Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. nieznacznie wyższa niż w latach poprzednich

-- Reklama -- -------------------- i po reklamie --------------------

Najwięcej umów o dzieło zgłaszają płatnicy składek, którzy prowadzą działalność w zakresie informacji oraz komunikacji. Wykonawcami tych umów najczęściej są mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat. Ponad 10 proc. umów o dzieło zgłoszono w Małopolsce.

wykres 300x150 - Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. nieznacznie wyższa niż w latach poprzednichW pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

– Obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło został wprowadzony w 2021 r. Zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych. To doskonała baza wiedzy dla ekonomistów oraz ekspertów z dziedziny ubezpieczeń społecznych i rynku pracy – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Dane o zawieranych w Polsce umowach o dzieło, które regularnie publikujemy, pokazują, że – wbrew przypuszczeniom – w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – komentuje pani profesor.

 

Umowy o dzieło w Małopolsce

Najwięcej umów o dzieło zawarto w województwie mazowieckim (26,18 proc.), na drugim miejscu było województwo śląskie (11,11 proc.), na trzecim zaś województwo małopolskie (10,14 proc.).

W Małopolsce płatnicy składek najczęściej umowy o dzieło zawierali w ramach działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – ponad 22,59 proc. ogółu. Kolejne sekcje PKD to działalność związana z komunikacja i informacja – 11,5 proc. i przetwórstwo przemysłowe na poziomie 9,29 proc.

Więcej danych opublikowaliśmy w analizie rejestru umów o dzieło na stronie ZUS:

https://www.zus.pl/-/liczba-um%C3%B3w-o-dzie%C5%82o-w-i-p%C3%B3%C5%82roczu-2023-r.-nieznacznie-wy%C5%BCsza-ni%C5%BC-w-latach-poprzednich?redirect=%2F

 

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Patronat medialny

Kaz Bałagane pierwszym artystą Juwenaliów UEK 2025

Koncert Główny Juwenaliów UEK 2025 już 16 maja! Zastanawiacie...

Weekend w Krakowie pełen smaków: Azja, Japonia i rzemieślnicze trunki!

Szukasz pomysłu na ciekawy weekend? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!...

Skitury i zimowe szkolenie małopolskich terytorialsów w Beskidach

Podstawy jazdy na nartach skiturowych w pełnym oporządzeniu oraz...

Ferie z Małopolskimi Terytorialsami rozpoczęte!

W sobotę 18 stycznia w podkrakowskiej Rząsce stawiło się...

Walka modlitwy i jej znaczenie w życiu duchowym…. Relacja ze spotkania Mężczyzn Świętego Józefa

Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i...

Czytaj również

Popularne kategorie