Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Historia dzieje się obok nas – wywiad z Magdalena Rusek Karska + Słuchowisko dla dzieci “Z wizytą u Pana Ignacego”. Muzeum Krakowa zaprasza

– Wszyscy chcemy, żeby pandemia już się skończyła, jednak cały czas pracujemy nad naszą ofertą online, żeby była jeszcze ciekawsza – mówi Magdalena Rusek Karska, kierująca w Muzeum Krakowa zespołem zajmującym się działaniami internetowymi w trakcie epidemii.

„Jeżeli pozbawimy ludzi dostępu do kultury, żadne rozporządzenia nie zatrzymają ich w domu” – stwierdził w jednym z wywiadów dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. To duża odpowiedzialność i spore wyzwanie.

Magdalena Rusek Karska: – Oczywiście, odpowiedzialność, która teraz na nas spoczywa, jest olbrzymia. Musimy robić co w naszej mocy, nie tylko, żeby zachęcić nowych odbiorców do korzystania z naszej oferty, ale  przede wszystkim sprawić, żeby nasi stali goście nie poczuli się odtrąceni. Wyzwaniem dla każdego z nas jest teraz to, żeby we własnych czterech ścianach nie czuć się jak w więzieniu i mieć możliwość korzystania z tych samych atrakcji, które były dla nas dostępne w czasach przed pandemią. Rolą instytucji kultury jest dostarczanie odbiorcom bodźców, które zatrzymają ich w domu – zaciekawią, zaintrygują i zachęcą do dalszego odkrywania kulturalnej cyberprzestrzeni.

To bardzo trudne, bo przecież koncert, spektakl czy wystawa w wersji wirtualnej to nie całkiem to samo. Wszyscy jesteśmy już też chyba zmęczeni nieustannym „siedzeniem w sieci”. W jaki sposób Muzeum Krakowa stara się “zaopiekować” swoimi dotychczasowymi widzami i czym kusi nowych?

– Staramy się, żeby to „zmęczenie siecią” było jak najmniejsze. Stawiamy na różnorodność. Oferujemy zarówno zwiedzanie online Podziemi Rynku czy wystawy Cyberteka, prezentowanej w naszym oddziale Pałac Krzysztofory, ale także zachęcamy do samodzielnego przeszukiwania naszych zbiorów online, czyli Cyfrowego Thesaurusa.  Zdajemy sobie sprawę, że w tym momencie oferta kulturalna online jest olbrzymia i staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom odbiorców:  dla rodziców, którzy muszą pogodzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi, przygotowaliśmy słuchowisko #krzysztoforekonline, a także mnóstwo gier i zabaw, które są prezentowane na FB naszego Działu Edukacji (Krzysztoforek i Dorotka). Osoby z niepełnosprawnościami słuchu znajdą na naszym kanale Youtube filmy z cyklu „Muzealne opowieści”, które w większości są już dostępne z napisami (również nasze profile w mediach społecznościowych prowadzone są z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku). Robimy co w naszej mocy, żeby każdy znalazł w Muzeum Krakowa coś dla siebie.

Zapraszacie też mieszkańców do opowiadania Krakowa…

– Tak jest! #zostanwdomuopowiedzkrakow to akcja, do której zapraszamy nie tylko mieszkańców Krakowa, ale także tych, którzy chcieliby się podzielić swoimi historiami z Krakowem w tle. Zachęcamy, żeby zarówno ważne momenty historyczne, w których braliśmy udział lub które w jakiś sposób odcisnęły na nas swoje piętno, ale także – a może raczej przede wszystkim! – te, które dzieją się dzisiaj. O bohaterach naszych czasów – lekarzach, pielęgniarkach, naszych sąsiadach, którzy pomagają innym. Opowieściami można dzielić się na swoich kanałach społecznościowych (tagując #zostanwdomuopowiedzkrakow) lub wysyłać do nas. Historia dzieje się obok nas i wszyscy jesteśmy jej częścią, a my – jako Muzeum Krakowa – chcemy, żeby została zapamiętana. W końcu taka jest nasza misja: opisujemy, dokumentujemy i opowiadamy Kraków. Słuchamy miasta… Słuchamy mieszkańców!

Gdy nagle musimy spojrzeć na swoją pracę z zupełnie innej perspektywy, zwykle dostrzegamy/odkrywamy coś, co niby było oczywiste, a zyskuje teraz zupełnie nowy wymiar. Macie takie swoje odkrycia po miesiącu już właściwie zdalnej pracy i zdalnego kontaktu z odbiorcami?

– Owszem, musimy mierzyć się  z problemami, których wcześniej nie dostrzegaliśmy (na szczęście odnoszą się one głównie do spraw nie dotyczących bezpośrednio naszych odbiorców). Jakkolwiek to nie zabrzmi, plusem obecnej sytuacji jest czas, który możemy teraz poświęcić na przykład na dostosowanie naszego kanału na Youtub’ie pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu, a także do zamieszczenia na naszej stronie internetowej przynajmniej niektórych naszych publikacji w wolnym dostępie.

