Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne Aktualności 7 – 13 października 2019

KOMUNIKAT:
W dniu 9 października Stara Synagoga będzie nieczynna dla zwiedzających.

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
7 października (poniedziałek) godz. 18.00
Fabryka Schindlera ul. Lipowa 4

Zapraszamy na spotkanie promujące katalog do wystawy Bitwa, której nie było. W 80. Rocznice wybuchu II wojny światowej.
Prezentowana w Fabryce Emalii Oskara Schindlera wystawa to opowieść o Krakowie i o jego mieszkańcach w czasie ostatnich sześciu dni pokoju i pierwszych sześciu dniach. Uzupełnieniem ekspozycji jest wydany katalog, w którym znajdziemy artykuły z propozycją innego spojrzenia zarówno na znane, jak i nieznane wydarzenia z początku II wojny światowej z perspektywy Krakowa i jego mieszkańców.
W spotkaniu udział wezmą: dr Piotr Sadowski (Podhalańska PWSZ w Nowym Targu), Grzegorz Jeżowski (MK)
Katalog wystawy będzie sprzedawany z 50 % rabatem.
Udział bezpłatnyKAMERA NA NOWOHUCIAN: NA SŁODKO. NOWOHUCKIE CUKIERNIE
8 października (wtorek), godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1
Bohaterami drugiego spotkania z cyklu Kamera na nowohucian będą: pan Roman Kamecki z cukierni „Dorotka” znajdującej się na os. Teatralnym oraz pani Lidia Serafin z „Cukierni Jerzy Bieniak” na os. Zielonym.
Nowa Huta od samego początku istnienia oferowała swoim mieszkańcom kawiarnie i cukiernie, do których mogli przychodzić, aby smakować kawę i cieszyć podniebienie znakomitymi wypiekami – torcikami, wuzetkami, różnego rodzaju ciastkami, pączkami, drożdżówkami, galaretkami z bitą śmietaną, krem sułtańskim, czy lodami. Były one chętnie wybieranym miejscem na małe spotkania towarzyskie, plotki i oderwanie się od codzienności, ale także niedzielne popołudnia z rodziną. Wiele z nich kontynuuje swoją działalność aż do dziś, przyciągając klientów smacznymi produktami.
Wstęp bezpłatnyNOWI MIESZCZANIE NA KAZIMIERZU
8 października (wtorek) godz. 18.00
Stara Synagoga ul. Szeroka 24
Zapraszamy na wykład, który wygłosi dr hab. Paweł Kubicki w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie Kazimierzanin. Prowadzenie: Piotr Figiela (MK)
Od kilkunastu lat socjologowie obserwują zjawisko formowania się w dużych polskich miastach nowego mieszczaństwa. „To pokolenie 30-, 40-latków, dla których styl życia, który oferują im wielkie miasta, staje się podstawą do tworzenia własnej tożsamości. Identyfikacja z Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem jest dla nich często silniejsza niż z państwem czy narodem. Cenią takie wartości, jak: otwartość, wielokulturowość, postawy proekologiczne itp. Często angażują się w organizacje pozarządowe działające na rzecz ich miasta czy dzielnicy” – mówi dr hab. Paweł Kubicki. Jednym z najlepszych przykładów tego zjawiska jest fenomen nowych mieszczan na krakowskim Kazimierzu.
Wstęp wolnyWSPÓŁCZESNY KAZIMIERZ I JEGO MIESZKAŃCY W LITERATURZE
9 października (środa) godz. 18.00
Stara Synagoga ul. Szeroka 24

Zapraszamy na spotkanie w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie Kazimierzanin. Prowadzenie: Marcin Baran (MK). W ostatnich latach najważniejsi polscy autorzy zaczęli szukać inspiracji dla swojej twórczości we współczesnym Kazimierzu. Efektem tych poszukiwań jest kilka tomików wierszy, powieści i opowiadania, których akcja dzieje się współcześnie w dawnej dzielnicy chrześcijańsko-żydowskiej. Ich autorami są także krakowianie: Zośka Papużanka (Józefa 22), Łukasz Orbitowski (Tracę ciepło, Kobra przegrywa w butelkę) i Wit Szostak (Kazimierz i głosy), których zaprosiliśmy do wzięcia udziału w tym spotkaniu.
Wstęp wolnyMONIUSZKO I JEGO NASTĘPCA ŻELEŃSKI
11 października (piątek)  godz. 17.00
 Rydlówka, ul. W.Tetmajera 28
Zapraszamy na wyjątkowy koncert do Rydlówki. W programie pieśni oraz utwory fortepianowe Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego i to zarówno te znane jak i mniej wykonywane na estradach. Koncert propaguje twórczość tych dwóch największych po Chopinie naszych XIX-wiecznych kompozytorów, w związku z ważnymi rocznicami: 200-leciem urodzin Moniuszki (Rok Moniuszkowski) oraz zbliżającą się 100. rocznicą śmierci Żeleńskiego w 2021 r.
Program wzbogacą fragmenty ciekawych pamiętników oraz tekstów wspomnieniowych o kompozytorach.
Wykonawcy:
Marta Trybulec – sopran
Sławomir Cierpik – fortepian
Ireneusz Trybulec – prowadzenie
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
UWAGA: Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp bezpłatny
KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: „URBAN LEGENDS”, CZYLI SZLAKIEM MIEJSKICH LEGEND
12 października (sobota) godz. 12.00
START: pomnik Grunwaldzki na pl. Matejki (od strony Barbakanu)Zapraszamy na spacer osoby z dysfunkcją wzroku w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikiem będzie Piotr Kapusta (MK).
Droga Królewska dla turysty z niepełnosprawnością to trasa z 14 makietami, które powstały w ramach unijnego projektu zrealizowanego przez Miasto Kraków w latach 2008–2010. Makiety zaprojektował rzeźbiarz Karol Badyna – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a przedstawiają one szczególnie ważne w historii Krakowa obiekty, zarówno takie, które istnieją, jak i te, które nie przetrwały do naszych czasów. Zawierają one krótkie informacje na temat przedstawianych miejsc zapisane w języku polskim, angielskim oraz za pomocą alfabetu Braille’a. Na trasie naszej wycieczki znajdzie się kilka takich makiet. Spacer poprowadzi przez plac Matejki, ulicę Floriańską i Rynek Główny. Mijane po drodze makiety pozwolą przywołać wiele opowieści z dawnych czasów, których bohaterami będą polscy królowie, artyści czy nasi przodkowie mieszkający w Krakowie przed wiekami. Nie zabraknie także legend związanych z samym sercem Krakowa.
Udział bezpłatny

