Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Bartók i Bruckner pod batutą Simona Rattle’a w Krakowie

Pierwszy raz dyrygował London Symphony Orchestra, gdy miał zaledwie 22 lata – zastępował Louisa Frémaux podczas sesji nagraniowej. W 2012 roku poprowadził LSO podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie. Był w tym czasie szefem innej wielkiej orkiestry: Berlińskich Filharmoników. Wreszcie w 2017 roku powrócił do swojej ojczyzny, aby objąć kierownictwo nad najstarszą londyńską orkiestrą symfoniczną, a już 17 stycznia brytyjski dyrygent sir Simon Rattle i jego podopieczni wystąpią po raz pierwszy w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Krótka trasa Londyńczyków po Polsce obejmuje trzy miasta i trzy ważne ośrodki muzyczne. 15 stycznia LSO wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, dzień później w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a następnie w Centrum Kongresowego ICE Kraków. Koncertem w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się w 2019 roku cykl ICE Classic organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W pierwszej części wieczoru zabrzmi Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Arcydzieło symfoniki XX wieku napisane zostało w 1936 roku z okazji jubileuszu 10-lecia Bazylejskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Paula Sachera, jednego z największych mecenasów muzyki współczesnej. Dzieło jest obecne w repertuarze London Symphony Orchestra od dawna; orkiestra nagrała je dotąd trzy razy – z Antalem Dorátim w 1962 roku, z Georgiem Soltim rok później oraz z Adrianem Boultem w roku 1971. Rattle słynie z nieszablonowego podejścia do dzieł i poszukiwania w nich nieodkrytych dotąd emocji i brzmień.

VI symfonia A-dur Antona Brucknera, którą krakowska publiczność usłyszy w drugiej części koncertu, jest również dziełem wymagającym nowego, błyskotliwego odczytania. Choć z symfoniką Brucknera wiążą się dwa wielkie nazwiska mistrzów batuty XX stulecia: Stanisława Skrowaczewskiego i Sergiu Celibidache, wciąż pozostaje tu wiele miejsca na nowe interpretacje. Co ciekawe, Simon Rattle sięga po VI symfonię austriackiego kompozytora, która uchodzi za najłatwiejszą w odbiorze, choć paradoksalnie wcale nie jest najczęściej wykonywana. Monumentalizm, bogata harmonia, powolne tempo muzycznej narracji pozwolą w pełni doświadczyć bogatego, soczystego brzmienia, z którego słynie LSO.

Choć dzieła Bartóka i Brucknera wiele różni, łączy je to, że oba wymagają wszechstronnego zespołu o ogromnych możliwościach technicznych oraz pomysłowego dyrygenta z wyobraźnią i oryginalną wizją – czyli wykonawców takich, jak London Symphony Orchestra i sir Simon Rattle.

Dla KBF Mateusz Ciupka, autor bloga „Szafa melomana”

INFORMACJA O BILETACH

Bilety dostępne na stronie biurofestiwalowe.pl, w sieci Eventim.pl oraz w punktach sprzedaży na terenie całej Polski (m.in. Empik, MediaMarkt), a takżewe wszystkich punktach sieci informacji turystycznej InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Marii Konopnickiej 17, os. Zgody 7).

Karnety obejmujące wszystkie koncerty w ramach cyklu dostępne są w cenach od 105 do 330 zł.

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top