Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków, Muzealne Aktualności 10 – 16 lutego 2020

KAMERA NA NOWOHUCIAN: JERZY KUJAWSKI (SZPINAK) 
11 lutego (wtorek) godz. 17.00 
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Kamera na nowohucian będzie Jerzy Kujawski (Szpinak) – nowohucianin z krwi i kości. Harcerz, pedagog, dziennikarz, Kawaler Orderu Uśmiechu, znawca zwyczajów chłopskich. Zbieracz i właściciel niezliczonych przedmiotów pochodzących z bardziej lub mniej odległej przeszłości.  
Prowadzenie: dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego) 
Udział bezpłatny 

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: TRANSPORT PUBLICZNY W KRAKOWIE – PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ 
11 lutego (wtorek) godz. 18.00 
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2 

Prawie 140 lat temu pojawiły się pod Wawelem pierwsze tramwaje konne. W rozrastającym się Krakowie przełomu XIX i XX wieku transport publiczny stał się wymogiem koniecznym dla zapewnienia powszechnego środka przemieszczania się mieszkańców miasta. Obecnie debata o komunikacji zbiorowej nabrała szczególnego znaczenia wobec wyzwań, przed którymi stoi prawie milionowe współczesne miasto, jakim jest Kraków. Uważa się, że przesiadka z prywatnych samochodów do sprawnie zorganizowanej komunikacji miejskiej jest remedium na korki i sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. W ostatnich latach podjęto szereg inwestycji mających na celu zwiększenie komfortu podróżujących przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na otoczenie. W czasie debaty porozmawiamy m.in. o przyszłości transportu publicznego w Krakowie: czy w naszym mieście powstanie metro, czy rozbudowana zostanie sieć połączeń tramwajowych oraz szybkiej kolei aglomeracyjnej. 
Paneliści: 
prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła (Politechnika Krakowska)  
dr inż. Marek Bauer (prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej)
Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie; 
Robert Salisz, zastępca dyrektora ds. rozwoju Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie 
Prowadzenie:
Jacek Salwiński – wicedyrektor Muzeum Krakowa. 
Wstęp wolny 

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: DWIE ESTETYKI RENESANSU 
12 lutego (środa), godz. 17.00 
Pałac Krzysztofory, ul. Szczecińska 2

Renesansowy Kraków powszechnie kojarzy się z przebudową zamku na Wawelu, budową kaplicy zygmuntowskiej – inwestycjami królewskimi. Brak w powszechnym odbiorze tej epoki miejsca dla krakowskiego mieszczanina, którego gusta estetyczne, przynajmniej w 1. połowie XVI wieku, były zgoła odmienne od stylu dworu Jagiellonów, stylu renesansu florenckiego, przefiltrowanego i importowanego na ziemie polskie z dworu w Budzie. Bogatemu mieszkańcowi Krakowa, prowadzącemu interesy handlowe z miastami niemieckimi i niderlandzkimi, a bardzo często z tych miast się wywodzącemu, bliżej było do estetyki Europy Północnej, swoistego humanizmu sztuki niderlandzkiej i niemieckiej. Szersze zmiany w miejskiej estetyce pojawiły się z czasem, kiedy w mieście częściej osiedlali się pochodzący z Italii kupcy. Jednak i oni bardzo często ulegali modzie na sztukę Północy. Nie było to niczym dziwnym, skoro włoski renesans zawdzięcza sztuce Niderlandów impuls do ewolucji malarstwa portretowego, pejzażowego etc. W trakcie wykładu poznamy przykłady mieszczańskiego mecenatu epoki renesansu, które na co dzień odnaleźć można m.in. we wnętrzach kościoła Mariackiego, a także w zbiorach Muzeum Krakowa. 
Wykład poprowadzi Michał Hankus. 
Wstęp wolny 

ROLA KOLEI W PROCESIE INTEGRACJI II RZECZPOSPOLITEJ 
13 lutego (czwartek) godz. 17.00 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 

Zapraszamy na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie drogi żelazne. Prowadzenie:  dr Dawid Keller (Muzeum Śląskie). 
Poważnym wyzwaniem odrodzonej Polski była konieczność zintegrowania sieci dróg żelaznych złożonej z części trzech systemów państw zaborczych. Jakie podjęto wyzwania, by ją zintegrować, co z tych planów wcielono w życie oraz co (i dlaczego) pozostało jedynie „na papierze”. 
Wstęp wolny 
OBRAZY WRZEŚNIA 1939 R. W KINIE POLSKIM 
13 lutego (czwartek) godz. 18.00 
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4 

