Connect with us
ogien kominek 800x500 1 - Czy Krakowianie znów zapalą w kominkach?

Kraków Pisze

Czy Krakowianie znów zapalą w kominkach?

ogien kominek 800x500 1 150x150 - Czy Krakowianie znów zapalą w kominkach? ogien kominek 150x150 - Czy Krakowianie znów zapalą w kominkach?

W Krakowie od ponad 2 lat obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Tzw uchwała antysmogowa dla Krakowa zabrania również palenia drewnem w kominkach. To może się jednak zmienić, bo z obywatelską inicjatywą “TAK dla palenia drewnem, stop gazowemu lobby” ruszyli mieszkańcy Wieliczki, którzy domagają się odroczenia zakazu stosowania bezklasowych kominków w Małopolsce o 3 lata, a przy okazji zniesienia zakazu palenia drewnem w Krakowie.

“Uchwała antysmogowa dla Małopolski, zakazująca bezklasowych urządzeń grzewczych od 1 stycznia 2023 roku w całej Małopolsc, jest nierealna. Szacuje się, że kary za brak wymiany źródła ogrzewania mogłoby zapłacić nawet 200 tys. małopolskich rodzin. Utrzymanie tych zapisów, to karanie głównie biednych i niewinnych ludzi, którzy nie tylko boją się wysokich rachunków za gaz, ale i często nie mają dostępu do gazu” – mówi Bartłomiej Krzych ze Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka, które zainicjowało zbiórkę podpisów

Inicjatorzy podważają równiez słuszność zapisów krakowskiej uchwały antysmogowej.

“Zakazano palić drewnem w kominkach, nawet tych najbardziej ekologicznych, podczas gdy Kraków zabudowuje się intensywnie z każdej strony. Innymi słowy, zabrania się czegoś, co ma znikomy wpływ na smog, a z drugiej strony pozwala się na gęstą zabudowę przestrzeni, co sprzyja smogowi. Czy to jest walka ze smogiem, czy walka z drewnem? Wielu Krakowian skazano na gaz, który drastycznie podrożał. Ludzie powinni miec prawo wyboru ekologicznego ogrzewania jakim jest suche drewno” – dodaje inicjator akcji.

Faktem jest, że Kraków mimo całkowitego zakazu nadal bywa na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej “smogowych” miast świata.

Pod inicjatywą podpisało się już ponad 700 osób. Po uzbieraniu ponad 1000 podpisów obywatelski projekt uchwały trafi pod głosowanie sejmiku województwa małopolskiego. Z medialnych doniesień wynika, iż część radnych popiera obywatelskie postulaty, jednak stanowczy sprzeciw wobec zmian uchwał antysmogowych wyrażają władze Krakowa.

Szczegóły inicjatywy oraz karty podpisów można znaleźć na stroniw www.panbartek.pl/stop-gazolobby lub pod numerem telefonu 519-871-528

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top