Connect with us
muzeum krakowa - Kraków, Muzealne Aktualności On-line 18 - 24 stycznia 2021

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Kraków, Muzealne Aktualności On-line 18 – 24 stycznia 2021

KOMUNIKAT: Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne do dnia 31 stycznia 2021. Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line.

OPROWADZANIE KURATORSKIE
18 stycznia (poniedziałek), godz. 18.00
On-line: https://www.facebook.com/PomorskaMuzeum

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”, które odbędzie się w ramach 40-lecia oddziału Ulica Pomorska.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/PomorskaMuzeum

ANIOŁY I DEMONY W KRAKOWSKICH DZIEŁACH SZTUKI
19 stycznia (wtorek), godz. 17.30
On-line: https://www.facebook.com/RynekPodziemny

Przy okazji tematu powietrza warto spojrzeć w niebo i zastanowić się, jak ludzie w dawnych wiekach wyobrażali sobie byty niematerialne. Kto zaludniał przestrzeń powietrzną i eter? Czy w powietrzu unosiły się tylko dobre anioły? Czy może ścierały się tam również z demonami? W głównej części wykładu dowiemy się natomiast, jak przedstawiano byty niematerialne w sztuce europejskiej i gdzie można w Krakowie spotkać dzieła sztuki związane z tą tematyką. Wykład poprowadzi dr Magdalena Łanuszka.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/RynekPodziemny

PODGÓRZE WOJCIECHA WEISSA
20 stycznia (środa), godz. 18.00
On-line: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza

Choć przez większą część życia Wojciech Weiss związany był z Krakowem i ukochaną Akademią Sztuk Pięknych, to pierwsze lata po przyjeździe rodziny z emigracji spędził w Podgórzu. To właśnie tu uczył się kunsztu szkicując podgórskie podwórka, zaułki, mieszkańców miasta. Mieliśmy się wybrać na spacer, mieliśmy przejść ulicami znanymi z obrazów Weissa, mieliśmy wejść w podwórka kamienic, w których mieszkał. Epidemia na razie nam na to nie pozwala, potraktujmy więc spotkanie online jako zaproszenie na spacer – samodzielny lub w towarzystwie kuratorki – Katarzyny Bury.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza


Finał z głową – takie jest hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja skupi się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Muzeum Krakowa wielką przyjemnością włącza się do 29. finału wydarzenia, przekazując na aukcje internetowe kilka ciekawych fantów! Sprawdźcie i licytujcie!
·        Zwiedzanie VIP wystawy Szopek krakowskich oraz wyremontowanej części Pałacu Krzysztofory.Po obu miejscach oprowadzi Was dyrektor muzeum dr Michał Niezabitowski
·        Profesjonalną sesję fotograficzną w Rydlówce
·        Profesjonalną sesję fotograficzną w mieszczańskiej Kamienicy Hipolitów
·        Kartę Wolnego Wstępu na 2021 rok
 
Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 27.12.2020. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
Mamy nadzieję, że jeszcze pod koniec tego roku muzea zostaną udostępnione zwiedzającym, a my będziemy mogli spotkać się z Państwem w Celestacie.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie do 28 lutego 2021 r.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacieuzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SPACEREM PO KRAKOWIE – WOKÓŁ SZOPKI
Do 2.02.2021
Wirtualny spacer „Wokół szopki”: http://www.wokolszopki.pl

W tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty on-line dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, który można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl, a w wersji papierowej będzie dostępny w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte).
Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

UWAGA, KONKURS!
KOCHASZ KRAKÓW JAK WYSPIAŃSKI? ŚWIĘTUJ Z NAMI JEGO URODZINY!

Weź udział w internetowej zabawie Muzeum Krakowa i odczytaj lub wyrecytuj wiersz Wyspiańskiego „O, kocham Kraków”.
Nagranie swojej interpretacji prześlij do Muzeum Krakowa na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl.  Spośród nadesłanych do 31 stycznia 2021 r. nagrań wybierzemy trzy najciekawsze, a ich autorów nagrodzimy niebanalnymi prezentami, jak sesja fotograficzna w Rydlówce, zwiedzanie VIP wybranego oddziału Muzeum Krakowa czy możliwość zabicia w dzwon Bolesław na Wieży Ratuszowej. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.

KRĘCI NAS EUROPA!
Do 31.12.2020

Sprawdź, jak zmieniał się Kraków dzięki środkom unijnym. Wejdź na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/muzeumkrakowa. W kolejnych dniach będziemy tam publikować informacje o projektach, które zmieniły nasze miasto, a mogły być zrealizowane właśnie dzięki dotacjom z UE.
Zachęcamy również do dzielenia się własnymi wspomnieniami i propozycjami związanymi z efektem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zostawiajcie je w komentarzach na naszym profilu!

ZAPRASZAMY!

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top