Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne aktualności 10-16 czerwca 2019

CZY HISTORIA MOŻE ŁĄCZYĆ? MUZEUM HISTORII POLSKI OD KONCEPCJI DO REALIZACJI
10 czerwca (poniedziałek) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Muzeum Historii Polski jest jedną z największych inwestycji w dziedzinie kultury realizowanych przez państwo polskie. Na 7 tys. m kwadratowych przedstawione zostaną dzieje Polski od początków państwa po czasy najnowszy. W ciągu dwóch lat Muzeum zostanie otwarte na warszawskiej Cytadeli. W jaki sposób opowiedzieć środkami muzealniczymi tak trudny temat jak historia Polski oraz czy nasza historia – mimo wielu sporów, jakie toczymy wokół niej – może tworzyć przestrzeń wspólnego doświadczenia i wspólnej rozmowy. O tych i innych wyzwaniach związanych z tworzeniem nowej instytucji opowie dyrektor Muzeum Robert Kostro.
Wykład zorganizowany jest przez Muzeum Krakowa wraz z Ośrodkiem Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych.

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: KOBIETA W WIELKIM MIEŚCIE
11 czerwca (wtorek) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład dr hab. Marcina Starzyńskiego (Uniwersytet Jagielloński)Bohaterką, a raczej bohaterkami wykładu, będą krakowianki. Przede wszystkim te znane z XIV i XV stulecia, wywodzące się zarówno z rodzin patrycjuszowskich, jak i tych mniej zamożnych. Poznamy nie tylko przykładne matki, żony, gospodynie domowe, właścicielki warsztatów rzemieślniczych, ale i te, które parały się „najstarszym zawodem świata”. Dzięki zachowanym źródłom spróbujemy przenieść się tak do kuchni prowadzonej przez mieszkanki średniowiecznego Krakowa, jak również do ich garderoby i sypialni…
Wstęp wolny

UKŁAD ROZKWITANIA
11 czerwca (wtorek) godz. 18.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

„Układ rozkwitania” to cykl wykładów i spotkań w Muzeum Podgórza – tę nieco przewrotną nazwę zapożyczyliśmy od podgórzanina Tadeusza Peipera. Podczas wykładów  przybliżamy Państwu architekturę, ludzi i historię Podgórza widzianą z różnych perspektyw.
We wtorek o 18.00 zapraszamy na drugą odsłonę “Układu rozkwitania” – tym razem dr Robert Gaweł zabierze nas w podróż po niezrealizowanych marzeniach urbanistycznych i architektonicznych dawnego miasta Podgórza.

WERNISAŻ WYSTAWY „PODGÓRZANIN”
12 czerwca (środa) godz. 17.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wernisaż kolejnej wystawy z cyklu PrzeMieszczanie organizowanej w ramach obchodów 120-lecia Muzeum.
Wstęp wolny

BUDOWALI POWOJENNĄ POLSKĘ: JERZY HRYNIEWIECKI

12 czerwca (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wykład, który wygłosi dr Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury.
Jerzy Hryniewiecki był architektem, wykładowcą akademickim i pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy, autorem takich realizacji jak warszawski Supersam i katowicki Spodek.
Wstęp wolny

MUZEUM BEZ GRANIC: URBANISTYKA III RZESZY W STOLICY GENERALNEGO GUBERNATORSTWA
15 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Wieża Ratuszowa

Zapraszamy na spacer miejski w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic. Przewodnikiem będzie dr Żanna Komar. 
Spacer śladami urbanistycznych i architektonicznych ambicji władz okupacyjnych rozpoczniemy od przyjrzenia się dobrze znanym obiektom i przestrzeniom w samym centrum Krakowa, które zaznały większych lub mniejszych zmian w latach okupacji hitlerowskiej. Opowiemy o głównych wytycznych dotyczących wizji urbanistycznego projektowania stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Zapoznamy się również z planami spektakularnych przedsięwzięć budowlanych. Następnie uczestnicy spaceru udadzą się do wzniesionego przez Niemców w latach 1940–1944, a wtopionego w miejski krajobraz, zespołu mieszkaniowego w zachodniej części miasta.
Udział bezpłatny

FORTECZNY PIKNIK RODZINNY W FORCIE ŁAPIANKA
16 czerwca (sobota) godz. 11.00 – 16.00
Fort Łapianka, ul. Forteczna 28

Piknik trwać będzie od 11.00 do 16.00 przy ul. Fortecznej 28, na terenie fortu Łapianka. Wśród zaplanowanych atrakcji będą warsztaty plastyczne, a także wystawa „Duchem silni, czynami wielcy. Skauting polski 1910-1921” przygotowana przez Muzeum Krakowa.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie portalu Magiczny Kraków

ARCHITEKTURA WSPÓŁCZESNA PRZY ŁĄKACH NOWOHUCKICH

15 czerwca (sobota) godz. 14.00
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Nowohucianin.
Łąki Nowohuckie to jedno z najciekawszych miejsc w Krakowie. Ocalały głównie dzięki temu, że przez wiele lat planowano w tym miejscu stworzyć park z 2-kilometrowym jeziorem, którego wody miała zasilać jedna z krakowskich rzek. Pomysły te funkcjonowały jeszcze w latach 90. XX w., więc tereny te nie uległy przekształceniu i zachowały się w niezmienionym stanie. Dziś stanowią użytek ekologiczny. Nic więc dziwnego, że w ich pobliżu, głównie na terenach za zakładami tytoniowymi w Czyżynach, powstają nowe osiedla. Wraz z postmodernistycznym os. Centrum E i późnomodernistycznym gmachem Nowohuckiego Centrum Kultury stanowią one ciekawy zespół współczesnej architektury, o którym opowie dr Michał Wiśniewski.
Udział bezpłatny 

ŻYCIE LITERACKIE A KAWIARNIANE
16 czerwca (niedziela) godz. 16.00

START: Pałac Krzysztofory
Zapraszamy na spacer literacki śladami Awangardy Krakowskiej po najsłynniejszych kawiarniach, które wpisały się w życie literackie krakowskiej bohemy. W tę niezwykła podróż zabierze nas Andrzej Kozioł, krakowski dziennikarz i autor wielu książek o Krakowie.
Spacer jest wydarzeniem zapowiadającym Imieniny świętego Krzysztofa, święto oddziału Pałac Krzysztofory, na które zapraszamy 21 lipca.
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MIESZCZAŃSKI PORTRET
15 czerwca (sobota) godz. 12.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na warsztaty plastyczne dzieci w wieku 10–13 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Mieszczanin. Prowadzenie: Michał Hankus (MK)
Portret – malowany, rzeźbiony lub w formie fotografii – był symbolem bogactwa, wysokiej pozycji w mieszczańskim społeczeństwie. A czym jest dzisiaj? Warsztaty wzbogacone o opowieść o dawnym malarstwie portretowym i osobach, których rysy uwiecznili krakowscy malarze, pozwolą na twórcze wykorzystanie artystycznego potencjału uczestników, którzy w nawiązaniu do eksponatów muzealnych stworzą swój własny portret.
Udział bezpłatny 

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O historii turystyki w Krakowie opowiada dr Iwona Kawalla-Lulewicz, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci196
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top