Episkopat w PRL (1970-1989). Spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej – 18.12.2019

by admin
0 comment

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej – 18 grudnia 2019 r., godz. 18, Centrum Edukacyjne episkopat w prl 209x300 - Episkopat w PRL (1970-1989). Spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej – 18.12.2019„Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8. Będziemy gościć dr. Rafała Łatkę, autora książki „Episkopat polski wobec stosunków państwo – Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970-1989” oraz ks. dr. hab. Dominika Zamiatałę CMF.

Książka ukazała się nakładem IPN w 2019 r. To kolejna pozycja z serii wydawniczej „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”.

Podczas spotkania spróbujemy porównać dwie ostatnie dekady PRL i dwie jakże odmienne osobowości prymasów: kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Józefa Glempa. Podyskutujemy o przełomowym, także dla stosunków państwo komunistyczne – Kościół, wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża oraz o wpływie jego pontyfikatu na politykę władz PRL. Zastanowimy się, co bardziej zmieniło kontakty władzy i hierarchów: wprowadzenie stanu wojennego, druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, a może morderstwo ks. Jerzego Popiełuszki?

Pokusimy się o zdiagnozowanie różnic w traktowaniu Kościoła przez trzech kolejnych I sekretarzy KC PZPR: Edwarda Gierka, Stanisława Kanię i Wojciecha Jaruzelskiego. Zastanowimy się także, jaką rolę odegrał Kościół w transformacji ustrojowej Polski przełomu lat 80. i 90. XX wieku oraz na ile popierał działania opozycji politycznej, a w jakim stopniu dystansował się od nich.

  • Dr Rafał Łatka jest historykiem i politologiem, pracownikiem naukowy Biura Badań Historycznych IPN, koordynatorem centralnego projektu badawczego Instytutu „Władze komunistyczne wobec kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989” oraz redaktorem serii wydawniczych „Kościół katolicki w dokumentach” i „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”.
  • Ks. dr hab. Dominik Zamiatała CMF jest historykiem i politologiem, profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorem wielu publikacji na temat stosunków państwo – Kościół w PRL.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej