Do 3 kwietnia mieszkańcy Krakowa i turyści mają okazję obejrzeć fascynującą wystawę plenerową pt. „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Polska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia”. Ekspozycja przybliżająca nasze dzisiejsze i dawne relacje ustawiona jest na placu Szczepańskim.
Wystawa, zorganizowana wspólnie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Archiwa Państwowe, prezentuje unikalne dokumenty historyczne świadczące o bogatej historii kontaktów między naszymi krajami. Równocześnie pokazuje współczesne projekty realizowane dzięki wsparciu z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Idea wystawy
Ekspozycja przełamuje stereotypowe skojarzenia związane z archiwami, które często są postrzegane jako ciemne, zakurzone i trudno dostępne miejsca. Motywem przewodnim wystawy jest ikona cyfrowego dokumentu – rozpoznawalny symbol współczesnej archiwizacji i komunikacji. Koncepcja wystawy została oparta na przestrzennych ekspozytorach przypominających komputerowe ikony plików. Konstrukcje te łączą w sobie tradycję i nowoczesność – z jednej strony prezentując historyczne dokumenty, z drugiej eksponując współczesne inicjatywy wspierane przez Fundusze Norweskie i EOG.
To innowacyjne podejście pozwala na nowo spojrzeć na dokumenty jako dynamiczne świadectwa historii i zaprezentować w nowoczesny sposób dowody trwającej od wieków międzynarodowej współpracy.
Co zobaczymy na wystawie?
Ekspozycja składa się z wielkoformatowych, podświetlanych brył, które symbolizują cyfrowe pliki. Każda z nich zawiera dwa wątki: historyczny i współczesny. Na przednich płaszczyznach brył zaprezentowane zostały kopie archiwalnych dokumentów oraz opisy kontekstów historycznych, natomiast na dodatkowych, wysuniętych panelach umieszczono informacje o współczesnych projektach realizowanych dzięki Funduszom Norweskim i EOG.
Wśród przedstawionych tematów znajdziemy m.in.:
- historię obrony Narwiku przez Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich w 1940 roku – jeden z kluczowych momentów w czasie II wojny światowej,
- pierwszą polską wyprawę na Spitsbergen z 1934 roku, która zapoczątkowała prowadzenie badań polarnych przez polskich naukowców,
- nowoczesne projekty wspierane przez Fundusze Norweskie i EOG, obejmujące m.in. działania na rzecz ochrony środowiska, rozwoju edukacji, promocji kultury czy wprowadzania innowacji.
Wizualne formy prezentacji podkreślają przenikanie się przeszłości z teraźniejszością. Przyciągają uwagę widzów i zachęcają do poznawania dawnych i obecnych historii.
Czym są Fundusze Norweskie i EOG?
Wystawa stanowi element promocji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. Z Funduszy tych, na które składają się Islandia, Liechtenstein i Norwegia korzysta kilkanaście państw Unii Europejskiej, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej. Są to środki, które pomagają wyrównywać różnice społeczno-gospodarcze i prężnie się rozwijać. W obecnej perspektywie finansowej Polska otrzymała 809 mln euro na różne, ważne projekty, które służą wspieraniu miast i firm, nauce, kulturze i edukacji. Obecnie trwają rozmowy o kolejnej edycji Funduszy, co oznacza, że Polska będzie mogła liczyć na dalsze wsparcie finansowe w nadchodzących latach.
Szczegółowe informacje o Funduszach Norweskich i EOG można znaleźć na stronie: eog.gov.pl, a o samej wystawie w zakładce eog.gov.pl/wystawa.
Gdzie i do kiedy można zobaczyć wystawę?
Wystawa plenerowa na krakowskim placu Szczepańskim będzie gościć do 3 kwietnia. Później odwiedzi również Warszawę, Poznań, Gdańsk i Wrocław. Można ją zobaczyć bezpłatnie. Zapraszamy.
Źródło: Materiały prasowe