Zapylacze na Pietruszce – ciekawe wydarzenie na Targu Pietruszkowym

już w najbliższą sobotę na krakowskim Targu Pietruszkowym odbędzie się seria warsztatów – tworzenie woskowijek i budowanie hoteli dla zapylaczy. plakat 212x300 - Zapylacze na Pietruszce - ciekawe wydarzenie na Targu Pietruszkowym

Zapylacze na Pietruszce to kolejna ciekawa propozycja Fundacji Targ Pietruszkowy. Tym razem chcemy pokazać mieszkańców województwa jak wielkie znaczenie dla naszego rolnictwa i ekosystemu mają owady zapylające.

Nasz projekt obejmuje kilka zagadnień skupionych wokół pszczoły i innych owadów zapylających.  Przede wszystkim organizujemy warsztaty połączone z pogadanką, na których dzieci w wieku 7 – 15 lat dowiedzą się dlaczego warto dbać o owady zapylające i jak zbudować dla nich hotel. Później hotele, które powstaną w trakcie warsztatów zostaną rozstawione w miejscach ustalonych przez uczestników warsztatów. Warsztaty to sprawdzone przez nas narzędzie edukacyjne i znakomita propozycja spędzania wolnego czasu dla dzieci pod koniec wakacji.

Pragniemy także pokazać, że pszczoły to nie tylko miód. Podczas  warsztatów z tworzenia woskowijek pragniemy nauczyć ludzi, że sami mogą stworzyć swoje opakowania na żywność wykorzystując do tego pszczeli wosk. Chcemy, aby nasze warsztaty  stała się swego rodzaju zaproszeniem do świadomych zakupów – bez użycia plastiku w duchu zero waste.  Woskowijki to zamiennik folii spożywczej i torebek śniadaniowych. Są to po prostu bawełnianie chusteczki nasączone woskiem pszczelim przygotowywane w odpowiedni sposób.

Na bazie wydarzeń pragniemy stworzyć ulotkę, która będzie prezentowała rolę zapylaczy i pokazywała pracę pszczelarza. Będzie ona rozdawana na stoiskach z miodem, które uczestniczą w naszym targu.

Warsztaty dotyczące budowania hoteli dla pszczół wraz z pogadanką na temat roli zapylaczy oraz warsztaty tworzenia woskowijek są organizowane w naszej siedzibie, gdzie cyklicznie odbywa się Targ Pietruszkowy – targ spożywczy produktów lokalnych i tradycyjnych, jedyny targ w Polsce wyróżniony przez Slow Food tytułem Earth Market.

Zwieńczeniem naszych działań będzie happening podczas, którego zasadzone zostaną rośliny przyjazne pszczołom, który nie wyklucza żadnych grup społecznych, żadnego wieku.  Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców i turystów, że w mieście, także należy zadbać o populację zapylaczy. Chcemy także, aby nasza happenig stała się pretekstem do spotkania mieszkańców nie tylko naszej dzielnicy.

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!