Premier Morawiecki ogłosił właśnie, że szczyt pandemii przypadnie w Polsce w maju i czerwcu. Przed wami więc chyba jeszcze kilka miesięcy zdalnej pracy.

– Na pewno nie jest to pozytywna wiadomość. Wszyscy chcemy, żeby pandemia już się skończyła, jednak cały czas pracujemy nad naszą ofertą online, żeby była jeszcze ciekawsza. Prym wiodą media społecznościowe! Osoby zainteresowane historią II wojny światowej zapraszamy na FB Fabryki Emalia Oskara Schindlera, na którym publikowany jest specjalny „spacerownik” po okupowanym Krakowie; Muzeum Podgórza na swoim fanpage’u przedstawia najmłodszym podgórskie legendy, z kolei co wtorek zapraszamy na nasz muzealny profil na Instagramie, gdzie nasi koledzy z poszczególnych oddziałów odpowiadają na Państwa pytania! To niezwykła okazja, żeby dowiedzieć się, czy w Pałacu Krzysztofory rzeczywiście zakopano skarb albo jak się miewa Włodek ze Zwierzyńca.

Jedno jest pewne! Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, ale niektórych tajemnic na razie nie możemy zdradzać. Zachęcam za to, żeby na bieżąco obserwować nasze media społecznościowe i stronę internetową, ponieważ tam będzie można znaleźć aktualne informacje. Niektóre nasze wydarzenia musieliśmy przenieść do internetu, a co za tym idzie – ciągle doszlifowujemy formuły, w których będą one Państwu udostępniane online. W najbliższym czasie planujemy otwarcie dwóch wystaw online, a także udostępnienie materiałów z trzech, które już miały miejsce. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem, stąd pomysł na ich „zaistnienie” w sieci. O jakich wystawach mówię konkretnie? O tym będziemy Państwa informować już niebawem!

Online będą w tym roku także Święta Wielkanocne.

– Tak jest. Wszyscy wpisujemy się w zalecenie #zostańwdomu i zarówno prywatnie, jak i służbowo stosujemy się do tego. Zresztą, Muzeum Krakowa, już zaczęło świętować! Coroczny konkurs na Najpiękniejsze drzewko emausowe przenieśliśmy do internetu! Zachęcamy do zapoznania się z pracami zgłoszonymi do konkursu oraz na oddanie swojego głosu na FB Domu Zwierzynieckiego! Rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu, zaś pokonkursową wystawę będzie można obejrzeć na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl, gdzie serdecznie wszystkich zapraszam.


 

Muzeum Krakowa nadal jest dla Was on-line – natychmiast i wszędzie !


#ZOSTANWDOMUOPOWIEDZKRAKOW
bit.ly/zostanwdomuopowiedzkrakow
Wciąż czekamy na Twoją opowieść o Krakowie! Możesz napisać o bohaterach naszych czasów – lekarzu lub pielęgniarce, ratowniku medycznym albo sprzedawczyni ze sklepu, itp. itd. Albo o cioci Hani, która zabierała Cię na pochód Lajkonika i nawet z nim zatańczyłeś.
To idealne historie do naszej akcji #zostanwdomuopowiedzkrakow!
Wybierzemy najciekawszą z Waszych opowieści i udostępnimy ją na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Bo historię piszemy razem…
Więcej o akcji dowiesz się tutaj: bit.ly/zostanwdomuopowiedzkrakow

Przeczytaj, jak kierownik projektu #zostanwdomuopowiedzkrakow, dr Magdalena Rusek-Karska,  „tłumaczy się” z całego zamieszania
Szczegółowy wywiad w załączniku.

ZAGŁOSUJ NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE ON-LINE!
bit.ly/DrzewkoEmausoweOnLine
Na nasz Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe spłynęło 25 prac z całej Polski. Zachęcamy was do zagłosowania na ulubione drzewka. Już teraz wejdź do galerii na fanpage’u Domu Zwierzynieckiego (i to bezpłatnie) i oddaj swój głos: bit.ly/GaleriaKonkursowaEmaus
Jak głosować? Przez „polubienia” czyli wybraną reakcję: „lubię to”, „super”, „haha” lub „wow”. Wszystkie one mają taką samą wartość, czyli liczą się jako jeden głos 1?ui=2&ik=22ddab3232&attid=0.0 - Historia dzieje się obok nas - wywiad z Magdalena Rusek Karska + Słuchowisko dla dzieci "Z wizytą u Pana Ignacego". Muzeum Krakowa zaprasza
Czekamy na Twój głos do 12 kwietnia 2020, do godz. 23:59!

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
#BrawoDlaWas
7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. Pracownicy Muzeum Krakowa, z dyrektorem dr Michałem Niezabitowskim na czele, dołączają do podziękowań dla polskiej Służby Zdrowia za ich codzienny trud, poświęcenie i walkę z trwającą epidemią!
Obejrzyj na bit.ly/MKDziekujeSluzbieZdrowia

Co jeszcze w Muzeum Krakowa on-line?

