Connect with us
szopka 1 - 78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bozego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na trwający stan epidemii koronowirusa (COVID-19). W trosce o bezpieczeństwo Muzeum Krakowa zdecydowało się na wprowadzenie zmian w zasadach konkursu. Twórcy dostarczą gotowe szopki w dniach

16–30 listopada 2020 r. wprost do Celestatu (ul. Lubicz 16). Tam w dniu konkursu, w tym roku wypadającym 3 grudnia,prace zostaną ocenione i nagrodzone przez Sąd Konkursowy.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia 2020 o godzinie 14.00 w formie transmisji na kanale Facebook: www.facebook.com/muzeumkrakowa.

Jak każe tradycja, nagrodzone szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie pokonkursowej, odbywajacej się w Celestacie, oddziale Muzeum Krakowa.

78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: www.muzeumkrakowa.pl.

Wstępny przegląd prac 78. Konkursu Szopek Krakowskich:

3.12.2020, godz. 12.00, reportaż na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się w dniu konkursu o godz. 14.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody.

Ogłoszenie wyników konkursu:

6.12.2020, godz. 14.00, transmisja online na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

7.12.2020, otwarcie wystawy, Celestat, ul. Lubicz 16.

Wystawa Szopki w Celestacie

Kurator: Małgorzata Niechaj

Miejsce: Celestat, Kraków, ul. Lubicz 16

Czas trwania: 7.12.2020 – 28.02.2021

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top