Zapraszamy na wykład dr Moniki Maszewskiej- Łupiniak (Uniwersytet Jagielloński). Wydarzenie towarzyszące wystawie Bitwa, której nie było.
Tematem wykładu będą filmy polskie poświęcone wydarzeniom z września 1939 r. Wiele z tych obrazów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, jest utworami nie tylko o dużym znaczeniu artystycznym, ale też historycznym. Refleksja nad filmowym wizerunkiem Września 1939 roku pozwala zarazem przyjrzeć się zjawisku ich wpływu na kształtowanie polskiej tożsamości i pamięci kulturowej. 
Wstęp wolny 

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TAJEMNICZY KUFER: ZWIERCIADEŁKO, POWIEDZ PRZECIE… LUSTRO 
16 lutego (niedziela) godz. 10.30 
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1 

Lustro to nie tylko zwyczajny przedmiot codziennego użytku czy dekoracja pomieszczenia. Bez luster nie potrafilibyśmy dojrzeć naszych twarzy, obserwować własnych zachowań. Są narzędziami pracy oraz elementami wielu przyrządów badawczych. Zwierciadła pojawiają się również w bajkach i krakowskich legendach. Są bardzo cenione przez artystów różnych dziedzin. Podczas zajęć poznamy historię lustra i jego funkcje. Opowiemy o tych najbardziej znanych, cieszących się sławą. Poznamy także legendę, w której zwierciadło odgrywa ważną rolę. W części warsztatowej każdy wykona swoje własne magiczne zwierciadło, które zabierze ze sobą do domu.  
Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii 
 z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Winiarczyk (MK). 
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl  
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)  

SZTUKA ZDOBIENIA DAWNYCH KSIĄG – WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 
16 lutego (niedziela) godz. 11.00 
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (1-3 klasa) za zajęcia o sztuce zdobienia dawnych ksiąg! Na warsztaty zapraszamy 16 lutego (niedziela) o godz. 11:00 do Kamienicy Hipolitów.
W dawnych wiekach powstanie książki było procesem długotrwałym i pracochłonnym. Wszystkie elementy wykonywano ręcznie z wielką starannością. Podczas prowadzenia zajęć o historii książek pomija się jednak często aspekty związane z ich zdobieniem. Zupełnie niesłusznie, gdyż to właśnie do dekoracji ksiąg przykładano od czasów antycznych ogromną wagę! Zajęcia mają przybliżyć dzieciom nie tylko sposoby pracy dawnych ilustratorów, ale także cały szereg motywów pojawiąjący się na kartach wiekowych dzieł. Do najpopularniejszych należały motywy ze świata fauny i flory. Konkretne gatunki roślin przeplatały się z przedstawieniami fantastycznych zwierząt. Dzieci będą miały okazję poznać cały wachlarz stworzeń ze średniowiecznych bestiariuszy i zobaczyć jak wyobrażenia te wpłynęły na pracę krakowskich introligatorów. 
Zajęciom będą towarzyszyły warsztaty plastyczne. Dzieci w wieku przedszkolnym będą miały za zadanie pokolorować wybrane fantastyczne zwierzę, a dzieci starsze ) wykonać projekt inicjału.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl, tel. 12 426 50 60
Limit: 17 osób 
Koszt: 5 zł/os. 

RUSZYŁY ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI! 

Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/ 
Drodzy biegacze i sympatycy biegów miejskich, z przyjemnością anonsujemy 8. edycję 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, która odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!  
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!  
Opłaty startowe:  
– do 28 lutego: 30 zł;  
– do 10 marca: 40zł;  
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł 

Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami 
#JESTEMKRAKOW 
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś? 

http://bit.ly/JanRydel 

Zapraszamy wszystkich do oglądania! 

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE 
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem. 

SZOPKI W CELESTACIE 
9 grudnia 2019 – 23 lutego 2020 
Celestat 

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA 
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020 
Kamienica Hipolitów 

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA 
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020 
Muzeum Podgórza 

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE 
17 października 2019 – 15 marca 2020 
Muzeum Podgórza 

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY 
21 września 2019 – 17 maja 2020 
Dom Zwierzyniecki 

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO 
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020 
Fabryka Emalia Oskara Schindlera 

ATOMOWA GROZA 
1 marca – 31 grudnia 2020 
Muzeum Nowej Huty 

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa 
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką 
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top