownego przeobrażenia krakowskiego węzła kolejowego, zwłaszcza że miejsca wytypowane pod nowe inwestycje były pozbawione bezpośredniego dostępu do stalowych szlaków. W latach 1949-1955 nieocenione usługi, szczególnie przy budowie nowohuckich osiedli, oddała historyczna „kocmyrzówka”. Jednocześnie powstała 33-kilometrowa „wielka obwodowa” czyli towarowa linia kolejowa Mydlniki-Nowa Huta-Podłęże służąca dowozowi śląskiego węgla i radzieckiej rudy do kombinatu. Ze względów strategicznych poprowadzono ją poza strefą zabudowy miejskiej a między wsiami Wadów i Ruszcza powstała wielka stacja rozrządowa połączona z systemem wewnętrznych kolei huty. Wraz ze stacją powstały: labirynt torowisk, „mroczny” tunel drogowy, socrealistyczne zabudowania mieszkalne i biurowe, monumentalna wieża wodna i aż dwa przystanki osobowe. Jak to dziś wygląda i funkcjonuje dowiemy się w trakcie spaceru. Zapraszamy!  
Limity: do 16 osób 
UWAGA! obowiązkowe zachowanie dystansu 2 m, a także zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki lub przyłbicy 
Obowiązuje rezerwacja w COZ 
Koszt: 10 zł 
15.00  – Krakowskie drogi żelazne – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej w Muzeum Podgórza 
Prowadzenie: Dominik Lulewicz 
Limit miejsc: 9 
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę 
Rezerwacja COZ, prosimy o zabranie maseczek 
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

POLOWANIE NA SYMBOLE 
18 sierpnia (wtorek) godz. 10.00 
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 
Zapraszamy dzieci  w wieku 8-12 lat na warsztaty w ramach akcji Lato w muzeum. 
W głównej sali modlitewnej Starej Synagogi dzieci poszukają symboli synagogalnych. Następnie, zainspirowane odnalezionymi przez siebie motywami, odwzorowują je, wykonując rysunki i wypełniają karty pracy. Warsztatom towarzyszyć będzie komentarz wyjaśniający znaczenie symboli w kulturze żydowskiej.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
5 zł/osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun – opłata jak w przypadku dziecka) 

W OBRONIE GRODU KRAKA 
19 sierpnia (środa) godz. 11.00 
Barbakan, ul. Basztowa 
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat na warsztaty w ramach akcji Lato w muzeum. 
Interaktywne oprowadzanie po Trasie Obronności, które obejmować będzie Barbakan i Celestat, wypełnią zagadki, ciekawostki i historie związane z obroną miasta w różnych okresach historycznych. Druga część zajęć będzie dotyczyła roli Bractwa Kurkowego i innych dawnych organizacji obronnych, a będzie skupiała się na przedstawieniu typów broni i uzbrojenia ochronnego oraz sposobie walki poszczególnymi rodzajami − począwszy od broni białej, na palnej kończąc. 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
5 zł/osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun – opłata jak w przypadku dziecka) 

DZIECIŃSTWO WŚRÓD MURÓW. KRAKOWSKIE GETTO WE WSPOMNIENIACH STELLI MÜLLER-MADEJ 
21 sierpnia (piątek) godz. 10.15 
START: Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4 
Zapraszamy młodzież w wieku 10-15 lat na spacer edukacyjny w ramach akcji Lato w muzeum. 
Stella Müller-Madej opowiada o dramacie dzieciństwa spędzonego w getcie. W jej relacjach gry i zabawy dziecka u podnóża krakowskich Krzemionek przeplatają się z grozą i terrorem. Na podstawie tych wspomnień uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca związane z jej życiem i poznają dramat Żydów widziany oczami dziecka.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
5 zł/osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun – opłata jak w przypadku dziecka) 

SGRAFFITO DLA KAŻDEGO 
21 sierpnia (piątek) godz. 15.00  
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 
Zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty w ramach akcji Lato w muzeum. 
W dawnym Krakowie wiele kamienic zdobionych było dekoracjami zwanymi sgraffito, tworzonymi poprzez nakładanie na mur zazwyczaj dwóch warstw różnokolorowego tynku, a następnie wydrapywania w nim rozmaitych wzorów. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wyglądały fasady dawnych kamienic, jakie ozdoby można było na nich odnaleźć, a także wykonają własne sgraffito przy użyciu kolorowych kredek świecowych i farb. 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
5 zł/osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun – opłata jak w przypadku dziecka) 

NOWA HUTA OD PODSTAW 
23 sierpnia (niedziela) godz. 14.30  
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 

Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych na spacer edukacyjny  w ramach akcji Lato w muzeum. 
Spacer dla każdego, kto o Nowej Hucie nie ma zielonego pojęcia lub jest ono raczej mgliste… Nowa Huta od postaw to propozycja spaceru dla osób, które chciałby poznać lub odświeżyć sobie podstawową wiedzę o historii oraz istotnych wydarzeniach i miejscach Nowej Huty.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
5 zł/osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun – opłata jak w przypadku dziecka) 

MIĘDZY STARYM A NOWYM KLEPARZEM – MIĘDZY WZNIOSŁOŚCIĄ GMACHÓW A FANTAZJĄ KAMIENICZNIKA 
23 sierpnia (niedziela), godz. 12.00, START: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 

Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych na spacer edukacyjny  w ramach akcji Lato w muzeum. 
Kleparz stał się na przestrzeni XIX i w początkach XX wieku dzielnicą Krakowa prężnie rozwijającą się wokół placu targowego oraz reprezentacyjnej przestrzeni obecnego placu Jana Matejki, przy którym wzniesiono gmach Akademii Sztuk Pięknych i inne budynki użyteczności publicznej. Przy pobliskich ulicach powstały liczne kamienice o interesujących detalach zdobniczych, pozwalających na prześledzenie rozmaitych estetyk i prądów artystycznych modnych w architekturze XIX wieku. 
Uczestnicy spaceru odkryją bogactwo dekoracji stiukowych i sgraffitowych zdobiących kleparskie kamienice, dowiedzą się, dlaczego kamienicę przy ulicy Długiej wieńczy minaret oraz jakim budynkiem inspirowali się Helclowie, fundując charakterystyczny gmach w pobliżu Nowego Kleparza. 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  
5 zł/osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun – opłata jak w przypadku dziecka) 

KOCI BILET 

Teraz naszych mruczących przyjaciół możecie odwiedzić kupując jeden bilet, tzw. „Bilet z kotem”. W ciągu 7 dni po zakupie tego biletu w jednym z wymienionych wyżej oddziałów możecie zwiedzić na jego podstawie drugi oddział. I oczywiście zapoznać się z obydwoma kocimi kustoszami. 
Więcej informacji: Bilet z kotem 


JEDEN BILET – TRZY MUZEA 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą biletu łączonego “Odkryj Podgórze!”, dzięki któremu zwiedzą Państwo nasze trzy oddziały na terenie tej dzielnicy  https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/jeden-bilet-trzy-muzea 


TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE 
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 


WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA 
5 sierpnia 2020 – 14 marca 2021 
Muzeum Nowej Huty 


ŚLADY 
13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera 


MY CHCEMY BOGA 
Wystawa on-line: http://www.krzyznowohucki.muzeumkrakowa.pl/ 


ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ – CDN... 
4 lipca – 30 sierpnia 2020 
Barbakan 


TRASA OBRONNOŚCI 
9 czerwca – 31 października 
Barbakan, Mury Obronne, Celestat 


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA 
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2021 
Kamienica Hipolitów 


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE 
17 października 2019 – 23 sierpnia 2020 
Muzeum Podgórza 


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY 
21 września 2019 – 30 sierpnia 2020 
Dom Zwierzyniecki 


PRZEMIESZCZANIE. KAZIMIERZANIN 
3 lipca 2019 – 11 lipca 2021 
Stara Synagoga 

ATOMOWA GROZA 
1 marca – 31 grudnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

   
KL PLASZOW wystawa plenerowa 
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką 
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top