Odkryjemy mentalność naszych przodków – zwłaszcza od średniowiecza do XVIII wieku – poznając intencje i adresatów ich modlitw.
Krakowianie od wieków wyróżniali się głęboką pobożnością. Już od średniowiecza budowali kościoły liczniej niż mieszkańcy innych polskich miast. Ich religijność przejawiała się także w oddawaniu czci różnorodnym obiektom kultu: obrazom, rzeźbom i figurom przedstawiającym Chrystusa, Matkę Boską oraz świętych. W XV-wiecznym Krakowie żyło wiele osób uznawanych za niezwykłe jeszcze za życia, a po śmierci wyniesionych na ołtarze. Od drugiej połowy XII wieku miasto stało się celem licznych pielgrzymek do relikwii świętych, których liczba rosła z upływem lat.
Prześledzimy losy zarówno tych kościołów, które przetrwały do dziś, jak i świątyń, które nie zachowały się do współczesności. Dowiemy się także, które artefakty otaczano szczególnym kultem oraz jakie postaci świętych były czczone przez krakowian na przestrzeni wieków i z jakich powodów.
18 maja (niedz.), 9:45-11:45
zbiórka: 9:30 / Barbakan
trasa: brama Floriańska – kościół Mariacki – kościół św. Barbary – figura Matki Boskiej Łaskawej przy Collegium Novum – kościół św. Józefa – kościół św. Trójcy – kościół Franciszkanów – kościół św. św. Piotra i Pawła
Źródło informacji i zdjęcia: https://www.krakowskieforum.pl/wydarzenie-2473-krakow_na_okraglo_krakow_miasto_cudow-szczegoly-33035.html