Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki

Kosmos podwójnie pierzasty - stara roślina ogrodowa. Fot. M. Janicka

Tradycyjny ogród wiejski przy drewnianej chacie. Malwy, floksy, zioła. Pachną lipy. Odpoczynek na drewnianej ławeczce, boso, a na stole chleb, miód, czereśnie. Zanurzenie w otaczającej przyrodzie. Życie musujące drobnymi bąbelkami, niespiesznie, jak dzika lemoniada lub zsiadłe mleko przełożone do kubka z chłodnej kamionki.

1. stary krakowski ogrod. fot. m. janicka 300x225 - Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki
Stary krakowski ogród. Fot. M. Janicka

Pierwszym składnikiem eliksiru są kwiaty i ich bogaty zapach: stare odmiany róż zwieszące się na płot, floksy o cukierkowych kolorach, olbrzymie piwonie, malwy, orliki, kosmocy, naparstnice i lilie. A pod wieczór, gdy świat nabiera szarych barw, pachną słodko konwalie i krzewy lilaka, a bliżej lata jaśminowiec, maciejka, wieczornik damski i rezeda. W wiosenne ciepłe wieczory z sadu napływa aromat kwitnących drzew owocowych. Słodko z nutą migdałów pachną śliwy. Słodko i lekko owocowo – kwiaty jabłoni. Zapach ogrodowego kwiecia złożony jest z bogactwa związków chemicznych, wśród których są dobroczynne dla naszych ciał i umysłów olejki eteryczne i terpeny: alfa-pinen, beta-pinen, limonen, cytronelol, geraniol i wiele innych.

2. kosmos podwojnie pierzasty stara roslina ogrodowa. fot. m. janicka 300x225 - Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki
Kosmos podwójnie pierzasty – stara roślina ogrodowa. Fot. M. Janicka

Drugim elementem są ogrodowe istoty. Gliniana ściana domu jest pełna małych otworków. Niektóre z nich są zamknięte, przy innych uwijają się dzikie pszczoły. Lądują na progu gniazda, a potem wchodzą w głąb niosąc zapas kwiatowego pyłku. Cała przestrzeń jest pełna progów – stref, linii i momentów, które łączą tu i tam, i przeprowadzają między rzeczywistościami: domem i ogrodem, gniazdem i obszarem poza nim, glebą i powietrzem, posiłkiem i wędrówką. Na kwiatach przysiadają motyle i pszczoły z małej pasieki stojącej nieopodal w sadzie. W powietrzu wiszą bzygi. Spijają nektar z kwiatostanów kopru ogrodowego i pietruszki, która w tym roku zakwitła. Ich larwy zajadają się mszycami. Nie brak tu także larw biedronek. Przez cienką błonkę poczwarek przebijają już kropki na pancerzykach. Klecanki zbierają spadź z liści lubczyku. Bogactwo owadów zajętych własnymi sprawami uspokaja.

   

3. odwiedziny na kwiecie malwy. fot. m. janicka 300x225 - Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki
Odwiedziny na kwiecie malwy. Fot. M. Janicka

Lekki wiatr wznieca chmurę aromatu, cząstek liści, pyłku i strzępek grzybów – pachnący ogrodowy aerozol, dobroczynny dla naszego mikrobiomu. Zanurzenie dłoni w glebie sprawia, że wyrównują się ładunki elektryczne w ciele, a kontakt z ziemią to również relacja z bakterią glebową Mycobacterium vaccae. Jest to koktajl idealny dla poprawy samopoczucia, rozluźnienia i głębokiego relaksu – trzeci składnik eliksiru.

       Łyk dzikiej lemoniady fermentowanej na kwiatach lipy, nieśpieszny krok w stronę sadu. Papierówki już dojrzały. W trawie leżą owoce o kremowo-piaszczystym miąższu i pachną kwiatowo.  Jak dobrze się wśród nich położyć. Do rozbitych jabłek podlatują osy. W norkach wydrążonych w soczystym wnętrzu rozlega się stłumiony, głęboki brzęk. Promienie słońca błyskają między liśćmi; pogoda ustaliła się wiele dni temu.. Na końcu zielonego

4. orliki. fot. m. janicka 225x300 - Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki
Orliki. Fot. M. Janicka

pokoju – sadu , w powodzi światła, stoją trzy drewniane ule, wokół których uwijają się pszczoły. Są spokojne i ich spokój udziela się otoczeniu. Drewniany budyneczek gospodarczy, zapełniony słojami z miodem, pachnie jak wnętrze ula.

Skarby z pszczelego domu są jak szkatuła pełna drogocennych wonności i leków. Są pyszne i wpierają nasze zdrowie. Miód, pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele, propolis, wosk i sama atmosfera ula oczyszczają i koją, odżywiają, działają ochronnie, budują odporność organizmu, leczą i wzmacniają. Wyjęty dziś z pszczelego domu plaster wypełniony miodem, cudownie delikatny, łamie się w ustach uwalniając gęstą słodycz, która niemal oszałamia aromatem. Jak smaczny jest posmarowany nią chleb.

5. zapach lilaka miesza sie z szaroscia majowego wieczoru. fot. m. janicka 300x225 - Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki
Zapach lilaka miesza się z szarością majowego wieczoru. Fot. M. Janicka

Tradycyjne ogrody i sady można jeszcze spotkać w różnych zakątkach Krakowa i w jego okolicach. Na południowych krańcach miasta, w jednym z ogródków o liczącej dekady tradycji, rosną malwy, naparstnice, piwonie, floksy, dzwonki brzoskwiniolistne, orliki, goździki brodate zwane kamiennymi, irysy, nagietki, fiołki wonne, konwalie – razem kilkadziesiąt gatunków i odmian kwiatów, ziół, przypraw i warzyw. Według wspomnień właścicieli, przed kilkoma dziesięcioleciami sadzono w nim dalie, lilie świętego Antoniego, narcyzy wonne, mieczyki, chryzantemy i wiele innych pięknych roślin. Warto zapamiętać te ulotne krakowskie miejsca.

Kipiący kwiatami ogród, sad pełen dojrzewających owoców, pachnąca miodem pasieka

6. kwiaty wisni pachna tak slodko. fot. m. janicka 225x300 - Kąpiele w przyrodzie cz. 3. Zanurzenie w eliksirze dawnego ogrodu, sadu i pasieki
Kwiaty wiśni pachną tak słodko. Fot. M. Janicka

są wyrazem tradycji, dają poczucie przynależności i ciągłości. Czujemy się w nich bezpiecznie, w bliskiej relacji z organizmami, które związały się wieki temu z siedzibami ludzkimi.

Wieczorem zapalam własnoręcznie wykonaną świecę z pszczelego wosku i wdycham napływający z ogrodu zapach maciejki. Jest tak jakbym wzięła do ust kroplę ożywczego i zarazem kojącego eliksiru. Dzikie pszczoły są bezpieczne w swoich gniazdach, jestem w domu.   

dr Maria Janicka, Kolebka Wędrówek
kolebkawedrowek@gmail.com

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!