Przekazujemy informacje o dwóch wydarzeniach, które odbędą się w najbliższym czasie w Krakowie.

  • Vzaduszki 217x300 - Informacje z krakowskiego IPNIII Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych
    niedziela, 21 listopada 2021

Program
14.30 – wypominki, bazylika Bożego Ciała na Kazimierzu
15.00 – msza święta zaduszna, bazylika Bożego Ciała
17.00 – projekcja filmów dokumentalnych „Kochankowie z lasu” (reż. Arkadiusz Gołębiewski) oraz „Terenia” (reż. Dariusz Walusiak), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aula Jana Pawła II
18.30-20.00 – spotkania z kombatantami i rodzinami Żołnierzy Wyklętych, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aula Jana Pawła II

Oddział IPN w Krakowie jest współorganizatorem wydarzenia.

  • Dyskusja o rozmowach SB z ks. Gulbinowiczem
    poniedziałek, 22 listopada 2021 r.

dialog nalezy kontynuowac 300x189 - Informacje z krakowskiego IPNZapraszam na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Tym razem tematów do rozmowy dostarczy nam głośna książka wydana przez IPN w 2020 r. »Dialog należy kontynuować…«. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-1985. Studium przypadku”.

Spotkanie na „Przystanek Historia” (ul. Dunajewskiego 8) – 22 listopada 2021 r., początek o godz. 17.00. Transmisja internetowa na Facebooku: @IPNKrakow

W dyskusji wezmą udział autorzy publikacji: dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”) i dr hab. Filip Musiał (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, ekspert w badaniach nad historią aparatu represji PRL), a także dr hab. Łucja Marek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Książka ukazała się w ramach serii wydawniczej „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”. Jest dostępna w księgarni na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie. Podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej będzie ją można kupić z 40-procentowym rabatem.

Kard. Henryk Gulbinowicz (1923-2020), w latach 1976-2004 metropolita wrocławski, został zapamiętany przede wszystkim z czasu, kiedy posługiwał w stolicy Dolnego Śląska. Zapisał się w pamięci wiernych nie tylko jako ordynariusz archidiecezji wrocławskiej, lecz także jako jeden z tych hierarchów, którzy od lat 80. wywierali znaczący wpływ na polski Kościół. Jest postrzegany jako jeden z niewielu biskupów, który wspierał działalność antykomunistycznej opozycji w latach 80. XX wieku.

Książka (edycja źródłowa), o której będziemy rozmawiać podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej przybliża trwający od końca 1969 r. do października 1985 r. dialog operacyjny ks. Gulbinowicza z funkcjonariuszami Departamentu IV MSW. Początkowo, w latach 1970-1975, był przez nich traktowany jako kandydat na TW, później incydentalnie określano go jako kontakt operacyjny i raz jako kontakt poufny. Najczęściej jednak spotkania z nim funkcjonariusze SB określali jako rozmowy operacyjne.