Festiwal Sztuki Współczesnej FOCA, Kraków 20-21 lipca 2018 r. TYTANO, ul. Dolnych Młynów 10 zapraszamy

Festiwal Sztuki Współczesnej FOCA to dwudniowy cykl wydarzeń artystycznych, który skupia się na istotnych, najbardziej charakterystycznych zjawiskach obecnych w dzisiejszej kulturze i sztuce. Ma charakter interdyscyplinarny, a jego program składa się z wydarzeń takich jak: wystawa,  warsztaty, wykłady, prezentacje, spotkania z artystami oraz koncerty. Wszystko odbywać się będzie w przestrzeniach dawnej Fabryki Tytoniu i Cygar, w której aktualnie znajduje się kompleks TYTANO – Dolnych Młynów. Do dyspozycji festiwalowiczów będą dwie przestronne hale wystawowe, klub muzyczny Zet Pe Te i ogródek.

FOCA tworzony jest przez grupę osób zaangażowanych w sferę artystyczną miasta od lat. Festiwal organizują po godzinach. Ideą działania jest prezentowanie sztuki poza obiegiem instytucjonalnym, otwieranie odbiorców na nowe osoby doświadczania oraz umożliwienie dostępu do niej dla wszystkich. Wstęp na festiwal oraz wszystkie wydarzenia organizowane w jego ramach jest bezpłatny. Realizacja FOCA możliwa jest dzięki finansowaniu poprzez crowdfunding oraz wsparcie sponsorów. Trzonem festiwalu jest wystawa, która prezentuje współczesne praktyki artystyczne. Koncentruje się na pracach młodych artystów, które powstały na przestrzeni ostatniej dekady. Wystawa poruszać będzie zagadnienie relacji człowieka z naturą i światem nauki oraz ich wzajemnego oddziaływania. Podejmując wątki związane z obecnością człowieka w świecie, zwracać będzie uwagę na problem równowagi pomiędzy przyrodą a technologią.
Na festiwalu będzie prezentowana również ekspozycja prac grupy Traffic Design z Trójmiasta. Traffic Design od lat działa na rzecz popularyzacji wysokojakościowego designu i wzornictwa walcząc z „bylejakością”. O swoich pracach piszą: „ta swoista kronika kryminalna ma nie tylko dokumentować delikty modernistycznych architektów, ale także inspirować współczesnych artystów (…)”. Warsztaty i wykłady organizowane w ramach festiwalu, przeznaczone dla różnych grup odbiorców, mają na celu głębsze zaznajomienie z poruszanymi w ramach festiwalu tematami.  „Gdy Bankierzy spotykają się na kolację, dyskutują o sztuce. Gdy Artyści spotykają się na kolację, dyskutują o pieniądzach.” – o czy porozmawiają, jak posadzimy ich razem, przy jednym stole? To pytanie, nawiązujące do cytatu z Oscara Wilda, stało się hasłem przewodnim cyklu wykładów i paneli dyskusyjnych festiwalu FOCA. Skupiać się będą one na ważnych i aktualnych tematach zebranych wokół trzech symbolicznych obszarów: „obecność” – artysta na rynku sztuki, „eksploracja” – nowe technologie, nowa sztuka oraz „przestrzeń” – artysta w przestrzeni społecznej. Panele będą okazją do posłuchania o ich doświadczeniach i obserwacjach, a następnie staną się punktem wyjścia do dalszych dyskusji i rozmów.
Na koniec każdego z dwóch dni festiwalowych odbędą się występy muzyczne. Na FOCA zaprezentują się artyści, którzy zdążyli się już odznaczyć na polskiej scenie offowej nowatorskim podejściem do tworzenia muzyki i kreacji scenicznej. Część z nich zaprezentuje swoje najnowsze, przedpremierowe projekty. Line-up składać się będzie z dwóch części: „Welcome to our world” oraz „Art isn’t nice and soft”. W ramach pierwszej edycji istnieje możliwość kupowania prac artystów, z czego część środków przeznaczana jest na tworzenie festiwalu: www.wspieram.to/foca

Data: 20-21 lipca 2018 r.

Miejsce: TYTANO, ul. Dolnych Młynów 10

 

Festiwal obejmie takie obszary jak:

– prezentacja najnowszych wytworów sztuki współczesnej,

– edukacja i aktywizacja społeczna,

– sztuka a nauka – nowe media, nowe technologie, sztuczna inteligencja.

 

W wydarzeniu wezmą udział:

– artyści z Krakowa, Warszawy, Trójmiasta i Dolnego Śląska,

– przedstawiciele krakowskich instytucji kulturalnych,

– teoretycy, badacze, naukowcy, specjaliści w dziedzinach rynku sztuki i nowych technologii,

– lokalne i ogólnopolskie media.

 

Na FOCA składają się:

– dwa dni: piątek i sobota (20-21 lipca),

– ponad 800m2 + dwa kluby muzyczne na terenie kompleksu TYTANO,

– 30 zaproszonych artystów i kilkanaście wydarzeń artystycznych.

 

Teaser festiwalowy: https://youtu.be/niM02BCSezA

Akcja crowdfundingowa: www.wspieram.to/foca

Facebook: www.fb.com/focafestival

Instagram: www.instagram.com/foca_festival

Strona WWW: www.focafestival.pl