Postaw kawę

30. Festiwal Górski w Lądku Zdroju zagości w tym roku również w Krakowie!

30. Festiwal Górski w Lądku Zdroju zagości w tym roku również w Krakowie!

15 lipca 2025

Najlepsze filmy górskie outdoorowe na wielkim ekranie!

30. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju tym razem zawita to kin w osiemnastu miastach Polski, w tym do Krakowa. Między 1 a 4 września zapraszamy na 5 seansów w Kinie Pod Baranami!

W tym roku zapraszamy na wyjątkową rozgrzewkę przed 30. edycją Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju, czyli najlepszej imprezy integracyjnej ludzi gór! Część filmowa naszego górskiego święta zagości w 19 kinach na terenie całego kraju.

Przez cztery dni, podczas pięciu seansów, mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć na dużym ekranie czternaście znakomitych filmów dokumentalnych (w tym aż osiem polskich premier!) opowiadających o wspinaczce, wyprawach, sile przyjaźni i przekraczaniu ludzkich granic.

To propozycja nie tylko dla miłośników gór – ale dla każdego, kto ceni kino z charak-terem, prawdziwe historie i obrazy, które inspirują do działania. Rowery, kajaki, slackline, wspinanie… Naturę i partnerstwo poznamy tu w różnych konfiguracjach, w najpiękniejszych miejscach świata.

Czym jest edycja kinowa Festiwalu w Lądku?

To nowy, ogólnopolski projekt filmowy, który ma na celu dotarcie z najlepszymi produkcjami górskimi i outdoorowymi do widzów w całej Polsce. Odbywa się równolegle w 18 miastach, a każdy seans rozpoczyna się o tej samej godzinie. W Krakowie pokazy odbędą się w Kinie Pod Baranami. Wszystkie filmy będą prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Bilety na seanse można kupić bezpośrednio na stronie kina:
https://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=6528

Dla kogo jest ten festiwal?

Dla każdego, kto:

  • kocha góry i outdoor,
  • ceni dobre filmy dokumentalne,
  • inspiruje się ludźmi z pasją,
  • chce poczuć zew przygody.

Więcej informacji i pełna lista kin: www.festiwalgorski.pl/wkinach

30. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju

 

PROGRAM

1 września, poniedziałek
godz. 20.00

Des Equilibres – polska premiera
reż. Antoine Mesnage
Francja 2024
Na długiej taśmie rozpiętej wysoko, jakby w niebie, ktoś ostrożnie stawia kolejne kroki. Wieje lekki wiatr i taśma odchyla się na boki, a postać balansuje całym ciałem, starając się nie spaść. W filmie „Des Equilibres” highlinerzy zapraszają nas do poznania swojej niecodziennej aktywności, ekstremalnej zarówno wizualnie, jak i fizycznie. Przeskakujemy z taśmy na taśmę, zmieniając przy okazji kraje i masywy górskie. Czy highlining to w gruncie rzeczy próba znalezienia równowagi poprzez brak równowagi?

Smoke that Thunders – polska premiera
reż. Caleb Roberts
Kanada 2024
4 min
Ben Marr – legenda kajakarstwa górskiego i freestyle’u z Kanady – zamierza przepłynąć bystrza Minus u podnóża Wodospadów Wiktorii na rzece Zambezi. Jednak największym wyzwaniem okazuje się… dotarcie do nich, kiedy wędruje się w górę rzeki, w dodatku niosąc na plecach kajak. Potęga żywiołu wyostrzy wszystkie zmysły Bena, ponieważ siła rzeki to nie przelewki.

Painting the Mountains
reż. Pierre Cadot
Francja 2024
60 min
Świat oczami i obiektywem fotografa Matthew, który zakochał się w El Chaltén – znanym miasteczku u stóp masywu Fitz Roy w argentyńskiej Patagonii, gdzie pogoda jest najbardziej nieprzewidywalna na świecie. Mieszka tam społeczność wspinaczy, którzy obcują z górami w ich najsurowszej i najbardziej autentycznej formie. Francuscy narciarze Aurel Lardy, Vivian Bruchez i Jules Socié przyjeżdżają do El Chaltén z ambicją otwarcia nowych linii w masywie Fitz Roy. Ich wyjątkowa wizja daje Matthew szansę udokumentowania ekstremalnie stromych zjazdów, czyli „bigwallowego narciarstwa”.

2 września, wtorek
godz. 20.00

Girls Riding High – polska premiera
reż. Katrin York
USA 2024
Alaska zmaga się z najwyższymi w Stanach Zjednoczonych wskaźnikami uzależnień wśród młodzieży oraz z kryzysem zdrowia psychicznego nastolatków, zwłaszcza dziewcząt. Mieszkająca w tym stanie 19-letnia Lucy Hankins zabiera młodsze o kilka lat rowerzystki na wielodniowe wycieczki w dzikie górskie tereny. Jej inicjatywa wynika z głębokiego przekonania, że przygoda i przyroda pomagają w budowaniu pewności siebie, wytrwałości i determinacji. Ten inspirujący dokument pokazuje, że pasja i sport z dużą dawką adrenaliny mogą stać się potężnym narzędziem przemiany osobistej i transformacji całej społeczności.

Wings Underfoot
reż. Sven Ott, Hannes Tell
Niemcy 2024
To, co początkowo było trudnym wielowyciągowym projektem Aleksandry Taistry na Sardynii, szybko przekształciło się w ważne dla niej doświadczenie. Testowanie fizycznych możliwości prowadzi Olę do sprawdzania swoich wewnętrznych i zewnętrznych granic, które zaskakująco sprawnie przesuwa. W filmie „Wings Underfoot” towarzyszymy Oli w kontemplacyjnej podróży w głąb samej siebie i w dochodzeniu do nieoczekiwanego odkrycia, że wspinanie może przynieść radość z przyjaźni i poczucie dzikiej, śródziemnomorskiej wolności.

The Headless Horseman
reż. Andy Collet
Francja 2024
Rozczarowanie i choroba. Rozstanie i wątpliwości. Lodowate zimno i śmiertelne zagrożenie. Wśród bezlitosnego himalajskiego śniegu Charles Dubouloz i Symon Welfringer odkrywają, że radość życia można znaleźć właśnie, a może przede wszystkim, na tych niebezpiecznych ścieżkach. Podczas pierwszej wyprawy na Manaslu ich wyobrażenia runęły w gruzach, gdy zdali sobie sprawę, że zdobywanie ośmiotysięczników straciło dawny prestiż. Postanowili zatem realizować swoją himalajską pasję w innym miejscu: na nieco niższym Gyachung Kang – szczycie potężnym, pięknym i mało znanym. Tam, podczas ryzykownej akcji, mogli w pełni wykorzystać swoje wspinaczkowe zdolności. Co stanie się, gdy w kluczowym momencie nadejdzie załamanie pogody?

3 września, środa
godz. 18.00

Bhutan – Trails of Happiness – polska premiera
reż. Martin Bissig
Szwajcaria 2024
Oszałamiające górskie trasy rowerowe Bhutanu i jego kultura widziane oczami dwóch nietuzinkowych postaci: Toma Öhlera, światowej klasy ridera mtb z Austrii, i Tandina Wanga – pioniera mtb w Bhutanie. Ich przygoda połączy pokonywanie wymagających górskich tras z odkryciami kulturowymi. Zaczynają w stolicy kraju, skąd wyruszają znanym szlakiem Madman Trail. Wije się on przez mgliste lasy i kolorowe wioski, a kończy w słynnym klasztorze buddyjskim Tygrysie Gniazdo.

Wild Days
reż. Yohan Guignard
Francja 2024
Czwórka przyjaciół z Chamonix wpada na szalony pomysł. Organizują 50-dniową wspinaczkowo-narciarską wyprawę w masyw Denali na Alasce bez wsparcia z zewnątrz. Hélias, Alex, Christophe i Aurel mieszkają w kolebce światowego alpinizmu i narciarstwa ekstremalnego, a Alpy to ich codzienny plac zabaw. Wszyscy brali już udział w długich i wymagających wyprawach wysokogórskich. Czekanie, wątpliwości, rezygnacja i sukces to doświadczenia, z których wyciągnęli cenne lekcje, i emocje, które dobrze znają. „Wild Days” to dziennik pokładowy ich alaskańskiej eskapady, podczas której przyjaźń jest poddawana próbie, czas dryfuje, a dusze wędrują.

3 września, środa
godz. 20.30

FreerAIde – polska premiera
reż. Michael Bernshausen
Niemcy 2024
Ta osadzona w zimowym klimacie komedia w zabawny sposób porusza poważną kwestię: czy jako ludzkość mamy jeszcze kontrolę nad technologią, czy to raczej ona kontroluje nas? Felix, profesjonalny freerider, ma przetestować najnowszą aplikację FreerAIde. Innowacyjna apka oferuje wszystko, co tylko można sobie wyobrazić – od pomocy w planowaniu trasy po nawigację na żywo. Dodaje nawet holograficznego awatara, który towarzyszy Felixowi na stoku. Imponujące doświadczenie high-tech szybko staje się przygodą pełną niespodzianek, niepowodzeń i pytań filozoficznych. Początkowo Felix cieszy się korzyściami płynącymi z aplikacji, potem jednak popada w narastający konflikt z AI, która staje się coraz bardziej… niezależna.

109 Below – polska premiera
reż. Nick Martini
USA 2024
„109 Below” opowiada o wytrwałości i determinacji ratowników górskich, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby uratować życie nieznajomych. Akcja na Mount Washington w 1982 roku zmieniła na zawsze życie nie tylko dwóch wspinaczy, ale również ich wybawców. Miała także gigantyczny wpływ na przyszłość protetyki.

The Beginning – polska premiera
reż. Cristóbal Ruiz
Kanada 2024
24-letnia dziś Alenka Mali po przeprowadzce do Squamish w Kanadzie poświęca się freeridowej jeździe na snowboardzie. Jej marzeniem staje się połączenie jej największych pasji – skok BASE na snowboardzie. Aby skupić się na nowym wyzwaniu, przerywa snowboardową karierę zawodniczą, a swój śmiały pomysł postanawia wcielić w życie na Goat Mountain w Squamish.
Czy po dwóch latach przygotowań, gdy w końcu nadejdą idealne warunki, Alenka zostanie pierwszą kobietą, która wykona udany skok BASE na snowboardzie?

The Future of Climbing – polska premiera
reż. Guillaume Broust
Francja 2025
Wspinanie zostało włączone do igrzysk olimpijskich, weszło do mainstreamu, liczba ścianek wspinaczkowych poszybowała w kosmos. Ten szybko zmieniający się sport stoi teraz przed trudnymi wyzwaniami – wzrostem popularności „panelu” i zamykaniem dostępu do skalnych rejonów wspinaczkowych na świecie. W filmie dokumentalnym „The Future of Climbing” francuski wspinacz Cédric Lachat przygląda się ewolucji tego sportu i dziedzictwu, które zostawi dla przyszłych pokoleń.

4 września, czwartek
godz. 20.00

Wild Aerial
reż. Trixie Pacis
Kanada 2024
Akrobatka Sasha Galitzki w górach, na szarfach, wykonuje sprzeczne z grawitacją choreografie – w temperaturach poniżej zera i bez asekuracji. Jej ewolucje wymagają ogromnej sprawności, dobrej oceny ryzyka i niezachwianej pewności siebie. Podobnie jak wspinanie free solo – tylko z saltami, obrotami i szpagatami. Podążamy za Sashą do lodospadów w Parkach Narodowych Banff i Jasper. Artystka pokonuje ekstremalne zimno i zawrotne wysokości, aby zwrócić uwagę na piękno i kruchość górskich krajobrazów Kanady.

Guerreras
reż. Timothée Callec, Maria Alejandra Rubio
Kolumbia 2024
W maloca (Domu Myśli) u podnóża skały siedem kobiet zbiera się wokół ogniska. Alejandra zagaja: „Mamy różne ścieżki i historie. Dziś wieczorem podzielimy się doświadczeniami w stawianiu czoła różnym wyzwaniom. Krąg rozmów to bezpieczna przestrzeń, w której ogień stanowi inspirację dla odwagi. Przez co przeszłyśmy?”. W ciemności rozbrzmiewają kolejne głosy przywołujące przeżycia, przygody i przełomowe osiągnięcia: pierwsze przejścia trudnych dróg sportowych, wspinaczki free-solo, zdobywanie pięciotysięczników. Tłem tych opowieści o zmaganiach i wewnętrznych transformacjach są krajobrazy Kolumbii – od mglistych lasów tropikalnych po andyjskie szczyty. Siedzące w kręgu kobiety otwierają się i dzielą tajemnicami. O świcie padną zdania: „Myślałam, że jestem jedyną, która musi pokonywać trudności. Słuchanie was pokazało mi, że wszystkie jesteście wojowniczkami. Teraz wiem, do czego jestem zdolna”.

 

Źródło: Materiały prasowe

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju

lipiec 2025

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Misja i wizja

Okrakow.pl to serwis tworzony z inspiracji, jakich dostarcza nam Kraków każdego dnia. Trzymamy rękę na pulsie, by dostarczać rzetelne informacje i ciekawe pomysły na spędzanie czasu.

Nasza misja? Być przewodnikiem po życiu miasta – dla mieszkańców i turystów. Na Okrakow.pl znajdziesz najświeższe wiadomości, praktyczne wskazówki oraz wieści ze świata kultury, sportu, finansów, zdrowia i życia Kościoła.

Chcemy, aby każdy odwiedzający naszą stronę czuł się dobrze poinformowany i zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Krakowie. Odkrywaj miasto z nami!
Dodaj swój artykuł!Patronat Medialny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności