Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa Laureatem „Lekcji Nieśmiecenia”

zssnr4krakow 800x500 - Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa Laureatem „Lekcji Nieśmiecenia”

 We wtorek, 29. listopada 2022 roku o godzinie 11:00 Fundacja Nasza Ziemia wraz z Partnerem projektu firmą Henkel Polska odwiedzili Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, by pogratulować zwycięzcy II edycji Lekcji Nieśmiecenia, ale też by uroczyście przekazać do użytkowania jedną z 20 stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, która była nagrodą główną w ogólnopolskim konkursie.

zssnr4krakow 300x225 - Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa Laureatem „Lekcji Nieśmiecenia”Lekcja Nieśmiecenia

Lekcja Nieśmiecenia to ekologiczny projekt, który w roku 2020 zainicjowała Fundacja Nasza Ziemia wraz z firmą Henkel Polska. W II ostatnich edycjach do wygrania było w sumie 40 stacji do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów. Trafiły one do szkół podstawowych w Polsce, które zgłosiły się do udziału w konkursie. W tym roku szkoły podstawowe zmierzyły się z zadaniem konkursowym wymagającym umiejętności przygotowania i zrealizowania projektu edukacyjnego w odpowiedzi na zdiagnozowany ekologiczny problem. Zadanie konkursowe, podzielone było na dwie części: w pierwszej należało przeprowadzić diagnozę w wybranej kategorii: śmieci, których jest najwięcej w szkole, śmieci, które są najbardziej kłopotliwe do segregacji, czyli są złożone różnych materiałów, np. torebka z papieru i tworzywa sztucznego, śmieci, które byłyby proste do zredukowania, czyli np. plastikowe opakowania na wodę, które można zastąpić bidonem wielokrotnego użytku. W drugiej części zadania konkursowego uczestnicy mieli zaproponować pomysły na rozwiązanie zdiagnozowanego problemu i wdrożyć go w swojej szkole. Oprócz nagrody głównej, Nauczyciele klas 4-6 mogli bezpłatnie skorzystać z autorskich materiałów edukacyjnych wspomagających naukę poprawnej segregacji odpadów. Materiały są cały czas do pobrania na stronie projektu: www.lekcjaniesmiecenia.pl

stacja zss4 krk 300x200 - Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa Laureatem „Lekcji Nieśmiecenia”Kapsułki po kawie jako pomoce naukowe

Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa zgłosił do konkursu projekt całoroczny, którego celem jest eliminacja uciążliwych odpadów w postaci kapsułek z kawą do popularnego ekspresu. Śmieci te generowane są w pokoju nauczycielskim. Przedstawiono ciekawe pomysły wykorzystania kapsułek jako pomocy dydaktycznych, a fusy po kawie wykorzystuje się jako nawóz dla roślin. Podczas wtorkowego spotkania uczniowie zespołu zwycięskiego projektu zaprezentowali Gościom swój projekt oraz „drugie życie” kapsułek z kawą. Cóż to były za emocje! Zespół Fundacji Nasza Ziemia oraz zespół firmy Henkel Polska wziął nawet udział w atrakcyjnych grach i zabawach edukacyjnych z użyciem kapsułek po kawie. Młodzież przygotowała także autorską wersję przedstawienia o Czerwonym Kapturku i śmiecącym Wilku, zakończone wezwaniem do nieśmiecenia w naturze i recyklingu domowych odpadów. Spotkanie z Laureatem II edycji „Lekcji Nieśmiecenia” pokazało, jak niewiele trzeba wysiłku, aby zamienić odpad w pomoc dydaktyczną, prezent pod choinkę lub nawóz dla iglaków. Na koniec było oczywiście pamiątkowe zdjęcie przy stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, czyli nagrodzie głównej w konkursie, która już spełnia swoje edukacyjne zadania! Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie!

Dziękujemy i gratulujemy także pozostałym uczestnikom II edycji „Lekcji Nieśmiecenia” za zaangażowanie i pełne pasji ekologiczne projekty. Cieszy nas bardzo, że dzięki temu projektowi, w wielu szkołach, podobnie jak w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, podjęto długofalowe działania o charakterze systemowym. To dla nas prawdziwa satysfakcja. Zapraszamy do udziału w III edycji „Lekcji Nieśmiecenia”, której start przewidujemy na kwiecień 2023 roku.

O Fundacji Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia to Organizacja Pozarządowa działająca nieprzerwanie od 1994roku. Fundację założyła Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od początku swojego istnienia Fundacja koordynuje największą, ekologiczną Akcję, Sprzątanie Świata-Polska. Po dziś dzień stanowi ona sztandarowy punkt w codziennej pracy Fundacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata-Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata-Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Założycielka Fundacji i Inicjatorka Akcji Sprzątanie świata-Polska jest między innymi laureatką Orderu Uśmiechu, odznaczoną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Człowiekiem Polskiej Ekologii, ale też Patronką Szkoły Podstawowej w Żdżarach. Zaś założona przez nią Fundacja Nasza Ziemia może się poszczycić wieloma prestiżowymi nagrodami takimi jak: Złoty Liść Ministra Środowiska, Europejska Nagroda Fundacji Forda czy Flaga Rzeczypospolitej. W roku jubileuszu 25 lecia Fundacji Nasza Ziemia otrzymała Ekolaur Polskiej Izby Ekologii 2019 za całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Fundacja Nasza Ziemia prowadzi we współpracy ze szkołami podstawowymi ekologiczny program edukacyjny pod nazwą „ekoedukacja”.

O firmie Henkel

Henkel jest firmą globalną, o zrównoważonej i różnorodnej ofercie produktów i usług. Dzięki wiodącym markom, innowacjom i technologiom spółka zajmuje czołowe pozycje rynkowe zarówno w sektorze przemysłowym jak i dóbr konsumpcyjnych. Henkel Adhesive Technologies (dział klejów budowlanych i konsumenckich oraz technologii dla przemysłu) jest światowym liderem rynku klejów. Działy Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyków) zajmują wiodące pozycje na wielu rynkach świata i w wielu grupach asortymentowych. Firma, założona w 1876, działa i odnosi sukcesy od ponad 140 lat. W 2020 roku Henkel odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie około 19 mld oraz skorygowany zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld euro. Firma zatrudnia na całym świecie ponad 53 tysiące pracowników, tworzących zaangażowany i zróżnicowany zespół, o silnej kulturze korporacyjnej, wspólnym systemie wartości i dążeniu do kreowania trwałej wartości. Jako uznany lider zrównoważonego rozwoju Henkel zajmuje czołowe miejsca w wielu międzynarodowych indeksach i rankingach. Akcje uprzywilejowane spółki wchodzą w skład niemieckiego indeksu giełdowego DAX. Więcej informacji na www.henkel.com oraz www.henkel.pl.

Źródło: materiał prasowy

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!