Ogłaszamy księgarnie roku! Kraków 2018

by admin
0 comment

dzien ksiegarza krakow 2018 300x150 - Ogłaszamy księgarnie roku! Kraków 2018Która krakowska księgarnia wygra głosowanie w kończącym się plebiscycie? Które miejsca czytelniczki i czytelnicy wyróżnią tym razem Znakami Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO? 13 grudnia, w Dzień Księgarza, zapraszamy na (nie)uroczystą galę wręczenia nagród w plebiscycie „Wybieramy księgarnie roku 2018”. Spotkaniu towarzyszyć będzie krakowska premiera dwóch nowych przekładów prozy Josepha Conrada na język polski: Opowiadań i Tajnego agenta z udziałem tłumaczy – Magdy Heydel i Macieja Świerkockiego.

35 adresów, które stanowi o literackim kolorycie Krakowa. Kameralne księgarnie to bohaterki trwającego od 5 listopada plebiscytu organizowanego przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, w którym krakowianki i krakowianie doceniają miejsca wyróżniające się ambitną, wychodzącą poza oczekiwania rynku ofertą, kulturotwórczym programem i wyjątkową atmosferą. Właściwie każda z nich może się czuć w tym roku zwyciężczynią, przychodzi jednak czas, kiedy trzeba odkryć karty! W ubiegłym roku Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO otrzymało pięć księgarń: De Revolutionibus Books & Café, Massolit Books & Café, księgarnia muzyczna Kurant, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM. W tym roku będzie jeszcze ciekawiej, bo ogłoszone zostaną laureatki pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody, a także Antykwariat Roku.

Głosowanie trwa jeszcze do jutra – zachęcamy do odwiedzania strony http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/ lub do głosowania stacjonarnego w ulubionych księgarniach i antykwariatach.

A 13 grudnia po uroczystości wręczenia dyplomów w plebiscycie czeka nas także spotkanie poświęcone premierom dwóch nowych przekładów Josepha Conrada na język polski, których dokonali w ostatnim czasie Magda Heydel i Maciej Świerkocki. Zbiór Opowiadania wydany z końcem listopada nakładem Wydawnictwa Czarne (seria klasyka, przekład Magda Heydel) obejmuje teksty z różnego okresu, składające się na fascynujący portret Conrada – wielkiego stylisty i wielkiego ironisty jednocześnie, człowieka głęboko przejętego losami cywilizacji, które na przełomie XIX i XX wieku mogły się rysować równie ponuro, co dzisiaj. Z diagnozami patrona odbywającego się w Krakowie międzynarodowego festiwalu literackiego można polemizować, ale trudno przejść obok nich obojętnie.

Tajny agent (1907) to szczególna pozycja w dorobku autora Jądra ciemności. Brak w nim marynistycznych plenerów i kolonialnej aury, niektórzy dopatrują się za to w tej powieści jednego z pierwszych literackich opisów międzynarodowego terroryzmu. Nowego spolszczenia tekstu (Wydawnictwo Officyna 2018) podjął się Maciej Świerkocki.

Spotkanie z obojgiem tłumaczy poprowadzi dr hab. Andrzej Juszczyk z Katedry Teorii Literatury UJ, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada – Conradianum.

Na obchody Dnia Księgarza zapraszamy 13 grudnia do klubu Hevre (ul. Meiselsa 18). Rozpoczynamy o godz. 19.

Spotkanie i plebiscyt „Wybieramy księgarnie roku” są elementami strategii wspierania niezależnych księgarń w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, prowadzonego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza Kraków, TVP Kraków

Partnerzy: Conradianum – Ośrodek Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Officyna, HEVRE, Lubimy Czytać, Książki Kupuję Kameralnie, Wyliczanka, Fundacja Miasto Literatury

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej