Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Zaproszenie na konferencję Literatura w więzieniu. Kraków 4 grudzień 2018.

literatura w wiezieniu krakow 2018 300x200 - Zaproszenie na konferencję Literatura w więzieniu. Kraków 4 grudzień 2018.

Literatura w więzieniu – warszaty w areszcie. fot. Natalia Gancarz

Zapraszamy do udziału w konferencji Literatura w więzieniu, która odbędzie się 4 grudnia 2018 roku w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 2. Konferencja poświęcona jest roli literatury w resocjalizacji osadzonych w aresztach i zakładach karnych. W programie wydarzenia przewidziano panel dedykowany dziennikarzom.

Informacje o konferencji:

Czas i miejsce: 4 grudnia 2018 r., Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2, sala konferencyjna, I piętro

Rozpoczęcie konferencji: godz. 10.00; panel dla dziennikarzy: godz. 12.30

Temat: Literatura w więzieniu

Konferencja Literatura w więzieniu, realizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, poświęcona jest roli, jaką w resocjalizacji osadzonych w aresztach i zakładach karnych odgrywa literatura. Zaproszeni goście – pracownicy Służby Więziennej, a także osoby prowadzące warsztaty literackie z więźniami – przedstawią refleksje na temat problemów, z jakimi mierzą się wychowawcy więzienni, prowadzący zajęcia, sami osadzeni, a także instytucje wspierające inicjatywę czytelniczą. Konferencja koncentruje się na trzech kluczowych pytaniach: co można zrobić, by tego rodzaju programy resocjalizacyjne działały lepiej? Jakie środki (instytucjonalne i finansowe) są potrzebne, by je rozwijać? Jakimi metodami można prowadzić zajęcia czytelnicze w aresztach i zakładach karnych?

Konferencja jest związana z zainicjowanym w 2018 roku projektem Krakowskiego Biura Festiwalowego realizowanym w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – Szkołą Czytania czyli cyklem warsztatów literackich dedykowanych różnym grupom odbiorców: dzieciom, młodzieży, seniorom, a także osobom mającym utrudniony dostęp do kultury (np. osobom niesłyszącym, niewidomym i niedowidzącym oraz osadzonym w aresztach i zakładach karnych). Jest także kontynuacją działań podjętych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Fundacją Tygodnika Powszechnego w ramach 9. edycji Festiwalu Conrada (w 2017 roku odbyła się Lekcja czytania z… w Krakowskim Areszcie Śledczym przeprowadzona przez Michała Pawła Markowskiego, a także dyskusja pt. Lektura za kratami z udziałem Sylwii Chutnik, Marii Dąbrowskiej-Majewskiej, Bogny Świątkowskiej, Wojciecha Brzoski i Mikołaja Grynberga).

W konferencji wezmą udział: Maria Dąbrowska-Majewska (działaczka społeczna, pedagożka, resocjalizatorka, twórczyni akcji społecznych dedykowanych więźniom), Weronika Majewska (działaczka społeczna związana z Fundacją Zmiana, która zajmuje się osadzonymi), Wojciech Brzoska (poeta, krytyk, wychowawca w Areszcie Śledczym w Katowicach), Grzegorz Maślanka (wychowawca w Areszcie Śledczym w Krakowie) oraz Grzegorz Jankowicz (pomysłodawca i koordynator programu Szkoła Czytania, pracownik Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego).

Szkoła Czytania to program, którego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury, a w szczególności do literatury – tym samym umożliwiając wspomnianym grupom aktywny udział w życiu literackim. Cykl realizowany jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Partnerzy: Fundacja Zmiana, Areszt Śledczy w Krakowie (ul. Montelupich 7)

 

Program konferencji

 

Sesja przedpołudniowa

10:00 Otwarcie konferencji

10:15-11:00 Wojciech Brzoska, „Prześwity wolności” – o czytaniu i pisaniu w więzieniach na przykładzie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta

Prezentacja filmu Wolni poeci

11:00-11:45 Maria Dąbrowska-Majewska, Weronika Majewska, „Książki naprawdę nie dzielą” o działaniach resocjalizacyjnych Fundacji Zmiana

11:45-12:15 Dyskusja

12:15-12:30 Przerwa

 

12:30-13:00 Panel dla dziennikarzy

 

Sesja popołudniowa

14:30-15:00 Grzegorz Maślanka, „Złe miejsce, dobry czas… na czytanie” – ujęcie praktyczne

15:00-15:30 Grzegorz Jankowicz, „Czas lektury” – czytanie Borgesa w więzieniu

15:30-16:00 Dyskusja

 

Kraków Miasto Literatury UNESCO: http://miastoliteratury.pl/

 

Dodatkowe informacje:

Poprosiliśmy uczestników programu Szkoły Czytania, realizowanego w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich 7, o komentarze dotyczące przedsięwzięcia. Poniżej prezentujemy wybrane odpowiedzi na zadane pytania: 

 

Dlaczego bierzesz udział w warsztatach czytania?

– Bo mogę rozmawiać i poruszać różne tematy, nie tylko z moimi współosadzonymi.

– Dzięki warsztatom mogę lepiej zrozumieć, o co chodzi w literaturze.

– Warsztaty są ciekawe, a poza tym można wypowiadać swoje spostrzeżenia. Te rozmowy są po prostu ciekawe.

– By rozmawiać o literaturze i życiu. I choć na chwilę wyrwać się z miejsca, gdzie takich rozmów nie ma.

– Ponieważ chciałbym podnieść swoje kwalifikacje czytelnicze, co przyda mi się z przyczyn zawodowych.

– Bo są ciekawe. Poszerzam dzięki nim granice swojego świata, odkrywam pisarzy i ich książki, które mnie wciągają.

– To dla mnie sposób na zabicie czasu.

– Warsztaty pozwalają mi się rozwijać.

 

Czym jest dla Ciebie literatura i czytanie książek?

– Odskocznią od szarej rzeczywistości.

– Literatura i czytanie są dla mnie sposobem na nasycenie wnętrza, uspokojenie go, na oderwanie się od świata zewnętrznego. Dzięki nim przenoszę się do innego świata, sprawiedliwszego… Pomagają mi marzyć i kochać w marzeniu.

– Dobrą rozrywką oraz możliwością wzbogacenia wyobraźni.

– Miłą formą spędzania wolnego czasu.

– Literatura pozwala doświadczać tego, czego nie możemy mieć na co dzień. Jest ucieczką od codzienności, podróżą w inny wymiar rzeczywistości. A czytanie – umila czas i bardzo poszerza horyzonty. Zawsze jest tematem wyjściowym do rozmów.

– Literatura i czytanie stały się integralną częścią mojego życia. Tak jak nie mogę żyć bez snu, jedzenia i picia, tak też nie mogę żyć bez czytania.

– Dzięki literaturze mogę być w świecie odległym, nierealnym, mogę się przenosić w czasie bez ograniczeń.

 

Co daje Ci udział w warsztatach?

– Możliwość poznania czegoś nowego w literaturze, pasjonujących rozmów na temat przeczytanych tekstów.

– Możliwość rozwoju.

– Poszerza moje horyzonty.

– Poczucie dobrze wykorzystanego czasu wolnego.

– Dodatkową wiedzę.

– Oderwanie od codziennej monotonii i przede wszystkim rozwój…, o który „ciężko” w tym miejscu.

– Mam nadzieję, że pozwolą mi się rozwinąć i będę mógł wymienić poglądy z innymi uczestnikami.

– Przekonałem się, że każdy tekst można przeczytać na wiele różnych sposobów, a poza tym zacząłem się interesować gatunkami literackimi, które wcześniej ignorowałem.

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top