Bartók i Bruckner pod batutą Simona Rattle’a w Krakowie

by admin
0 comment

Pierwszy raz dyrygował London Symphony Orchestra, gdy miał zaledwie 22 lata – zastępował Louisa Frémaux podczas sesji nagraniowej. W 2012 roku poprowadził LSO podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie. Był w tym czasie szefem innej wielkiej orkiestry: Berlińskich Filharmoników. Wreszcie w 2017 roku powrócił do swojej ojczyzny, aby objąć kierownictwo nad najstarszą londyńską orkiestrą symfoniczną, a już 17 stycznia brytyjski dyrygent sir Simon Rattle i jego podopieczni wystąpią po raz pierwszy w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Krótka trasa Londyńczyków po Polsce obejmuje trzy miasta i trzy ważne ośrodki muzyczne. 15 stycznia LSO wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, dzień później w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a następnie w Centrum Kongresowego ICE Kraków. Koncertem w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się w 2019 roku cykl ICE Classic organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W pierwszej części wieczoru zabrzmi Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Arcydzieło symfoniki XX wieku napisane zostało w 1936 roku z okazji jubileuszu 10-lecia Bazylejskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Paula Sachera, jednego z największych mecenasów muzyki współczesnej. Dzieło jest obecne w repertuarze London Symphony Orchestra od dawna; orkiestra nagrała je dotąd trzy razy – z Antalem Dorátim w 1962 roku, z Georgiem Soltim rok później oraz z Adrianem Boultem w roku 1971. Rattle słynie z nieszablonowego podejścia do dzieł i poszukiwania w nich nieodkrytych dotąd emocji i brzmień.

VI symfonia A-dur Antona Brucknera, którą krakowska publiczność usłyszy w drugiej części koncertu, jest również dziełem wymagającym nowego, błyskotliwego odczytania. Choć z symfoniką Brucknera wiążą się dwa wielkie nazwiska mistrzów batuty XX stulecia: Stanisława Skrowaczewskiego i Sergiu Celibidache, wciąż pozostaje tu wiele miejsca na nowe interpretacje. Co ciekawe, Simon Rattle sięga po VI symfonię austriackiego kompozytora, która uchodzi za najłatwiejszą w odbiorze, choć paradoksalnie wcale nie jest najczęściej wykonywana. Monumentalizm, bogata harmonia, powolne tempo muzycznej narracji pozwolą w pełni doświadczyć bogatego, soczystego brzmienia, z którego słynie LSO.

Choć dzieła Bartóka i Brucknera wiele różni, łączy je to, że oba wymagają wszechstronnego zespołu o ogromnych możliwościach technicznych oraz pomysłowego dyrygenta z wyobraźnią i oryginalną wizją – czyli wykonawców takich, jak London Symphony Orchestra i sir Simon Rattle.

Dla KBF Mateusz Ciupka, autor bloga „Szafa melomana”

INFORMACJA O BILETACH

Bilety dostępne na stronie biurofestiwalowe.pl, w sieci Eventim.pl oraz w punktach sprzedaży na terenie całej Polski (m.in. Empik, MediaMarkt), a takżewe wszystkich punktach sieci informacji turystycznej InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Marii Konopnickiej 17, os. Zgody 7).

Karnety obejmujące wszystkie koncerty w ramach cyklu dostępne są w cenach od 105 do 330 zł.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej