Międzynarodowe jury w składzie: Agnieszka Smoczyńska, Bina Daigeler, Alice Dawson oraz Andrea Riseborough zdecydowali, że Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” wędruje do filmu „Pierce” w reżyserii Nelicii Low. Jury w składzie Dixie Chassay, Allison Gardner i Tonia Noyabrova zdecydowało, że zwycięzcą w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych został film „Życie dla początkujących” (reż. Paweł Podolski), zaś Nagrodę Publiczności zdobył film „Światłoczuła” w reżyserii Tadeusza Śliwy.
Jury w składzie: Agnieszka Smoczyńska, Bina Daigeler, Alice Dawson oraz Andrea Riseborough zdecydowało, że Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” w wysokości 25 000 dolarów za zniewalający język filmowy tej reżyserki i stworzenie wizualnie głębokiego dzieła, które zostaje z nami na długo po zakończonym seansie, powędrowała do filmu „Pierce” w reżyserii Nelicii Low. Zaś specjalne wyróżnienie za uchwycenie istoty robienia filmów i stworzenie intymnego, podnoszącego na duchu dzieła trafiło do Marii Zbąskiej za „To nie mój film”.
Jury w składzie Dixie Chassay, Allison Gardner i Tonia Noyabrova zdecydowało, że zwycięzcą w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (nagroda w wysokości 100 000 złotych) został film „Życie dla początkujących” (reż. Paweł Podolski) za świeżą, zabawną i emocjonalną interpretację gatunku, debiutem, który przemówi do szerokiej publiczności.
Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych przyznało również nagrody aktorskie – każda z nich w wysokości 10 000 złotych. Za genialną interpretację scenariusza na najwyższym poziomie i fascynującą podróż od Piotrusia Pana do Scen z Życia Małżeńskiego laureatką nagrody dla Najlepszej Aktorki (patron nagrody: Albert Riele/Apart.pl) została Agnieszka Dulęba-Kasza za rolę w filmie „Sezony”.
Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (patron nagrody: zondacrypto) trafiła w ręce Jana Englerta za film „Skrzyżowanie” (reż. Dominika Montean-Pańków). Wybrany przez nas aktor dał nam niebywale zróżnicowaną i inspirującą postać. Jego interpretacja człowieka przechodzącego przez trudną życiową sytuację była świeża i poruszająca – czytamy w uzasadnieniu Jury. Zaś za kreację, która zwiastuje wspaniałą karierę oraz za wniesienie czułości, wrażliwości i humoru do roli Moni laureatką nagrody Mastercard Rising Star Award została Magdalena Maścianica za rolę w filmie „Życie dla początkujących”.
Laureatką nagrody Female Voice dla Kobiet Filmu (wartość nagrody to aż 50 000 zł), która jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej została Dominika Montean-Pańków za film „Skrzyżowanie” za odważny i mocny debiut oraz piękny i zdywersyfikowany wgląd w okres życia, który nieczęsto portretowany jest na ekranie.
Jury FIPRESCI w składzie: Salome Kikaleishvili, Hanna Margolis i Daniel Oliveira nagrodę FIPRESCI przyznało filmowi „Dobra siostra” w reżyserii Sarah Miro Fischer za opowiedzenie historii o przemocy i agresji z oryginalnego punktu widzenia, bazującego na czułej relacji rodzeństwa i dającego niuans i moralną niejednoznaczność. Za zrealizowanie mocnego scenariusza z pewnością i dojrzałością.
Nagroda KIPA – Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych dla najlepszego debiutującego producenta otrzymali: wyróżnienie – Maks Sikora za film „Smok diplodok”, zaś laureatami zostali – Maria Leźnicka i Marcin Kupiecki za film „Sezony”.
Podczas Gali Zamknięcia rozdano także nagrody #63SEKUNDY, którego głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Laureatami zostali: I miejsce Amelia Anisiewicz za film „Z Tobą cieplej”, II miejsce Hubert Bursa za film „Zachód Powróci”, III miejsce Jan Pyka za film „Przyjaźń 2.0”.
Pełna lista nagrodzonych poniżej:
Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” o Krakowską Nagrodę Andrzeja Wajdy:
- „Brzydka siostra” (reż. Emilie Blichfeldt)
- „Chlorophyll” (reż. Ivana Gloria)
- „Dobra siostra” (reż. Sarah Miro Fischer)
- „Gulizar” (reż. Belkıs Bayrak)
- „My Fathers’ Daughter” (reż. Egil Pedersen)
- „Pierce” (reż. Nelicia Low) – laureat
- „Rabia” (reż. Mareike Engelhardt)
- „Sister Midnight” (reż. Karan Kandhari)
- „Smaragda – I Got Thick Skin and I Can’t Jump” (reż. Emilios Avraam)
- „To nie mój film” (reż. Maria Zbąska)
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych:
- „Innego końca nie będzie” (reż. Monika Majorek)
- „Kulej. Dwie strony medalu” (reż. Xawery Żuławski)
- „Lany poniedziałek” (reż. Justyna Mytnik)
- „Rzeczy niezbędne” (reż. Kamila Tarabura)
- „Sezony” (reż. Michał Grzybowski)
- „Simona Kossak” (reż. Adrian Panek)
- „Skrzyżowanie” (reż. Dominika Montean-Pańków)
- „Światłoczuła” (reż. Tadeusz Śliwa)
- „Utrata równowagi” (reż. Korek Bojanowski)
- „Życie dla początkujących” (reż. Paweł Podolski) – laureat
Nagroda dla Najlepszej aktorki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (patron nagrody: Albert Riele/Apart.pl)
- Sandra Drzymalska („Simona Kossak”)
- Agnieszka Dulęba – Kasza („Sezony) – laureatka
- Nel Kaczmarek („Lany poniedziałek”, „Utrata równowagi”)
- Michalina Olszańska („Kulej. Dwie strony medalu”)
- Maja Pankiewicz („Innego końca nie będzie”)
Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (patron nagrody: zondacrypto)
- Jan Englert („Skrzyżowanie”) – laureat
- Ignacy Liss („Światłoczuła”)
- Michał Sikorski („Życie dla początkujących”)
- Łukasz Simlat („Sezony”)
- Tomasz Włosok („Kulej. Dwie strony medalu”)
Nagroda Female Voice (patron nagrody: Mastercard i BNP Paribas)
- Maria Leźnicka (producentka – „Sezony”)
- Monika Majorek (reżyserka, scenarzystka – „Innego końca nie będzie”)
- Dominika Montean-Pańków (reżyserka, scenarzystka – „Skrzyżowanie”) – laureatka
- Justyna Mytnik (reżyserka, scenarzystka – „Lany poniedziałek”)
- Katarzyna Warnke (scenarzystka, aktorka – „Rzeczy niezbędne”)
Nagroda Mastercard Rising Star w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (patron nagrody: Mastercard)
- Matylda Giegżno („Światłoczuła”)
- Magdalena Maścianica („Życie dla początkujących”) – laureatka
- Julia Polaczek („Lany poniedziałek”)
Nagroda Publiczności:
- „Światłoczuła” w reżyserii Tadeusza Śliwy – laureat
Źródło: Materiały prasowe