Postaw kawę
10 lipca 2025

Urokliwy Tyniec wczoraj i dziś – w piątek Dzień Jubileuszowy

Urokliwy Tyniec wczoraj i dziś – w piątek Dzień Jubileuszowy

10 lipca 2025

11 lipca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu odbędzie się Dzień Jubileuszowy. To dobra okazja, by przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca, które od wieków wpisuje się w krajobraz Krakowa.

Ślady osadnictwa na tynieckim wzgórzu sięgają czasów prehistorycznych. W I wieku naszej ery mieszkała tu tzw. grupa tyniecka. Benedyktyni przybyli do Tyńca w 1014 roku, a tutejsze opactwo stało się jednym z najstarszych w Polsce.

Nie ma pewności, kto ufundował klasztor – kronikarz Jan Długosz wskazywał Kazimierza Odnowiciela, inni wspominają Bolesława Szczodrego. Wiadomo jednak, że klasztor szybko zyskał znaczenie strategiczne dzięki położeniu nad Wisłą, przy ważnym szlaku handlowym.

Pierwszy kościół był drewniany, ale wkrótce rozpoczęto budowę kamiennego. W Tyńcu znalazł się cenny Sakramentarz Tyniecki, jedna z najstarszych chrześcijańskich ksiąg liturgicznych w Polsce. W XII wieku klasztor został zniszczony, najprawdopodobniej przez najazdy tatarskie.

Z czasem opactwo się odrodziło i rozbudowało. W średniowieczu powstały nowe krużganki, kapitularz i mury obronne. W XVI wieku kościół zyskał nowy wystrój, a klasztor rozbudowano o kolejne skrzydła.

W XVII wieku benedyktyni rozpoczęli barokową przebudowę świątyni i klasztoru. Mimo zniszczeń w czasie potopu szwedzkiego, Tyniec przetrwał i podniósł się z ruin. Klasztor stał się też ważnym ośrodkiem duchowym i intelektualnym.

W XVIII wieku rozbudowano „Opatówkę” i „Starostwo”, a kościół otrzymał bogaty wystrój, który częściowo zachował się do dziś. Niestety, pod koniec XVIII wieku Tyniec został zamieniony w twierdzę przez konfederatów barskich, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Po rozbiorach klasztor znalazł się pod władzą austriacką. W XIX wieku opactwo ostatecznie skasowano, a wiele budynków rozebrano. Pozostał jedynie kościół i część zabudowań.

Dopiero w XX wieku benedyktyni powrócili do Tyńca, a klasztor zaczął odzyskiwać dawną świetność. Dziś to miejsce nie tylko modlitwy, ale i kultury. Działa tu wydawnictwo, muzeum, organizowane są koncerty, rekolekcje i warsztaty.

Tyniec to także ulubione miejsce spacerów wielu krakowian. Położony na malowniczym wzgórzu nad Wisłą, tuż przy granicach miasta, przyciąga spokojem i pięknymi widokami. To doskonały punkt na odpoczynek blisko natury, gdzie można oderwać się od zgiełku miasta, a jednocześnie bez trudu tu dojechać.

To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce i jedna z najpiękniej położonych perełek Krakowa.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłą w Krakowie-Tyńcu to jeden z Kościołów Jubileuszowych Archidiecezji Krakowskiej. Dzień Jubileuszowyzaplanowano tam na piątek, 11 lipca. O godzinie 17:00 rozpoczną się uroczyste nieszpory ku czci św. Benedykta, podczas których odbędzie się również obrzęd przyrzeczeń oblackich. Następnie, o 18:00, zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Po zakończeniu Eucharystii, około godziny 19:00, pielgrzymi zostaną zaproszeni na poczęstunek do Sali Petrus w Domu Gości.

 

Źródło informacji: https://diecezja.pl/aktualnosci/koscioly-jubileuszowe-w-archidiecezji-krakowskiej-kosciol-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-w-krakowie-tyncu/

Źródło zdjęcia: Autorstwa Zygmunt Put Zetpe0202 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29120763

Kuria Kraków

maj 2025

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Misja i wizja

Okrakow.pl to serwis tworzony z inspiracji, jakich dostarcza nam Kraków każdego dnia. Trzymamy rękę na pulsie, by dostarczać rzetelne informacje i ciekawe pomysły na spędzanie czasu.

Nasza misja? Być przewodnikiem po życiu miasta – dla mieszkańców i turystów. Na Okrakow.pl znajdziesz najświeższe wiadomości, praktyczne wskazówki oraz wieści ze świata kultury, sportu, finansów, zdrowia i życia Kościoła.

Chcemy, aby każdy odwiedzający naszą stronę czuł się dobrze poinformowany i zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Krakowie. Odkrywaj miasto z nami!
Dodaj swój artykuł!Patronat Medialny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności