Postaw kawę
9 kwietnia 2026

Od Konkursu Chopinowskiego do Lusławic – młodzi wirtuozi fortepianu

Od Konkursu Chopinowskiego do Lusławic – młodzi wirtuozi fortepianu

9 kwietnia 2026

W niedzielę 12 kwietnia o godz. 18:00 w Lusławicach odbędzie się wyjątkowy koncert fortepianowy z udziałem młodych pianistów, którzy w ostatnich miesiącach przyciągnęli uwagę melomanów na całym świecie. Na scenie pojawią się Mateusz Dubiel, Michał Basista oraz Yehuda Prokopowicz – artyści związani z Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz uczestnicy XIX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Wieczór w całości poświęcony będzie twórczości Fryderyk Chopin. Publiczność usłyszy zarówno monumentalne formy, jak i bardziej kameralne miniatury – utwory, które od lat stanowią fundament światowej literatury fortepianowej.

Program koncertu został podzielony pomiędzy trzech pianistów. Michał Basista wykona m.in. Balladę g-moll op. 23 oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Mateusz Dubiel zaprezentuje Barkarolę Fis-dur op. 60, Nokturn Es-dur oraz cykl mazurków op. 41. Z kolei Yehuda Prokopowicz sięgnie po takie dzieła jak Berceuse Des-dur op. 57 czy efektowny Polonez As-dur „Heroiczny”.

Koncert odbędzie się w sali koncertowej w Lusławicach – miejscu szczególnym na muzycznej mapie Małopolski, związanym z działalnością Krzysztof Penderecki i Europejskiego Centrum Muzyki. To właśnie tutaj młodzi artyści rozwijają swoje umiejętności i prezentują się przed wymagającą publicznością.

Występujący pianiści należą do najbardziej obiecujących przedstawicieli młodego pokolenia. Mateusz Dubiel, urodzony w 2004 roku, ma na koncie liczne nagrody konkursowe oraz koncerty w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Michał Basista, który rozpoczął edukację muzyczną już jako czterolatek, jest laureatem ponad 60 konkursów i regularnie występuje z orkiestrami oraz jako solista. Najmłodszy z trio, Yehuda Prokopowicz, zdobył uznanie jako półfinalista Konkursu Chopinowskiego i laureat wielu prestiżowych nagród, w tym wyróżnienia za interpretację mazurków.

Wspólnym mianownikiem ich drogi artystycznej jest nie tylko związanie z krakowską uczelnią, ale także głęboka interpretacja muzyki Chopina, która w ich wykonaniu zyskuje świeżość i nową energię.

Koncert w Lusławicach będzie okazją, by usłyszeć pianistów, którzy już dziś budzą międzynarodowe zainteresowanie, a w przyszłości mogą stać się jednymi z najważniejszych interpretatorów muzyki Chopina.

 

Źródło informacji i grafiki: https://penderecki-center.pl/news#111934

kwiecień 2026

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Misja i wizja

Okrakow.pl to serwis tworzony z inspiracji, jakich dostarcza nam Kraków każdego dnia. Trzymamy rękę na pulsie, by dostarczać rzetelne informacje i ciekawe pomysły na spędzanie czasu.

Nasza misja? Być przewodnikiem po życiu miasta – dla mieszkańców i turystów. Na Okrakow.pl znajdziesz najświeższe wiadomości, praktyczne wskazówki oraz wieści ze świata kultury, sportu, finansów, zdrowia i życia Kościoła.

Chcemy, aby każdy odwiedzający naszą stronę czuł się dobrze poinformowany i zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Krakowie. Odkrywaj miasto z nami!
Dodaj swój artykuł!Patronat Medialny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności