Connect with us
273211892 929856420902745 4076592163807100716 n - Żyd, sąsiad i pies. Spacery sąsiedzkie i praktyczne wprowadzenie do prawa żydowskiego

Kultura

Żyd, sąsiad i pies. Spacery sąsiedzkie i praktyczne wprowadzenie do prawa żydowskiego

273211892 929856420902745 4076592163807100716 n 150x150 - Żyd, sąsiad i pies. Spacery sąsiedzkie i praktyczne wprowadzenie do prawa żydowskiego

Żyd, sąsiad i pies.

Spacery sąsiedzkie i praktyczne wprowadzenie do prawa żydowskiego.

Teren rekreacyjny dla mieszkańców czy miejsce muzealne upamiętniające były, niemiecki nazistowski obóz pracy i koncentracyjny Płaszów? Rezerwat przyrody nieożywionej czy miejsce modlitwy i wspomnień? Pustka czy wrażliwa obecność? 

A jeżeli odpowiedzi leżą gdzieś pośrodku? Tak uważa Stowarzyszenie FestivALT, skupiające żydowskich aktywistów i artystów działających w Polsce. 

Kluczem do harmonizowania dysonansów dziedzictwa na terenie byłego obozu KL Plaszow jest spojrzenie na ten teren w całej złożoności, wzajemne słuchanie się i dawanie świadectwa opinii każdej ze stron, aby pomieścić rozmaite narracje i potrzeby wszystkich zainteresowanych oraz wypracować wspólną wizję przyszłości – twierdzi współdyrektorka organizacji, Magda Rubenfeld Koralewska.

Po sukcesie pilotażowego spaceru sąsiedzkiego na początku roku, FestivALT zaprasza na serię spacerów, mających na celu stworzenie przestrzeni otwartej na wielopłaszczyznowy dialog i pokazanie uczestnikom (także tym czworonożnym), że wypracowanie wspólnych reguł użytkowania tego terenu jest możliwe i nie takie trudne, jeśli ma się pomysł, jak to zrobić.

Zaplanowano na razie trzy wydarzenia sąsiedzkie na terenie Płaszowa:

  • Żyd, sąsiad i pies. 20.02.2022, godzina 11.00, zbiórka ul. Jerozolimska 3, Szary Dom.
  • Żyd, sąsiad i rower. 08.05.2022, godzina 11.00, zbiórka ul. Jerozolimska 3, Szary Dom.
  • Żyd, sąsiad i pies. 26.06.2022, godzina 11.00, zbiórka ul. Jerozolimska 3, Szary Dom.

Wszystkie spacery poprowadzi Aleksander Schwarz – współpracownik Komisji Rabinicznej ds Cmentarzy i ekspert do spraw prawa żydowskiego dotyczącego pochówków i cmentarzy.

Upamiętnienie tego miejsca powinno być uszyte na miarę i godzić rozmaite potrzeby i głosy, a także uwzględniać złożoność tego miejsca. Ja jako Żyd, gdybym tu mieszkał, przychodziłbym pewnie na ten teren z psem, chociaż podczas takich spacerów pewne miejsca bym omijał: teren cmentarzy i grzebalisk, w których zasady zachowania dyktuje nam prawo i tradycja żydowska – uważa Schwarz. 

Uczestnicy spacerów poznają zasady właściwego zachowania i w praktyce dowiedzą się, gdzie zgodnie z prawem żydowskim nie powinno się, a gdzie bez problemu można pojawić się z psem czy usiąść na trawie i zjeść kanapkę. Będzie też czas na pytania, refleksje i odpowiedzi, na bycie razem we wspólnej przestrzeni. 

Spacery odbywają się w ramach projektu Miejsca Pamięci i Zapominania (MPiZ) realizowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt MPiZ jest realizowany w partnerstwie z Miastem Kraków oraz jest objęty patronatem honorowym jego ekscelencji Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michaela Großa.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/FestivaltKrakow/events
Monika Prylińska

+48 693 648 528

info@festivalt.com

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top