Postaw kawę
10 kwietnia 2025

„Krzyż. Historia odkrywana w dziejach sztuki” – premiera książki – autorskie spotkanie z o. Eugeniuszem Grzywaczem

„Krzyż. Historia odkrywana w dziejach sztuki” – premiera książki – autorskie spotkanie z o. Eugeniuszem Grzywaczem

10 kwietnia 2025

Nawet to, co znane, może zaskoczyć. Zapraszamy do odkrywania dzieł sztuki pełnych ukrytych znaczeń…
Zapraszamy do wysłuchania wykładu o. Eugeniusza Grzywacza pt. „Krzyże krakowskie”, po którym Magdalena Brylak, sopranistka Opery krakowskiej zaśpiewa przy akompaniamencie Lex Family Ensemble następujące utwory pasyjne:
• Stabat Mater, RV621, Antonio Lucio Vivaldiego
• Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu [fragmenty], op. 51, Josepha Haydna
• Crucifixus (credo) z Małej Mszy Uroczystej Gioacchino Rossiniego

Zapraszamy!
Wstęp wolny.

Publikacja wydawnictwa eSPe nosząca tytuł „Krzyż. Historia odkrywana w dziejach sztuki” jest zapisem rozmów biblisty Michała Wilka z o. Eugeniuszem o różnorodnych typach przedstawienia ukrzyżowanego Chrystusa na przestrzeni dziejów Europy, o ich oddziaływaniu na problemy człowieka w różnych wiekach oraz zawarte w nich duchowe przesłanie. Rozmowy o najsłynniejszych krzyżach to nie tylko ogromna dawka wiedzy i podróż przez stulecia historii sztuki sakralnej, ale przede wszystkim zupełnie nowe spojrzenie na najważniejszy symbol chrześcijaństwa.
Głoszona przez chrześcijan nauka o ukrzyżowanym Bogu poganom wydawała się niewyobrażalną głupotą i skandalem. Jak można za Zbawiciela świata uznawać przestępcę, którego władza Imperium Romanum skazała na najbardziej upokarzającą formę egzekucji? Mając na względzie to zastrzeżenie, artyści pierwszych wieków prawie w ogóle nie przedstawiali krzyża. Jednak od czwartego stulecia krucyfiks na stałe pojawił się i w sztuce, i w planach architektonicznych wznoszonych kościołów. Co było przyczyną takiej zmiany? Odpowiedź na to pytanie to według autora klucz do zrozumienia sztuki europejskiej.
Ojciec Eugeniusz Grzywacz SP łączy niezwykłe mistrzostwo narracji, dar wnikliwej obserwacji i umiejętność objaśniania dzieł sztuki na tle epoki, w której powstały – wszystko to sprawia, że opowieści o krucyfiksach Wita Stwosza, Michała Anioła czy Filippa Brunelleschiego czyta się jednym tchem. Porywająco skomentowane kolorowe ilustracje prowadzą czytelnika przez dzieje sztuki: od krzyża greckiego po współczesny. Podczas tej wyprawy autor uczy nas czytać i interpretować znaki ukryte w dziełach artystycznych.

W niedzielę, 12 kwietnia br. o g. 16.00 w kościele pw. Przemienia Pańskiego
przy ul. Pijarskiej 2 odbędzie się prezentacja tej książki.

Publikacja posiada piękną formę: twardą okładkę, liczne ilustracje, ryciny i rzuty, jej objętość to 250 stron. Wydawnictwo eSPe umożliwi nabycie książki.

 

Źródło: Materiały prasowe

Patronat medialny

kwiecień 2025

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Misja i wizja

Okrakow.pl to serwis tworzony z inspiracji, jakich dostarcza nam Kraków każdego dnia. Trzymamy rękę na pulsie, by dostarczać rzetelne informacje i ciekawe pomysły na spędzanie czasu.

Nasza misja? Być przewodnikiem po życiu miasta – dla mieszkańców i turystów. Na Okrakow.pl znajdziesz najświeższe wiadomości, praktyczne wskazówki oraz wieści ze świata kultury, sportu, finansów, zdrowia i życia Kościoła.

Chcemy, aby każdy odwiedzający naszą stronę czuł się dobrze poinformowany i zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Krakowie. Odkrywaj miasto z nami!
Dodaj swój artykuł!Patronat Medialny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności