Connect with us
muzeum krakowa - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwca

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków – Muzealne aktualności 21 – 27 czerwca

1 1 300x279 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaWANDZINY

21-22 czerwca (poniedziałek – wtorek)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Performatywne spotkanie artystyczne rozegrane między ciszą, muzycznością a działaniem. Nie dla widzów, lecz dla uczestników!
Spotkanie podzielone będzie na pięć części. Finałowe puszczanie wianków na Wiśle poprzedzą performatywne prace związane z rytmem, głosem oraz medytacją. W ich trakcie różnorodne działania przygotują i uruchomią takie kanały komunikacji i możliwości spotkania, by uczestnicy spróbowali doświadczyć tradycji starszej niż sam Kraków.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Muzeum Krakowa.


 
2 1 300x225 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaPOŁAWIACZE ŚWIATŁA
 
24 czerwca (czwartek)
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Co takiego było w Bronowicach, że tak bardzo zafascynowały ówczesnych artystów? Jak kształtowała się ich wrażliwość, na co zwracali uwagę? Podczas spaceru po Bronowicach Małych poćwiczymy uważność, odnajdując to piękno, które starali się oddać artyści przełomu wieków.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia. W przypadku zaostrzenia ograniczeń epidemicznych, wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.
Wydarzenie w cenie biletu wstępu do Rydlówki (14 zł)
 

 
3 300x279 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaSALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
 
24 czerwca (czwartek), godz. 18:00
Pałac Krzysztofory (Sala Miedziana), Rynek Główny 35
Muzeum Krakowa i Muzeum KL Plaszow przedstawiają monograficzny numer „Krzysztoforów. Zeszytów Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa” poświęcony w całości tematyce byłego nazistowskiego obozu Plaszow. Jest to kolejna publikacja, która w przeciągu ostatnich pięciu lat przybliża kwestie związane z historią, tłem społecznym i okolicznościami związanymi z pracą badawczą i upamiętnieniem obozu położonego w centrum Krakowa.
Wśród autorów monografii znajdują się badacze, teoretycy i praktycy działający na rzecz popularyzacji wiedzy o byłym obozie, m.in. Sebastian Różycki, Michał Wachuła, Elżbieta Cajzer, Roma Sendyka, Monika Bednarek, Kamil Karski, Marta Śmietana oraz Hubert Kaszyński. Tematy poruszone w publikacji dotyczą kształtu scenariusza upamiętnienia, aktualnego stanu badań nad relacjami byłych więźniów, historią cmentarzy, na których założono KL Plaszow, zasobu fotograficznego powstałego w czasie istnienia obozu, działań edukacyjnych, prac archeologicznych oraz tła społecznego, na którym przeprowadzane jest upamiętnienie byłego obozu.
Spotkanie odbędzie się na żywo oraz będzie streamowane na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera/
W spotkaniu promującym wydawnictwo wezmą udział: Kamil Karski, Hubert Kaszyński i Marta Śmietana. Prowadzenie: Marcin Baran.
Kontakt dla mediów:
Jacek Stawiski – Muzeum KL Plaszow
j.stawiski@plaszow.org
tel. 516 444 473
Podczas spotkania istnieje możliwość nabycia wydawnictwa z 25% zniżką.
 

 
4 1 300x279 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaPRĄDNIK BIAŁY – ŚLADAMI DAWNEJ WSI
 

24 czerwca (czwartek), godz. 18:30
Facebook oddziału Dom Zwierzyniecki
Zapraszamy na wykład online przybliżający tematykę Prądnika Białego.

