Zagadka Sfinksa – wystawa Krzysztofa Mężyka i podopiecznych Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Zagadka Sfinksa, na której zaprezentowany zostanie efekt współpracy Krzysztofa Mężyka z podopiecznymi Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 19 lipca, o godzinie 18.00 w Ratuszu przy pl. Wolnica 1.

Informacje praktyczne: 
☉ Wernisaż wystawy: piątek, 19.07.2019, godz. 18.00
☉ Czas trwania wystawy: 19.07–18.08.2019
☉ Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, pl. Wolnica 1
☉ Wstęp bezpłatny

Na wystawie zaprezentowany zostanie efekt trwających dwa miesiące warsztatów. Przez kilka tygodni Krzysztof Mężyk współpracował z dwójką nastolatków, Anitą Mirecką i Łukaszem Zarzyckim. Powstał jeden tryptyk. Jego tematem jest zagadka Sfinksa – pytanie o zwierzę, które chodzi kolejno na czterech, dwóch i trzech nogach. Innym efektem są dwa małe pejzaże namalowane przez obserwatora, pana Krzysztofa Sumerę. Przez kilka następnych tygodni artysta spotykał się w tej samej pracowni ze starszym Panem, Andrzejem Sawickim, który również jest osobą niewidzącą. Powstał drugi tryptyk. Tym razem motywem przewodnim była Odyseja.

Obrazy opowiadają o życiu i jego etapach. Krzysztof Mężyk tym razem nie maluje, pilnuje żeby wewnętrzne obrazy Anity, Łukasza i Andrzeja nie wyszły poza płótno, żeby błękit został naniesiony na biel, a nie odwrotnie. Każda kreska, kolor, poprzedzone są milczeniem, dyskusją, refleksją. Każdy taki wybór znaczy.

Ośmiu obrazom towarzyszą szkice i notatki, które stanowiąc niejako odpowiednik audiodeskrypcji dla widzących, pozwalają wejść w doświadczenie malowania tego, co widać i tego, czego zobaczyć nie można. Odbiciem, ale i dopełnieniem tej sytuacji, jest instalacja dźwiękowa stanowiąca efekt warsztatów muzycznych, transkrypcji obrazu na brzmienie.

Więcej informacji: https://bit.ly/2NR3CX9

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!