Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kwarantanna z domownikiem a zasiłek chorobowy

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób wracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.

Najpierw kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Teraz dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. Z tego powodu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku.

Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby, która wraca z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych. Będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z FUS. Podstawą do wypłaty jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z taką osobą. Należy je złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć je do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować oświadczenie w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot, który wypłaca jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

Od 1 kwietnia 2020 r. weszła zmiana, która pozwala na pracę zdalną bez utraty świadczeń chorobowych albo na pracę bez utraty zasiłku opiekuńczego. Dotyczy to osób, które wykonują zawody medyczne i w czasie kwarantanny w warunkach domowych pracują zdalnie dla podmiotu leczniczego albo udzielają porad zdrowotnych w ramach telemedycyny. Także ci medycy, którzy z powodu zamknięcia placówki oświatowej nie pracują bo opiekują się dzieckiem, mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeżeli w innych godzinach niż opieka na dzieckiem pracują na dyżurze medycznym.

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top