We wtorek po Wielkanocy, 22 kwietnia 2025 roku, historia ożyje na Kopcu Krakusa! Wczesnośredniowieczna osada, barwne obrzędy Słowian i spektakularna bitwa czekają na wszystkich, którzy pragną poczuć klimat dawnych czasów. Tegoroczna edycja święta odbędzie się pod hasłem „Chrobry przejmuje Kraków”, nawiązując do Tysiąclecia Królestwa Polskiego.
Powrót do czasów Chrobrego
Ponad tysiąc lat temu tereny dzisiejszego Krakowa zamieszkiwali Wiślanie, oddający cześć dawnym bogom. Jednak koniec X wieku przyniósł wielkie zmiany – gród przeszedł pod panowanie Bolesława Chrobrego, który ustanowił tu biskupstwo i umocnił swoje władztwo. Choć chrześcijaństwo coraz mocniej zakorzeniało się w grodzie, dawni bogowie nie zostali zapomniani.
To właśnie do tych czasów nawiązuje Tradycyjne Święto Rękawki, które od wieków związane jest z pogańskimi obrzędami ku czci zmarłych. Współcześnie, dzięki inicjatywie Centrum Kultury Podgórza i Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, święto znów rozbrzmiewa echem dawnych rytuałów.
Atrakcje, których nie można przegapić
W tym roku uczestnicy będą mieli okazję przenieść się o całe milenium wstecz! Pod Kopcem Krakusa powstaną tematyczne wioski, w których można zobaczyć na żywo dawne rzemiosła, wziąć udział w słowiańskich obrzędach wiosennych i spróbować potraw przyrządzanych według pradawnych receptur.
Na co warto zwrócić uwagę?
- Wielka bitwa – starcie wojsk Chrobrego z Czechami u stóp Kopca Krakusa! Miecze, topory i tarcze pójdą w ruch, a wojowie stoczą widowiskowy pojedynek.
- Rzemieślnicy i kupcy – warsztaty kaligrafii, lepienie z gliny, pokazy kowalstwa, garncarstwa i innych dawnych zawodów.
- Koncert zespołu Żmij – folkrockowe dźwięki inspirowane mitologią słowiańską.
- Bieg wojów wokół Kopca – wyścig w pełnym uzbrojeniu!
- Rozpalenie ognia na szczycie Kopca Krakusa – obrzęd zwiastujący nadejście wiosny.
- Strefa dla dzieci i rodzin
Najmłodsi uczestnicy święta również znajdą coś dla siebie! W strefie dla dzieci czekają:
– warsztaty zielarskie,
– pisanie gęsim piórem,
– bieg z przeszkodami,
– przeciąganie liny,
– rzut sakiewką do celu,
– Strefa Młodego Wikinga – trening walki na bezpieczne miecze, przymierzanie zbroi i turniej małych wojów!
Pamiątki i gadżety
Na stoiskach będzie można zdobyć kolejną edycję magnesu Rękawki, drewniane modele do składania, okolicznościowe przypinki oraz bogato ilustrowaną książkę Ewy Kubicy-Kabacińskiej o historii święta.
Przyjdź i poczuj atmosferę Rękawki!
Nie przegap okazji, by stać się świadkiem jednej z najbardziej niezwykłych krakowskich tradycji! Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie Centrum Kultury Podgórza.
Start: 22 kwietnia 2025, godz. 11:30.
Źródło informacji i zdjęć: Materiały prasowe