Connect with us
zaduszki 1 - Informacje z krakowskiego IPN

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Informacje z krakowskiego IPN

Przekazujemy informacje o dwóch wydarzeniach, które odbędą się w najbliższym czasie w Krakowie.

  • Vzaduszki 217x300 - Informacje z krakowskiego IPNIII Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych
    niedziela, 21 listopada 2021

Program
14.30 – wypominki, bazylika Bożego Ciała na Kazimierzu
15.00 – msza święta zaduszna, bazylika Bożego Ciała
17.00 – projekcja filmów dokumentalnych „Kochankowie z lasu” (reż. Arkadiusz Gołębiewski) oraz „Terenia” (reż. Dariusz Walusiak), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aula Jana Pawła II
18.30-20.00 – spotkania z kombatantami i rodzinami Żołnierzy Wyklętych, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aula Jana Pawła II

Oddział IPN w Krakowie jest współorganizatorem wydarzenia.

  • Dyskusja o rozmowach SB z ks. Gulbinowiczem
    poniedziałek, 22 listopada 2021 r.

dialog nalezy kontynuowac 300x189 - Informacje z krakowskiego IPNZapraszam na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Tym razem tematów do rozmowy dostarczy nam głośna książka wydana przez IPN w 2020 r. »Dialog należy kontynuować…«. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-1985. Studium przypadku”.

Spotkanie na „Przystanek Historia” (ul. Dunajewskiego 8) – 22 listopada 2021 r., początek o godz. 17.00. Transmisja internetowa na Facebooku: @IPNKrakow

W dyskusji wezmą udział autorzy publikacji: dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”) i dr hab. Filip Musiał (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, ekspert w badaniach nad historią aparatu represji PRL), a także dr hab. Łucja Marek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Książka ukazała się w ramach serii wydawniczej „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”. Jest dostępna w księgarni na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie. Podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej będzie ją można kupić z 40-procentowym rabatem.

Kard. Henryk Gulbinowicz (1923-2020), w latach 1976-2004 metropolita wrocławski, został zapamiętany przede wszystkim z czasu, kiedy posługiwał w stolicy Dolnego Śląska. Zapisał się w pamięci wiernych nie tylko jako ordynariusz archidiecezji wrocławskiej, lecz także jako jeden z tych hierarchów, którzy od lat 80. wywierali znaczący wpływ na polski Kościół. Jest postrzegany jako jeden z niewielu biskupów, który wspierał działalność antykomunistycznej opozycji w latach 80. XX wieku.

Książka (edycja źródłowa), o której będziemy rozmawiać podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej przybliża trwający od końca 1969 r. do października 1985 r. dialog operacyjny ks. Gulbinowicza z funkcjonariuszami Departamentu IV MSW. Początkowo, w latach 1970-1975, był przez nich traktowany jako kandydat na TW, później incydentalnie określano go jako kontakt operacyjny i raz jako kontakt poufny. Najczęściej jednak spotkania z nim funkcjonariusze SB określali jako rozmowy operacyjne.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top