Connect with us
1 6 - 14 urodziny Instytutu Konfucjusza w Krakowie

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

14 urodziny Instytutu Konfucjusza w Krakowie

29 września 2006 roku utworzono Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego “Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Instytut Konfucjusza w Krakowie zajmuje się promocją chińskiej kultury i nauczaniem języka chińskiego. Jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, stworzoną wspólnie z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych.

Instytuty Konfucjusza na świecie


Celem tworzenia światowej sieci Instytutów Konfucjusza jest przełamanie stereotypów o rzekomej niemożności nauczenia się języka chińskiego. Językiem mandaryńskim jako ojczystym posługuje się 1,4 miliarda ludzi na całym świecie, co czyni go najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. W czerwcu 2004 roku utworzono pilotażową instytucję w Taszkiencie, a w listopadzie w Seulu powstał pierwszy Instytut Konfucjusza. Od tej pory podobne instytucje zaczęły być tworzone przy wielu uczelniach, w różnych częściach świata, na przykład w Australii, Stanach Zjednoczonych, RPA, Kanadzie, Niemczech, Singapurze, Zimbabwe, Rwandzie. Pierwszy w Europie Instytut powstał w lutym 2005 roku w Sztokholmie.  Instytut Konfucjusza w Krakowie został utworzony jako sto ósma instytucja tego typu na świecie, pierwsza w Polsce.

Dlaczego pierwszy w Polsce Instytut Konfucjusza powstał właśnie w Krakowie?

W Krakowie od wielu lat narastało zapotrzebowanie na miejsce, w którym można by pogłębiać wiedzę o Chinach. Częściowo rolę tę spełnia istniejący w Uniwersytecie Jagiellońskim od 2001 roku Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ (do października 2010 roku pod nazwą Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu). Utworzony został przez prof. dr hab. Andrzeja Kapiszewskiego – i to właśnie on stał się inicjatorem utworzenia Instytutu Konfucjusza.

Umowa z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych

Tego samego dnia, w którym utworzono Instytut Konfucjusza, zawarto także inną umowę. Rektor Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, prof. Hao Ping (obecnie Wiceminister Edukacji ChRL) i Rektor UJ, prof. dr hab. Karol Musioł, podpisali porozumienie o współpracy naukowej i promocji wymiany akademickiej między obiema uczelniami. Ich współdziałanie pomaga w realizacji założeń Instytutu Konfucjusza.

W kolejnych latach powstały Instytuty Konfucjusza w Opolu, w Poznaniu, we Wrocławiu i w Gdańsku.

Władze Instytutu

Pierwszym dyrektorem Instytutu Konfucjusza w Krakowie został dr Bogdan Zemanek. W okresie od marca do czerwca 2010 roku obowiązki dyrektora pełniła Adina Zemanek. W listopadzie 2010 roku funkcję dyrektora IK przejęła dr Joanna Wardęga. W okresie luty 2018 – luty 2019 dyrektorem IK była dr Małgorzata Osińska, a od marca 2019 funkcję tę ponownie objął dr Bogdan Zemanek. Pierwszym wicedyrektorem ze strony chińskiej była dr Mao Yinhui, następnie pan Sun Zhongli. Natomiast obecnie tę funkcję pełni pan Han Xinzhong.

Działalność Instytut

Celem działalności Instytutu Konfucjusza UJ  jest promowanie języka i kultury chińskiej. Wśród proponowanych zajęć znajdują się kursy językowe oraz specjalistyczne, szeroki wachlarz warsztatów, wykładów i szkoleń. Oferta edukacyjna adresowana jest do wszystkich grup wiekowych  (włączając dzieci w wieku szkolnym), kadry naukowej i administracyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, firm i korporacji.

Instytut Konfucjusza w Krakowie to nie tylko najstarszy Instytut Konfucjusza w Polsce, ale i jedyny w kraju odznaczony tytułem Instytutu Konfucjusza Roku (w grudniu 2016 r.) oraz Modelowego Instytutu Konfucjusza.

W lutym 2019 Instytut Konfucjusza w Krakowie przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Oleandry 2a.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności Instytutu Konfucjusza w Krakowie znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top