Prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940) w 80. rocznicę śmierci. Konferencja naukowa w Krakowie – 19.02.2020

by admin
0 comment

plakat konferencyjny ipn 212x300 - Prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940) w 80. rocznicę śmierci. Konferencja naukowa w Krakowie – 19.02.2020Fundacja im. Zofii i Jana Włodków oraz Oddział IPN w Krakowie, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, organizują konferencję naukową pt. „Prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940) w 80. rocznicę śmierci”. Poświęcona będzie osobie ziemianina, dyplomaty, działacza społecznego i wybitnego uczonego – rolnika.

Obrady będą się toczyć 19 lutego 2020 r. w godz. 9.30-13.00, w Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, sala A, II p., al. Mickiewicza 21. Wstęp wolny.

Program konferencji oraz wydarzenia towarzyszące:

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/87546,Konferencja-naukowa-w-80-rocznice-smierci-prof-Jana-Z-Wlodka-Krakow-19-lutego-20.html

https://www.facebook.com/events/478234232866508/

Jan Z. Włodek

Na każdym etapie życia wybierał służbę publiczną. Walczył o odzyskanie niepodległości jako komendant oddziału automobilowego Legionów Polskich. Utrwalał na kliszy fotograficznej walki o Niepodległą, stając się jednym z pierwszych polskich reporterów wojennych. W służbie dyplomatycznej odrodzonej Rzeczpospolitej kierował placówką w Hadze. Jednak nie polityka czy dyplomacja stanowiły jego główną aktywnością, lecz działalność naukowa i społeczna.
Był dziekanem Wydziału Rolniczego UJ i kierownik stacji doświadczalnej UJ w Mydlnikach. Podniesienie poziomu polskiego rolnictwa uważał za warunek stabilizacji ekonomicznej kraju. Był badaczem także Tatr, pionierem ekologii, kładącym nacisk na odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrodniczych. Starał się przekazywać wiedzę nie tylko studentom, prowadził również konsultacje i szkolenia m.in. Małopolskim Towarzystwie Rolniczym.
Padł ofiarą bezwzględnej polityki eliminacji elit polskich. Wraz z innymi krakowskimi akademikami został 6 listopada 1939 r. aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu w Sachsenhausen. Mimo zwolnienia zmarł na skutek wyczerpania 19 lutego 1940 r.
Postać Jana Z. Włodka, zostanie przedstawiona w kontekście jego działalności publicznej i dyplomatycznej, osiągnięć naukowych oraz relacji rodzinnych. Do wygłoszenia wystąpień zostali zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków, m.in. Uniwersytetu Rolniczego, IPN, Instytutu Studiów Politycznych PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej