KOMUNIKAT: Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne do dnia 31 stycznia 2021. Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line.

OPROWADZANIE KURATORSKIE
18 stycznia (poniedziałek), godz. 18.00
On-line: https://www.facebook.com/PomorskaMuzeum

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”, które odbędzie się w ramach 40-lecia oddziału Ulica Pomorska.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/PomorskaMuzeum

ANIOŁY I DEMONY W KRAKOWSKICH DZIEŁACH SZTUKI
19 stycznia (wtorek), godz. 17.30
On-line: https://www.facebook.com/RynekPodziemny

Przy okazji tematu powietrza warto spojrzeć w niebo i zastanowić się, jak ludzie w dawnych wiekach wyobrażali sobie byty niematerialne. Kto zaludniał przestrzeń powietrzną i eter? Czy w powietrzu unosiły się tylko dobre anioły? Czy może ścierały się tam również z demonami? W głównej części wykładu dowiemy się natomiast, jak przedstawiano byty niematerialne w sztuce europejskiej i gdzie można w Krakowie spotkać dzieła sztuki związane z tą tematyką. Wykład poprowadzi dr Magdalena Łanuszka.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/RynekPodziemny

PODGÓRZE WOJCIECHA WEISSA
20 stycznia (środa), godz. 18.00
On-line: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza

Choć przez większą część życia Wojciech Weiss związany był z Krakowem i ukochaną Akademią Sztuk Pięknych, to pierwsze lata po przyjeździe rodziny z emigracji spędził w Podgórzu. To właśnie tu uczył się kunsztu szkicując podgórskie podwórka, zaułki, mieszkańców miasta. Mieliśmy się wybrać na spacer, mieliśmy przejść ulicami znanymi z obrazów Weissa, mieliśmy wejść w podwórka kamienic, w których mieszkał. Epidemia na razie nam na to nie pozwala, potraktujmy więc spotkanie online jako zaproszenie na spacer – samodzielny lub w towarzystwie kuratorki – Katarzyny Bury.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza


Finał z głową – takie jest hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja skupi się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Muzeum Krakowa wielką przyjemnością włącza się do 29. finału wydarzenia, przekazując na aukcje internetowe kilka ciekawych fantów! Sprawdźcie i licytujcie!
·        Zwiedzanie VIP wystawy Szopek krakowskich oraz wyremontowanej części Pałacu Krzysztofory.Po obu miejscach oprowadzi Was dyrektor muzeum dr Michał Niezabitowski
·        Profesjonalną sesję fotograficzną w Rydlówce
·        Profesjonalną sesję fotograficzną w mieszczańskiej Kamienicy Hipolitów
·        Kartę Wolnego Wstępu na 2021 rok
 
Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 27.12.2020. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
Mamy nadzieję, że jeszcze pod koniec tego roku muzea zostaną udostępnione zwiedzającym, a my będziemy mogli spotkać się z Państwem w Celestacie.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie do 28 lutego 2021 r.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacieuzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SPACEREM PO KRAKOWIE – WOKÓŁ SZOPKI
Do 2.02.2021
Wirtualny spacer „Wokół szopki”: http://www.wokolszopki.pl

W tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty on-line dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, który można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl, a w wersji papierowej będzie dostępny w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte).
Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

UWAGA, KONKURS!
KOCHASZ KRAKÓW JAK WYSPIAŃSKI? ŚWIĘTUJ Z NAMI JEGO URODZINY!

Weź udział w internetowej zabawie Muzeum Krakowa i odczytaj lub wyrecytuj wiersz Wyspiańskiego „O, kocham Kraków”.
Nagranie swojej interpretacji prześlij do Muzeum Krakowa na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl.  Spośród nadesłanych do 31 stycznia 2021 r. nagrań wybierzemy trzy najciekawsze, a ich autorów nagrodzimy niebanalnymi prezentami, jak sesja fotograficzna w Rydlówce, zwiedzanie VIP wybranego oddziału Muzeum Krakowa czy możliwość zabicia w dzwon Bolesław na Wieży Ratuszowej. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.

KRĘCI NAS EUROPA!
Do 31.12.2020

Sprawdź, jak zmieniał się Kraków dzięki środkom unijnym. Wejdź na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/muzeumkrakowa. W kolejnych dniach będziemy tam publikować informacje o projektach, które zmieniły nasze miasto, a mogły być zrealizowane właśnie dzięki dotacjom z UE.
Zachęcamy również do dzielenia się własnymi wspomnieniami i propozycjami związanymi z efektem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zostawiajcie je w komentarzach na naszym profilu!

ZAPRASZAMY!