GENTRYFIKACJA NOWEJ HUTY – MIĘDZY OCZEKIWANIAMI I REALIAMI
12 października (sobota) godz. 14.00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E1

Od wielu lat mówimy o gentryfikacji Nowej Huty, czyli procesie zmiany charakteru dzielnicy poprzez wykształcenie się mody na osiedlanie się na jej terenie przedstawicieli klasy średniej i wolnych zawodów. Pojawiały się śmiałe wizje i pomysły na to, jak poprowadzić tę zmianę, by przyniosła ona rzeczywisty rozwój Nowej Huty. Chociaż proces ten do dziś nie został zrealizowany, można mówić o pewnych symptomach zmian w tym zakresie. Powoli gentryfikuje się np. najstarsza część dzielnicy. O możliwościach, drogach i pomysłach na dobrą i długofalową gentryfikację Nowej Huty opowie dr Jacek Gądecki z AGH w Krakowie.
Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Nowohucianin.
Wstęp bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

POCZUJ KRAKÓW: CIEKAWOŚĆ
12 października (sobota) godz. 12.00
START: Dom Zwierzyniecki ul. Królowej Jadwigi 41Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.
Ciekawość to podobno pierwszy stopień do piekła. Ale czy aby na pewno? Ciekawość wiedzie do odkryć, a dla badacza jest wręcz niezbędna. Warto nastawić ucho na plotki, tajemnicze wieści, legendy – by wyłuskać z nich ziarno prawdy. Dlatego dzisiaj wyruszymy szlakiem tajemniczych i legendarnych miejsc usytuowanych na obrzeżach Krakowa. Rozpoczniemy pod Domem Zwierzynieckim, aby najpierw zwiedzić miejsca ukryte przed ciekawskimi krakowianami – punkty pogańskiego kultu na Salwatorze – miejsce pogańskiej świątyni, okolice kościoła Najświętszego Salwatora oraz tajemnicze okolice klasztoru Norbertanek (jaskinia pod klasztorem, miejsca związane ze zwierzynieckimi legendami). Następnie idąc bulwarem wiślanym dotrzemy do ulicy Kanoniczej, gdzie odwiedzimy miejsca związane z najbardziej dociekliwymi krakowianami w historii… (czyli średniowiecznymi studentami uniwersytetu oraz dom, w którym mieszkał Jan Długosz – najbardziej ciekawski krakowianin w historii). Ciekawskie wywiady, odkrywcze zdjęcia – mile widziane podczas spaceru.
Udział bezpłatny
ĆWICZENIA Z WYOBRAŹNI, CZYLI BŁYSZCZĄCA HISTORIA MOZAIKI
13 października (niedziela) godz. 11.00
Kamienica Hipolitów pl. Mariacki 3
Zapraszamy na spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat w ramach Muzeomanii  z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Prowadzenie Emilia Kina, Michał Hankus (MK).
Czy wiecie, że z malutkich fragmentów kolorowych kamyków i szkiełek można zrobić obraz? Trochę to przypomina układanie puzzli – ten element bardziej pasuje tu, a tamten tam, ale razem tworzą wspaniałe dzieło sztuki! I nie są to takie zwykłe obrazy, bo możecie je znaleźć spacerując po mieście – na fasadach budynków, na klatkach schodowych albo w formie współczesnych „vlepek”. Mozaika, bo to o niej mowa, jest bardzo starą techniką, a jej początki sięgają aż starożytności. Jednak ten kawał czasu nie pozbawił jej blasku, którym chcemy Was oczarować!
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Konkursie „PRoLog – wstęp do PRL-u”, który odbędzie się 28 listopada 2019 r. Tematem piątej edycji będzie kultura i życie codzienne w Polsce Ludowej. W konkursie mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 4 osób wywodzących się z tej samej szkoły. Konkurs będzie się składał z dwóch części – testu wiedzy oraz krótkiej formy artystycznej. 40-minutowy test będzie dotyczył zagadnień z zakresu kultury i życia codziennego w PRL-u. W drugiej części zachęcimy uczniów do popuszczenia wodzy fantazji i zaprezentowania krótkiej formy artystycznej (od 6 do 10 minut) dotyczącej tematu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 4 listopada.
Więcej informacji odnośnie konkursu oraz zgłoszeń: http://bit.ly/PRoLogWstepDoPRLu#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/AndrzejJanicki
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 listopada 2019
Stara Synagoga

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top