Za nami ostatni weekend Krakowskiego Salonu Sztuki

Nagroda Publiczności fot. materiały prasowe

Nagroda Publiczności fot. materiały prasowe

W sobotę 20 października, ogłoszono laureata Nagrody Publiczności, którym został Mateusz Hajdo. Zaraz później w Pałacu Sztuki rozpoczęła się aukcja, na której kolekcjonerzy z całej Polski licytowali prace artystów Krakowskiego Salonu Sztuki.

W trakcie dziewięciu dni Krakowskiego Salonu Sztuki zwiedzający wystawę w Pałacu Sztuki mogli oddawać głosy na laureata ufundowanej przez Galerię Krakowską Nagrody Publiczności (6 000 PLN). W poprzedni weekend jury, do którego zaprosiliśmy osoby niezwiązane na co dzień ze sztuką współczesną, przyznało nagrody w pięciu kategoriach. Laureata ostatniego wyróżnienia wybrali zwiedzający wystawę, którzy po jej obejrzeniu wrzucali karty do głosowania do urny w Punkcie Informacyjnym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem: od wernisażu oddano łącznie 864 głosy, a zwycięzca otrzymał ich aż 69.

W sobotę od godziny 16.00 w Pałacu Sztuki odbywała się także aukcja, na której wystawiono 71 prac prezentowanych na wystawie Krakowskiego Salonu Sztuki. Poprowadzili ją Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki z Fundacji Artyści Innowacja Teoria, pomysłodawcy i współorganizatorzy Krakowskiego Salonu Sztuki. Rekordową cenę osiągnęła praca Pauliny Ołowskiej „Pavillonesque”, sprzedana za 19 000 PLN. Wylicytowano również między innymi „Studium draperii” (Ryszard Szozda) oraz „Dazzle Camouflage” (Sebastian Rut) – obydwie prace za 4 000 PLN. Licytacja była prowadzona telefonicznie, online (przez portale partnerów – Numarte oraz OneBid), a także stacjonarnie w Pałacu Sztuki. Do artystów trafi połowa kwoty za wylicytowane prace – druga część przyczyni się w przyszłym roku do realizacji kolejnej edycji Krakowskiego Salonu Sztuki.