Zbiórka elektrośmieci i nauka prawidłowego segregowania odpadów w Bonarce. partnerem wydarzenia MPO Kraków.

Już dziś – czwartek, 16 listopada w Bonarce wielka akcja promująca właściwą segregację oraz zbiórka elektroodpadów

Centrum handlowe Bonarka i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapraszają do udziału w akcji promującej właściwą segregację oraz zbiórkę elektroodpadów. Pierwsze sto osób, które oddadzą w tych dniach do utylizacji małe urządzenie AGD lub elektroniczne, otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

W czwartek, 16 listopada w centrum handlowym Bonarka w godzinach 11:00 – 19:00 odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Partnerem akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Pierwsze sto osób, które zwróci w tych miejscach niewielki elektroodpad, otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

 

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości budzi nie tylko kwestia, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń i wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego w najbliższy czwartek w Krakowie zapraszamy do odwiedzenia stoiska akcji „Śmiecioodpowiedzialni” gdzie m.in. poznać prawidłowe zasady przetwarzania odpadów, sprawdzić swoją wiedzę z zakresu segregacji śmieci i oddać elektrośmieci. Akcję zorganizowano we współpracy z lokalnym partnerem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Kraków. W jej ramach, wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki elektrośmieci. W zamian, pierwsze sto z nich otrzyma miododajne rośliny.


Strefa edukacyjna i mobilny punkt zbiórki w Bonarce będzie zlokalizowany na Placu Centralnym (poziom +1), w pobliżu Cinema City. Zbieramy drobne urządzenia, ale też nieco większe sprzęty takie jak: tostery, odkurzacze, żelazka etc. Tego dnia nie zbieramy lodówek, żarówek czy baterii! Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.  

 – To już kolejne proekologiczne i angażujące wydarzenie w Bonarce w tym roku. Miesiąc temu tłumaczyliśmy na czym polega upcykling zachęcając do szycia toreb z banerów reklamowych, w czwartek w ramach akcji „Śmiecioodpowiedzialni” będziemy pokazywać jak prawidłowo segregować śmieci, tak by nadawały się do recyklingu. Chcemy zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków, bo to one mają realny wpływ na nasze otoczenie. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyklingu – mówi Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager NEPI Rockcastle.

 

Cyrkularny Przewodnik od centrów NEPI Rockcastle

 To już drugie wydanie publikacji, której głównym założeniem jest pokazanie konkretnych przykładów, mających realny wpływ na gospodarkę w obiegu zamkniętym. Tegoroczna publikacja powstała we współpracy z najemcami – Grupą CCC, LPP oraz OTCF. Przewodnik Cyrkularny dostępny jest na stronie: https://dontbeplastic.com/.

 

Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)

 Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału, czyli wtórnego surowca do ponownego przetworzenia. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

 

Warto wiedzieć

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. Jak wynika z przeprowadzonych w tym roku badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

 

Akcja #Śmiecioodpowiedzialni obejmuje 14 obiektów handlowych NEPI Rockcastle w całej Polsce.

Odbędzie się w 11. miastach na terenie centrów: Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Galeria Wołomin, Alfa Centrum Białystok, Galeria Copernicus w Toruniu. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Galerii Tomaszów.

Materiał prasowy

Patronat medialny

Edukacja żywieniowa kobiet w ciąży i po porodzie

Udział w realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków miasta...

Wystawa pt: “Wałek ART”

To zbiór prac tematycznie różnych z pracowni Doroty Wałek,...

Wielki Festyn Franciszkański w Wieliczce. Niedziela 23 czerwca 2024

Już w najbliższą niedziele 23 czerwca 2024 r. od...

Wojownicy Maryi Kraków zapraszają wszystkich mężczyzn!

Kim są Wojownicy Maryi? Poznajmy się bliżej! Wojownicy Maryi to...

Czytaj również

Popularne kategorie