CYFROWY THESAURUS
http://ct.mhk.pl/wps/portal/  
Poznaj nasze zasoby 2d w Cyfrowym Thesaurusie! Zobacz muzealia płaskie: zdjęcia, pocztówki, grafiki, rysunki, projekty scenograficzne, mapy. W ramach projektu do digitalizacji przeznaczono ponad 18 800 eksponatów, które możecie przeglądać bez wychodzenia z domu!


BLOG „OPOWIEŚCI O KRAKOWIE”
https://blog.mhk.pl/
Śledź naszego muzealnego bloga! Publikujemy na nim krakowskie opowieści, zarówno te znane, jak i mniej znane.



WIRTUALNE SPACERY
Zapraszamy Państwa na wirtualne spacery po naszych dwóch wystawach:
Rynek Podziemny: https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rynek-podziemny/wirtualny-spacer  
Pałac Krzysztofory „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń”:
https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory/wirtualny-spacer-1  

KRZYSZTOFORY. ZESZYTY NAUKOWE MUZEUM KRAKOWA… ON-LINE!
Polecamy dwa ostatnie numery „Krzysztoforów”, które publikujemy w wolnym dostępie!
(więcej na www.muzeumkrakowa.pl)
numer 35: bit.ly/Krzysztofory35
numer 36: bit.ly/Krzysztofory36

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
SŁUCHOWISKO DLA DZIECI #KrzysztoforekOnLine
W każdy wtorek o godzinie 19.00 zapraszamy na naszą muzealną wieczorynkę #KrzysztoforkaOnLine! Muzealnicy wcielili się w rolę lektorów i przygotowali niesamowite muzealne słuchowisko dla dzieci!
Co tydzień nowa opowieść. Zapraszamy do naszych kanałów, gdzie znajduje się pierwszy odcinek! Kolejny… już dziś!
Spreaker
https://www.spreaker.com/…/12192484/z-wizyta-u-pana-ignacego
Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=xZrlKFI233M(napisy dla osób niesłyszących)
Spotify
https://open.spotify.com/episode/0HRtxLg8lXqt7J01sHBA8V


FACEBOOK: KRZYSZTOFOREK I DOROTKA
https://www.facebook.com/Krzysztoforek/  
Zapraszamy również do mediów społecznościowych! Na profilu naszego Działu Edukacji znajdziecie wiele pomysłów na gry i zabawy ze swoimi dziećmi!

GRA PRZYGODA Z LAJKONIKIEM!
Pobierz aplikację, która przybliży młodym odbiorcom krakowską tradycję Lajkonika,  element naszego niematerialnego dziedzictwa Krakowa! Aplikacja ma charakter gry przygodowo-zręcznościowej, użytkownik rozwiązuje zagadki, by odkryć i poznać fakty, nazwy własne i wizerunki obiektów odnoszące się do tradycji Lajkonika!
Aplikacja na telefon: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.krakow.inet.lajkonik
Gra komputerowa: https://www.muzeumkrakowa.pl/.../Przygoda-z-Lajkonikiem.exe
 
KANAŁ MUZEUM KRAKOWA W YOUTUBE!
Polecamy oglądanie Muzealnych opowieści oraz Działo się w Krakowie. Wszystkie odcinki, które powstały przy udziale pracowników Muzeum Krakowa, a także inne nasze filmy dostępne są na muzealnym kanale: https://www.youtube.com/user/Muzeofan/playlists
 
MUZEUM KRAKOWA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Bądź z nami na bieżąco i śledź nasze profile w mediach społecznościowych!
FACEBOOK
Profil główny Muzeum Krakowa: https://www.facebook.com/muzeumkrakowa
Fabryka Emalia Oskara Schindlera: https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera/
Miejsce Pamięci KL Plaszow: https://www.facebook.com/KLPlaszow/
Dom Zwierzyniecki: https://www.facebook.com/DomZwierzyniecki/
Rydlówka: https://www.facebook.com/rydlowka/
Muzeum Teatralne: https://www.facebook.com/teatrMHK/
Pałac Krzysztofory: https://www.facebook.com/PalacKrzysztofory/
Kamienica Hipolitów: https://www.facebook.com/KamienicaHipolitowMHK/
Muzeum Nowej Huty: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty/
Muzeum Podgórza: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza/
Rynek Podziemny: https://www.facebook.com/RynekPodziemny/
Ulica Pomorska: https://www.facebook.com/Ulica-Pomorska
Apteka Pod Orłem: https://www.facebook.com/AptekaPodOrlemMuzeumKrakowa/
Thesaurus Cracoviensis: https://www.facebook.com/thesauruscracoviensis/
Celestat: https://www.facebook.com/trasaobronnosci/
Stara Synagoga: https://www.facebook.com/StaraSynagoga/
Fotografia Krakowska: https://www.facebook.com/FotografiaMHK/

INSTAGRAM:
Muzeum Krakowa: muzeumkrakowa  
Miejsce Pamięci KL Plaszow: klplaszow

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top