Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Niech nas zjednoczy wspólna modlitwa w tym szczególnym miejscu – w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Prośmy Pana, by ochronił nas wszystkich, naszą Ojczyznę i świat cały od nieszczęść związanych z pandemią koronawirusa. Módlmy się za dotkniętych chorobą i za wszystkich, którzy spieszą im z pomocą oraz za tych, którzy angażują się, by chronić nasze zdrowie i życie, ale i za tych, co odeszli do Pana – powiedział dziś w czasie porannej Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz. Transmisję z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przeprowadziła Telewizja Polska.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii, że świątynia – miejsce, w którym sprawowana jest Eucharystia „pomaga nam jeszcze bardziej wniknąć w głębię ewangelicznego orędzia, skierowanego do świata, do każdej i każdego z nas”. – W tym miejscu przed laty w sercu pokornej i świętej Siostry Faustyny została dobitnie przypomniana prawda o „Bogu bogatym w miłosierdzie”. Z tego również miejsca płomień prawdy o Bożym miłosierdziu zaczął rozpalać niezliczone płomienie tej olśniewającej prawdy na całym świecie, budząc w ludzkich sercach nadzieję i miłość. Z tym miejscem związał się także wielki apostoł Bożego Miłosierdzia – święty Papież Jan Paweł II. To on, zrządzeniem Bożej Opatrzności, jako pasterz Kościoła Krakowskiego przejął płomień prawdy o miłosiernym Bogu i rozpalił ten płomień w całym Kościele – mówił kard. Dziwisz, przypominając także i to, że to w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku, konsekrując nowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Jan Paweł zawierzył losy całego świata Bożemu Miłosierdziu. – Modlił się wtedy żarliwie: „Boże, Ojcze Miłosierdzia, […] Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się nad nami, grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia” – przypomniał.

Jak mówił kaznodzieja, „powracamy do tego pamiętnego wydarzenia w tych dniach zaniepokojenia, ogarniającego całe narody, bo chcemy powrócić do źródeł naszej wiary, nadziei i miłości”. – Świętym Papieżem kierowała wiara, intuicja i przekonanie, że nasz niespokojny świat nie znajdzie ocalenia bez Boga, poza Bogiem, który przecież dzierży losy wszechświata, losy ziemi, losy każdego narodu i każdego człowieka. Stąd dokonany tu akt zawierzenia nie był zwykłą pobożną praktyką, ale prorockim gestem, ważnym dla teraźniejszości i przyszłości nas wszystkich. Trzeba więc powracać do przesłania o Bożym Miłosierdziu, które stąd rozeszło się na świat, a zostało jeszcze bardziej przypomniane i rozpowszechnione podczas pontyfikatu Papieża, który na tej ziemi dorastał do podjęcia pasterskiej służby Kościołowi powszechnemu i światu. W świetle tego, co przeżywamy obecnie, warto na nowo odczytywać prorocze słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”. Te słowa nie umarły wraz ze śmiercią Papieża, który odszedł do domu Ojca piętnaście lat temu. On spełnił swoją misję, a nam pozostawił przykład, jak odczytywać znaki czasu, jak być solidarnymi ze wszystkimi naszymi braćmi i siostrami na całym świecie, bez żadnej różnicy, wszak jesteśmy dziećmi jednego Boga. Otwórzmy się więc ponownie na przyjęcie nieprzemijającej prawdy o miłosiernym i wiernym Bogu, który jest zawsze z nami, również i zwłaszcza w trudnych chwilach. Jezu, ufam Tobie! – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top