Connect with us
Choroby reumatyczne mogą dotykać co czwartego Polaka

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Dzień z reumatologiem w Krakowie – jak innowacje w reumatologii pomagają pacjentom

Nowe ścieżki do uwolnienia od bólu i poprawy sprawności – jak innowacje w reumatologii pomagają pacjentom

Szacunki pokazują, że nawet co czwarty Polak mierzy się z chorobą reumatyczną.[1] Na samo reumatoidalne zapalenie stawów cierpieć może nawet 400 tys. Polaków.[2] Choć choroby reumatyczne są kojarzone głównie z podeszłym wiekiem, to w dużej mierze dotyczą one także młodych. W przypadku wielu chorób reumatycznych kluczem okazuje się profilaktyka oraz wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia, a badania kliniczne są szansą na wprowadzenie nowych leków, które mogą sprostać oczekiwaniom tysięcy pacjentów.

dzien z reumatologiem w osrodku pratia mcm krakow 300x200 - Dzień z reumatologiem w Krakowie - jak innowacje w reumatologii pomagają pacjentom

Dzień z Reumatologiem w ośrodku Pratia MCM Kraków

Reumatyzm – problem w każdym wieku

Choroby reumatyczne często mają podłoże zapalne i obejmują zmiany w stawach, powodując ich obrzęki, ból, zmniejszenie ruchomości, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą dysfunkcję wymagającą wszczepienia endoprotezy. Do tej grupy chorób, obejmującej prawie 200 schorzeń, należą m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjögrena. Niestety, wiele spośród nich wciąż pozostaje trudne do leczenia, a wiedza na ich temat w społeczeństwie jest ciągle niedostateczna.

Choroby reumatyczne są postrzegane jako choroby wieku podeszłego, dlatego z reguły o nich nie myślimy lub mamy wrażenie, że dotyczą zazwyczaj seniorów. Dlatego warto podkreślić, że często dotykają one również osób stosunkowo młodych – komentuje dr Ewa Górecka z Pratia MCM Kraków, specjalistka w zakresie reumatologii.- Jest tak w przypadku chociażby zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i tocznia rumieniowatego, gdzie szczyt zachorowań przypada między 20 a 45 rokiem życia. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów pierwsze objawy manifestują się często między 30 a 50 rokiem życia. Musimy rozwijać tę świadomość, bo im wcześniej zdiagnozujemy chorobę i rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na zminimalizowanie postępu choroby.

Objawy wywołane przez choroby reumatyczne są bardzo zróżnicowane i poza zajęciem stawów mogą powodować szereg poważnych komplikacji w innych narządach. Do najpoważniejszych z nich można zaliczyć m.in. uszkodzenia nerek, płuc czy serca, jak ma to miejsce np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego.

Gdy choruje jednostka, traci całe społeczeństwo

Choroby reumatyczne są wyzwaniem nie tylko dla samych pacjentów, ale często także dla ich bliskich. W przypadku przewlekłych chorób, jakimi są właśnie choroby reumatyczne, konieczne są regularne wizyty u lekarza specjalisty i rehabilitacja, dlatego w pomoc pacjentom często angażują się członkowie rodziny, poświęcając swój czas, energię i środki finansowe. Duże są także koszty społeczne, bo chorzy, w wyniku przewlekłego zmęczenia, bólu, niesprawności stawów czy innych dolegliwości, często rezygnują z dotychczasowego życia społecznego, zawodowego, a nierzadko i rodzinnego. Eksperci wyliczają, że na skutek ograniczonej aktywności zawodowej pacjentów z samym tylko toczniem rumieniowatym układowym i innymi układowymi chorobami tkanki łącznej wartość utraconego PKB osiągnęła w 2020 roku nawet 94 mln zł.[3]

Reumatologia na nowo?

nowoczesny osrodek mcm pratia krakow 300x169 - Dzień z reumatologiem w Krakowie - jak innowacje w reumatologii pomagają pacjentom

