Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza na wystawę Zbigniewa Bajka pt. „Obcy. Kafka”. Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia 2025 o godz. 17.00 (pl. Matejki 13).
― „Jest to wystawa w Akademii, z którą jako student i nauczyciel jestem związany od ponad czterdziestu pięciu lat, więc bardzo bym chciał, żeby to była ekspozycja, która pokazuje mnie w dialogu z Uczelnią – mówi o swej koncepcji artysta. – Ten dialog to kontakt ze studentami. Pomyślałem sobie, że może dobrze byłoby pokazać więź między nauczycielem a studentem, jaka może się zrodzić w takim miejscu jak akademia. Zdarzyło mi się wiele takich spotkań, które miały duży wpływ na to, co robię. Jedno z nich to współpraca z Tymkiem Chliszczem, który niegdyś był moim studentem”.
Oczywiście, na wystawie nie zabraknie prac, poświęconych Franzowi Kafce i figurze Obcego ― zasadniczym motywom twórczości Zbigniewa Bajka. Tym razem jednak będą się one przenikały z zasadniczą koncepcją ekspozycji.
― „Poprosiłem kiedyś Tymka, żeby narysował według mego pomysłu portret Obcego i on to zrobił ― wyjaśnia Bajek. ― Ten portret przez całe lata «idzie» za mną; wspólnie odwiedziliśmy wiele miejsc. Poprosiłem również o stworzenie na potrzeby moich innych projektów unikatowego rysunku twarzy Kafki. Tymek to zrealizował, a jego rysunek jest wyzyskiwany nie tylko przez studentów, ale również przeze mnie”.
Wystawa prac Zbigniewa Bajka zawiera swego rodzaju deklarację:
― „Pragnę – mówi artysta – żeby poprzez tę ekspozycję można było pokazać szczególne związki między pedagogiem a studentem, które niekoniecznie muszą się kończyć w dniu dyplomu, gdy absolwent opuszcza akademię”.
Zbigniew Bajek
Urodzony w 1958 r. w Bojanowie, ukończył Wydział Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. W 1984 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Od 1983 r. jest zatrudniony na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. W 2009 r. uzyskał tytuł profesora. Prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, projektowanie graficzne, realizuje instalacje oraz projekty o charakterze parateatralnym. Jako autor scenografii współpracował z Teatrem Drugie Studio Wrocławskie oraz z zakopiańskim Teatrem Witkacego. Zorganizował ok. 80 wystaw indywidualnych, m.in. w Paryżu, Brukseli, Berlinie, Kolonii, Frankfurcie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, Szczecinie, Przemyślu. Uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Realizuje krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia artystyczne, do udziału w których zaprasza zarówno uznanych artystów, jak i doktorantów oraz studentów (m.in.: „Kwadrat magiczny”, „Granice tożsamości”, „Czarno na białym”, ”Wymiary Wolności”, „Labirynt Wolności”, „Horyzont Wolności”, „Dramat Wolności”, „Cztery na krzyż. 4/+”, „Ślonski Kafka”, „Topografia Wolności”, „Szaleństwo Wolności”, „Kafka – przełamywanie granic”, „Dotyk Wolności”, „Kafka – słowa i twarze”, „Wieczne odpoczywanie”).