xi kmt 300x169 - Festiwal XI KRAKOWSKIE MINIATURY TEATRALNE  20 – 23 lipca 2021Od monodramu przez komedię po musical – Krakowskie Miniatury Teatralne
już w przyszłym tygodniu!

Festiwal zainauguruje spektakl Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi pt. Testament Szekspira
(reż. Marek Pasieczny), w którym Maria Gładkowska wcieli się w rolę mało znanej żony Szekspira – Anne Hathaway. Słodko-gorzki tekst kanadyjskiego pisarza Verna Thiessena odsłania kulisy związku dramatopisarza ze starszą o osiem lat kobietą. Bohaterka samodzielnie musi opiekować się dziećmi, opłakiwać odchodzących bliskich i codziennie mierzyć się z tęsknotą za mężem. Chociaż każde z nich ma swoje sekrety, to i tak darzą się ogromnym uczuciem. Sztuka rozpoczyna się tuż po pogrzebie Szekspira. Anna dostaje testament męża od znienawidzonej siostry dramatopisarza. Długo odwleka jego przeczytanie, bowiem ufa, że nic nie powinno jej tam zaskoczyć. Zaczyna wspominać wspólne chwile spędzone z mężem
i dziećmi. Czy ostatnia wola Williama będzie w stanie wynagrodzić jej samotne i pełne poświęcenia życie?

Na scenie komediowej pojawi się spektakl Teatru Kamienica pt. Kobieta, która ugotowała męża
(reż. Tomasz Obara). To nowoczesna forma dramatu z elementami komedii. Hilary (Dorota Chotecka)
to świetna gospodyni, która bardzo dba o podniebienie męża. Kenneth (Jacek Lenartowicz) uwielbia dobrze zjeść i jest przyzwyczajony do tego, by mu usługiwano. Pragnąc jednak uczuciowej odmiany, zamienia Hilary na nowszy model, Laurę (Marta Chodorowska). W sztuce tej, jak w życiu, lawiny śmiechu, a czasem łzy, występują naprzemiennie. Spektakl o miłosnym trójkącie i intrygującej sztuce kłamstwa. Pełen zabawnych dialogów, przedstawia relacje na linii mąż-żona, żona-kochanka, kochanka-mąż. Tu pytania żony miksują się z kipiącymi kłamstwami męża, a domysły kochanki przypiekają jego ego. Wszystko to w smacznej oprawie
z pobudzającą zmysły grą aktorską.

Festiwal zakończy musical Once (reż. Wojciech Kępczyński) z Teatru Muzycznego ROMA, stworzony
na podstawie filmu Johna Carneya. Miejscem akcji przedstawienia jest Dublin, a główną osią fabularną – relacja, która rodzi się pomiędzy Dziewczyną (imigrantką z Europy Wschodniej) i Facetem (utalentowanym muzycznie Irlandczykiem). Siłą spektaklu jest niezwykle wciągająca, momentami wręcz hipnotyzująca muzyka i mądre teksty piosenek. Uzupełnione dowcipnymi, ale zarazem refleksyjnymi dialogami, które momentami doprawione są nutą goryczy i rozczarowaniem. Niezwykłego charakteru nadaje temu tytułowi fakt, że wszyscy występujący na scenie aktorzy spełniają jednocześnie funkcję orkiestry. Jest to rzecz rzadko spotykana w musicalach, a zarazem ogromne wyzwanie artystyczne dla realizatorów i obsady spektaklu, wymagające od artystów nie tylko przygotowania aktorskiego i wokalnego, ale także instrumentalnego. Jednak dzięki temu zabiegowi piosenki są doskonale zintegrowane z akcją przedstawienia.

 

***

Bilety w cenach 70 zł, 90 zł, 100 zł dostępne są na stronie www.biletyna.pl oraz w Biurze Organizacji Widowni, telefon: 12 644 02 66 wew. 55, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl.

 

Organizatorem KMT jest Krakowskie Forum Kultury – Instytucja Kultury Miasta Krakowa. Spektakle obejrzeć można 20, 21 i 23 lipca 2021 roku w Nowohuckim Centrum Kultury.

Partner: Nowohuckie Centrum Kultury

Patroni medialni: portal Magiczny Kraków www.krakow.pl, portal LoveKraków.pl

Szczegółowe informacje i program znajdują się na oficjalnej stronie Krakowskiego Forum Kultury: www.krakowskieforum.pl/miniatury-teatralne oraz na Facebooku:

www.facebook.com/KrakowskieMiniaturyTeatralne.

Podczas spektakli obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa, limit osób, dystans społeczny, dezynfekcja rąk).