Nowoczesny ośrodek MCM Pratia Kraków

Do dyspozycji chorych jest dziś wiele leków, które wspierają proces terapeutyczny, a nawet hamują postępy choroby. Mimo tego, wciąż u wielu pacjentów nie udaje się uzyskać poprawy stosując aktualnie dostępne metody leczenia lub też stosowane leki i terapie powodują u nich zbyt wiele uciążliwych skutków ubocznych. Dlatego nieustannie trwają badania kliniczne nad lekami nowych generacji, których zadaniem będzie efektywniejsze hamowanie postępu choroby i poprawa jakości życia pacjentów przez opracowanie dla nowych, jeszcze skuteczniejszych i bezpieczniejszych terapii.

W ostatnich latach widzimy zdecydowany postęp w farmakoterapii chorób reumatycznych, dzięki któremu chorzy otrzymują nową, często kolejną szansę na potencjalnie skuteczniejsze leczenie. Warto wspomnieć tu chociażby o nowych grupach leków, takich jak inhibitory kinaz janusowych, które są nowatorską opcją terapeutyczną w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – opowiada dr Ewa Górecka. – To tylko jedna grupa nowych leków wprowadzonych do leczenia w ostatnim czasie. Badania kliniczne są szczególnie ważne w obszarze reumatologii, bo tysiące pacjentów na całym świecie czeka na nowe leki, których jeszcze nie ma, a które niewątpliwie wesprą w przyszłości ich zmagania z tymi przewlekłymi chorobami. Postęp w leczeniu chorób reumatycznych jaki się dokonał na świecie w ostatnich dwóch dekadach był możliwy właśnie dzięki konsekwentnemu prowadzeniu badań klinicznych i wprowadzeniu do leczenia tych innowacyjnych substancji, które osiągnęły najlepsze wyniki w zahamowaniu aktywności chorób i poprawie jakości życia naszych pacjentów.

Ostatnie dekady, dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej i biotechnologii, a także dzięki zharmonizowaniu badań eksperymentalnych z badaniami klinicznymi prowadzonymi z udziałem pacjentów przez firmy farmaceutyczne na całym świecie, przyczyniły się do wprowadzenia nowych grup leków przeciwreumatycznych, np. biologicznych czy wspomnianych już inhibitorów kinaz janusowych, które zdecydowanie rozszerzyły możliwości leczenia chorych. Między innymi, dzięki odkryciom najważniejszych białek biorących udział w przewlekłych procesach zapalnych, stało się możliwe stworzenie odpowiednich przeciwciał skierowanych przeciwko nim, które w efekcie hamują kaskadę zapalną, w niektórych przypadkach bardzo skutecznie. Dzięki temu leczenie chorób reumatycznych, chociaż wciąż jest wyzwaniem staje się coraz bardziej skuteczne.

Konsultacje reumatologiczne w Krakowie

18 lipca w Centrum Medycznym Pratia MCM Kraków przy ul. Pana Tadeusza 2, będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach reumatologicznych, prowadzonych przez dr Ewę Górecką i innych specjalistów placówki w dziedzinie reumatologii. Konsultacje będą dotyczyły innowacyjnych możliwości terapeutycznych dla dorosłych pacjentów z następującymi schorzeniami: reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), łuszczycowym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym czy zespołem Sjögrena. Centrum zaprasza osoby z potwierdzoną diagnozą, będące w trakcie leczenia.

Link do zgłoszeń: https://www.pratia.pl/s/dzien-z-reumatologiem-krakow

Numer telefonu: +48 32 746 25 00

Liczba miejsc ograniczona.

 

[1] Perspektywa Pacjentów na Stan Opieki Reumatologicznej w Polsce, Warszawa 2017, 3 Majmy Się Razem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych Z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej

[2] Diagnostyka i ocena aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów, Agnieszka Jura-Półtorak, Krystyna Olczyk, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2012-01-16

[3] Raport Toczeń Rumieniowaty Układowy w Polsce, Warszawa 2023, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne

materiał prasowy

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top