Postaw kawę
18 kwietnia 2025

Męska Droga Krzyżowa przeszła ulicami Krakowa

Męska Droga Krzyżowa przeszła ulicami Krakowa

18 kwietnia 2025

W Krakowie odbyła się Męska Droga Krzyżowa, zorganizowana z inicjatywy męskich wspólnot działających na terenie Archidiecezji Krakowskiej: Mężczyzn św. Józefa, Rycerzy św. Jana Pawła II, Rycerzy Kolumba, Męskiego Różańca oraz Wojowników Maryi. Wydarzenie zostało zaplanowane w kontekście 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz przeżywania Misterium Paschalnego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Dulęba MS, który wygłosił także homilię. Podkreślił on, że Wielki Tydzień to szczególny czas w życiu Kościoła — czas głębokiej, osobistej refleksji nad sensem życia, cierpienia i zbawienia. – Dzisiejsza Droga Krzyżowa jest wprowadzeniem w przeżywanie Triduum Paschalnego – zaznaczył kaznodzieja.

W homilii kapłan nawiązał do liturgicznych czytań, zwłaszcza pieśni o Cierpiącym Słudze Jahwe z Księgi Proroka Izajasza, które są zapowiedzią przyjścia Mesjasza – Jezusa Chrystusa. – Warto zachwycić się łagodnością Pana Jezusa, opisaną przez proroka – zauważył ks. Dulęba. Przypomniał także, że Jezus w Ewangelii wiedział o nadchodzącej zdradzie Judasza, jednak jej nie powstrzymał, ponieważ rozumiał, że wydarzenia te są częścią Bożego planu zbawienia. – Pan Jezus przyjął to, co miało Go spotkać, z wielką wolnością serca – mówił saletyn.

Kaznodzieja zwrócił również uwagę na zapowiedź zdrady św. Piotra, którego historia różni się jednak od losu Judasza. – Piotr powrócił do Jezusa, stając się fundamentem Kościoła. Uczmy się od niego tej postawy – by zawsze wracać do Pana, przyjmować Jego miłosierdzie i przebaczenie – zakończył ks. Grzegorz Dulęba MS.

Po Mszy świętej głos zabrał ks. Mirosław Żak, kapelan Stowarzyszenia „Mężczyźni Świętego Józefa”. Podziękował organizatorom za zaangażowanie i przypomniał, że rozważania Drogi Krzyżowej składały się z fragmentów Pisma Świętego oraz nauczania trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Następnie zaprosił uczestników do wspólnej modlitwy.

Na zakończenie drogi krzyżowej, pielgrzymów przywitał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia kustosz ks. Zbigniew Bielas. – Cieszymy się, że jesteście z nami. Dotarli do nas „Pielgrzymi Nadziei” – powiedział, zapraszając wszystkich do odmówienia Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

Biskup Jan Zając, w słowie skierowanym do zebranych, wskazał na krzyż – znak męki – oraz na świecę, symbolizującą Chrystusa – Światłość Świata. Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup odmówił z uczestnikami Modlitwę Jubileuszu i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Patronat medialny

lipiec 2025

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Misja i wizja

Okrakow.pl to serwis tworzony z inspiracji, jakich dostarcza nam Kraków każdego dnia. Trzymamy rękę na pulsie, by dostarczać rzetelne informacje i ciekawe pomysły na spędzanie czasu.

Nasza misja? Być przewodnikiem po życiu miasta – dla mieszkańców i turystów. Na Okrakow.pl znajdziesz najświeższe wiadomości, praktyczne wskazówki oraz wieści ze świata kultury, sportu, finansów, zdrowia i życia Kościoła.

Chcemy, aby każdy odwiedzający naszą stronę czuł się dobrze poinformowany i zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Krakowie. Odkrywaj miasto z nami!
Dodaj swój artykuł!Patronat Medialny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności