Connect with us
schwarzellis - Żyd, sąsiad, pies. Sąsiedzki spacer po terenie KL Płaszów

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Żyd, sąsiad, pies. Sąsiedzki spacer po terenie KL Płaszów

Żyd, sąsiad i pies. Spacer sąsiedzki i praktyczne wprowadzenie do prawa żydowskiego

W niedzielę 9 stycznia odbył się pilotażowy spacer po dawnym obozie Płaszów pt. “Żyd, sąsiad i pies”. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób wraz z czworonogimi towarzyszami. Jest to wspólna inicjatywa stowarzyszenia FestivALT oraz okolicznych mieszkańców, która ma pomóc w zrozumieniu często odmiennych oczekiwań, potrzeb i zasad, którymi kierują się odwiedzający to miejsce. Po burzliwych latach kontrowersyjnych dyskusji i spotkań, które sprawę upamiętnienia zaogniły, nowy cykl spacerów jest próbą nawiązania wielopoziomowego i międzykulturowego (i międzygatunkowego) dialogu.



Podczas spotkania Aleksander Schwarz, ekspert ds. prawa żydowskiego dotyczącego pochówków i cmentarzy, w towarzystwie suczki Józi, oraz rabina Yehoshua Ellisa wprowadzili uczestników w zagadnienia związane z regułami zachowania w miejscach, w których znajdują się żydowskie pochówki – zarówno te tradycyjne jak i te wojenne. Spacer był pomyślany jako prezentacja tych zasad w praktyce — spacerowicze poruszali się po takich obszarach, gdzie można, z poszanowaniem dla prawa żydowskiego, spacerować z psami.

Uważamy, że kluczem do harmonizowania dysonansów dziedzictwa na terenie byłego obozu KL Plaszow jest spojrzenie na ten teren w całej złożoności, wzajemne słuchanie się i dawanie świadectwa opinii każdej ze stron, aby pomieścić rozmaite narracje i potrzeby wszystkich zainteresowanych oraz wypracować wspólną wizję przyszłości. FestivALT stara się znaleźć podejście, które łączy rozmaite punkty widzenia: zarówno niekwestionowaną potrzebę upamiętnienia obozu KL Plaszow i podobnych miejsc, jak i zwrócenie uwagi na ich współczesną złożoność i znaczenie dla mieszkańców. – podkreśla współdyrektorka FestivALTu, Magda Rubenfeld Koralewska.

Pani Monika, jedna z uczestniczek spaceru i okoliczna mieszkanka tak opisała swoje wrażenia: Spacer dostarczył mi dużo ciekawych, praktycznych informacji. Była to dobra przestrzeń do przemyślenia wielu rzeczy, naszej wrażliwości i postrzegania tego terenu.

Przez kilkadziesiąt lat teren dawnego obozu Płaszów stał się zieloną enklawą, miejscem spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Krakowa, nie tylko okolicznych. Podczas tworzenia nowego oddziału muzeum wraz z towarzyszącymi inwestycjami niezmiernie ważnym jest prowadzenie otwartego, nie wykluczającego dialogu.  W związku z powodzeniem pierwszego spaceru i dużym zainteresowaniem mieszkańców FestivALT zaplanuje kolejne wydarzenia z tego cyklu.

Moim zdaniem upamiętnienie tego miejsca powinno być uszyte na miarę i godzić rozmaite potrzeby i głosy, a także uwzględniać złożoność tego miejsca. Ja jako Żyd, gdybym tu mieszkał, przychodziłbym pewnie na ten teren z psem, chociaż podczas takich spacerów pewne miejsca bym omijał: teren cmentarzy i grzebalisk, w których zasady zachowania dyktuje nam prawo i tradycja żydowska. Miejsca złożenia szczątków żydowskich powinny zostać zabezpieczone i otoczone szacunkiem. Co do pozostałego terenu – równie ważne jest zachowanie jego wartości historycznej i zadbanie o materialne dziedzictwo przeszłości tego miejsca, jak i wrażliwość na potrzeby mieszkańców – opowiadał Aleksander Schwarz. 

Schwarz to wieloletni ekspert Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, specjalista ds. prawa żydowskiego w dziedzinie cmentarzy i pochówków, prezes Fundacji Zapomniane. Odtwarza historyczne granice cmentarzy i ich strefy grzebalne, prowadzi poszukiwania nieupamiętnionych grzebalisk Żydów z czasów Zagłady, w oparciu o zgodne z Halachą nieinwazyjne metody badań. Uczeń profesora Karczewskiego z Akademii Górniczo-­Hutniczej w Krakowie w zakresie interpretacji badań (danych) georadarowych oraz współpracownik dr inż. Sebastiana Różyckiego z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w zakresie synchronizacji archiwalnych map i interpretacji niemieckich zdjęć lotniczych. Opiniuje projekty upamiętnień oraz prac konserwacyjnych i archeologicznych w byłych obozach Zagłady, a także sprawuje nadzór nad ich   przebiegiem. W tym w latach 2002-2003 nadzorował budowę Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu (Oddziału Państwowego Muzeum na Majdanku), a od 2012 r. jest członkiem zespołu archeologicznego Wojciecha Mazurka badającego teren byłego obozu Zagłady w Sobiborze, w związku z realizacją budowy upamiętnienia. Od 10 lat regularnie prowadzi warsztaty o obyczajach żydowskich związanych z pochówkiem kierowane do szerokiego kręgu odbiorców: młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli, grup wyznaniowych i grup osób  dotkniętych wykluczeniem społecznym, w tym osadzonych zakładów karnych w Polsce.

Spacer odbywa się w ramach projektu Miejsca Pamięci i Zapominania (MPiZ) realizowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt MPiZ jest realizowany w partnerstwie z Miastem Kraków oraz jest objęty patronatem honorowym jego ekscelencji Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michaela Großa.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top