Connect with us
lajkonik1 - Już dziś Pochód Lajkonika ulicami Krakowa - PROGRAM

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Już dziś Pochód Lajkonika ulicami Krakowa – PROGRAM

Program Pochodu Lajkonika 2023

12:15 Po odegraniu Hejnału Mariackiego Konik Zwierzyniecki tym razem wyruszy z Parku Kieszonkowego, który mieści się na tyłach Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa, przy ul. Senatorskiej 9. Orszak zacznie się przemieszczać w kierunku placu Na Stawach, przejdzie mostem na Rudawie, wkroczy na dziedziniec klasztoru Sióstr Norbertanek. Orszak powoli przemieszcza się ulicą Senatorską, gdy Lajkonika zbiera „haracz” od miejscowych kupców.

lajkonik 300x282 - Już dziś Pochód Lajkonika ulicami Krakowa - PROGRAM13.30–14.45 Harce na dziedzińcu klasztoru. Dzieci, Tatarzy i włóczkowie formują koło, w którego wnętrzu stoi Lajkonik z chorążym. Ma tutaj również miejsce pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorągwią. Symbolicznie ukazany  zostaje najazd tatarski w postaci bojowego tańca włóczków i Tatarów. Dzieci otrzymują od organizatorów piłeczki, którymi starają się trafić Tatarów z orszaku. Szkoły i przedszkola prezentują tutaj swoje stroje. Lajkonik wręcza upominki przedstawicielom tych placówek w nagrodę za przygotowanie się do widowiska. Następuje krótki odpoczynek w gościnie u ksieni klasztoru.

14.45–15.15 Orszak schodzi na bulwar Rodła i udaje się na przystań flisacką Muzeum Krakowa. Lajkonik z flisakami płyną galarem „Jadwiga” na przeciwległy brzeg, aby odwiedzić komisariat Policji Wodnej. Po powrocie Lajkonika orszak wraca na ulicę T.Kościuszki. Na Przystani Muzeum ma miejsce w tym czasie prezentacja historycznego uzbrojenia tatarskiego w wykonaniu Teatru Walki Leszka Galicy.

15:15–15:45 Lajkonik, wraz z orszakiem przemaszeruje ulicą Kościuszki, odwiedzają przydrożne sklepy w celu pobrania „haraczu”.

15:45-16:00 Lajkonik składa wizytę w Antykwariacie Abecadło. 

16.00-16.45 Orszak dociera do Skweru Konika zwierzynieckiego i udaję się na odpoczynek do karczmy Smil’y.

16:50-16:55 Orszak przekroczy skrzyżowanie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej z aleją Krasińskiego.

16.55-18.30 Orszak przemaszeruje ulicą Zwierzyniecką w kierunku ulicy Franciszkańskiej. Również tutaj Lajkonik składa wizytę lokalnym kupcom.

18.30-18.40 Pod Filharmonią włóczkowie i Tatarzy utworzą krąg, aby Lajkonik mógł wykonać swój drugi taniec. Ruch drogowy zostaje na ten czas wstrzymany.

18.45-19.00 Wizyta Lajkonika w Pałacu Biskupim. Składanie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II. Pokłon Lajkonika z chorągwią.

19.00-19.30  Odpoczynek orszaku w barze Nienasycenie przy placu Wszystkich Świętych.

19.30–20.00 Przemarsz orszaku Lajkonika ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

20.00-20.30 Rynek Główny Lajkonik wkracza na scenę na Rynku Głównym. Staje przed władzami Krakowa, od których pobiera „haracz” w wielkiej sakwie. Razem z Prezydentem Miasta wznosi toast za pomyślność krakowian i wykonuje trzeci taniec zwany urbem salutare (pokłon miastu).

20.45-21.45 Finałowy przemarsz korowodu wokół Rynku Głównego

21.15–22.00 Odpoczynek orszaku w restauracji Hawełka.

Wydarzenia przed wieżą Ratuszową towarzyszące Pochodowi Lajkonika:

19.00 Pokaz historyczny Tatarski jasyr – Teatr Walki Leszka Galicy.

19.30 Rytmy tatarskie – zespół perkusyjny studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie.

źródło: Muzeum Krakowa

Zobacz fotorelację z Pochodu Lajkonika w 2017 r.

Continue Reading
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

grudzień 2023
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top