Choć dziś Prądnik Biały jest częścią Krakowa, nie zawsze tak było. Słynna podkrakowska wieś, znana z biskupiego dworu, wyjątkowego chleba, ale także papierni czy hut szkła. Co jednak z tego dawnego Prądnika pozostało? Gdzie znajdziemy jego ślady, okruchy? Czy w dzisiejszym mieście odnajdziemy dawną wieś? Dlaczego jej obraz zatarł się w przestrzeni? Co grozi swoistym ostańcom trwającym pomimo zmian wokół?
Podczas naszego spotkania przyglądniemy się starym mapom, zdjęciom i urywkom dokumentów. Popatrzymy, być może ostatni raz, na Prądnik, który powoli znika.
Spotkanie poprowadzi dla Państwa Jakub Jastrzębski, mieszkaniec Prądnika Białego, na co dzień pracownik Muzeum Podgórza i twórca facebookowego profilu “Igraszki z czasem” prezentującego Kraków przełomu XIX i XX wieku.
Wykład odbędzie się na profilu Oddziału Dom Zwierzyniecki na portalu Facebook: https://pl-pl.facebook.com/DomZwierzyniecki.


 

5 1 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaZOSTAŃ ARCHIWISTĄ SPOŁECZNYM!

26 czerwca (sobota), godz. 11:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Muzeum Nowej Huty oraz Centrum Archiwistyki Społecznej zapraszają na warsztaty
Jeśli jesteś ciekawy czym jest archiwistyka społeczna, jeśli kolekcjonujesz lub gromadzisz artefakty związane z przeszłością, albo jeżeli chciałbyś zacząć zgłębiać tajemnice przeszłości swojej rodziny, osiedla, miasta, ale nie wiesz jak się za to zabrać, to te warsztaty są dla Ciebie.
Poznasz tajniki pracy archiwisty społecznego, organizacje, które na terenie całej Polski tworzą sieć archiwów społecznych, poznasz skuteczne metody porządkowania i upowszechniania Twoich zbiorów.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymają zaświadczanie.
Limit osób zależny od obostrzeń epidemicznych. Szczegóły na Facebooku Muzeum Nowej Huty oraz pod adresem nowahuta@muzemkrakowa.pl. Obowiązują wcześniejsze zapisy w COZ: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.
Wydarzenie bezpłatne


 

6 1 300x200 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaOD POWIETRZA… SZLAKIEM EPIDEMII W DAWNYM KRAKOWIE

26 czerwca (sobota), godz. 11.00
START: przed wejściem do Rynku Podziemnego, Rynek Główny 1
W styczniu w Rynku Podziemnym obchodziliśmy święto oddziału, którego tematem przewodnim było powietrze. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że wydarzenia związane ze świętem musiały przenieść się do Internetu, ponieważ nie było możliwości, żeby spotkać się osobiście. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa na wyjątkowy spacer szlakiem epidemii, które niegdyś nawiedzały gród Kraka. Temat z jednej strony jest niestety bardzo aktualny, a z drugiej ściśle związany z myślą przewodnią święta oddziału, czyli powietrzem. Zgodnie z ówczesną nauką to właśnie powietrze przynosiło wszelkie choroby, stąd epidemie nazywane były „morowym powietrzem”.
Konieczność rezerwacji: info@muzeumkrakowa.pl
Cena: 10 zł


 

7 1 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaWOKÓŁ SCHRONÓW

26 czerwca (sobota), godz. 14.30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Nowa Huta kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX w. schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić mieszkańców przed skutkami spodziewanej, kolejnej wojny. W ramach spaceru wejdziemy do dwóch schronów (w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie) i zobaczymy elementy zimnowojennej infrastruktury obronnej znajdujące się w przestrzeni dzielnicy.
Obowiązują wcześniejsze zapisy w COZ: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.
Cena: 10 zł od osoby


 

8 1 300x200 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwcaOBOK NAS

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o tragedii wojny jest bliska sercu. Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilu Facebooka oddziałów Muzeum Krakowa. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 10 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Prace należy przesyłać do 30 czerwca 2021 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl.

Więcej informacji na stronie konkursu OBOK NAS.


9 1 300x300 - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwca

BRONOWICKIE MALWY

Zapraszamy na mistrzowskie warsztaty z zakresu pisarstwa, fotografii i malarstwa, prowadzone przez uznanych artystów! 

Więcej informacji na stronie BRONOWICKICH MALW!

 

 


wystawy czasowe - Kraków - Muzealne aktualności 21 - 27 czerwca

 

 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top