Connect with us
sdc1718 - Z wizytą w Galerii Mieczysława Głucha

Kraków Pisze

Z wizytą w Galerii Mieczysława Głucha

Wizyta w Galerii Mieczysława Głucha w Makowie Podhalańskim była jednym z punków programów projektu Fundacji “Maximum” pt. “Aktywizacja turystyczna w rejonie Beskidu Makowskiego” dofinansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach programu “Małopolska Gościnna”. Projekt skupił wokół siebie seniorów i młodzież z powiatów krakowskiego, suskiego i myślenickiego, przyczyniając się do wzmożenia ruchu turystycznego oraz zaintersowania regionem, jego walorami krajoznawczymi oraz kulturowymi. Zwłaszcza Krakowianie przywykli do wielu kulturalnych wydarzeń, festiwali, wernisaży, finisaży, wystaw, koncertów i bankietów, mogli zobaczyć, jak wygląda życie kulturalne na tzw. prowincji.

sdc1540 - Z wizytą w Galerii Mieczysława Głucha

Mieczysław Głuch, to artysta z 40-letnim stażem. Prezentuje swoje rzeźby wykonane w drewnie o charakterze ludowym, sakralnym, modernistycznym, ogrodowo-parkowym, a także klasycznym w autorskiej Galerii w Makowie Podhalańskim. Przez 2 lata wykonywał prace konserwatorskie na słynnych lwowskich cmentarzach: Łyczakowskim i Obrońców Lwowa, za co otrzymał Krzyż Obrony Lwowa. Założyciel Babiogórskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, któremu przewodniczy.

 

sdc1547 - Z wizytą w Galerii Mieczysława Głucha

Mieczysław Głuch

Makowska Galeria, przy ul. 3 maja 37, jest równocześnie placówką „Eko Muzeum Babia Góra”. Głuch organizuje plenery rzeźbiarsko-malarskie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, sam uczestnicząc w Międzynarodowych Pogórzańskich Plenerach Rzeźbiarskich w Tuchowie.

Mieczysław Głuch zaczął rzeźbić przez przypadek. Podczas służby wojskowej zgłosił się na ochotnika do wykonania rzeźby orła, gdyż można było za to otrzymać trzy dni urlopu. W twórczości Głucha dominuje tematyka sakralna (rzeźby aniołów, Chrystusa, Boga Ojca, Trójcy św., Matki Boskiej, czy stajenki). Uwielbia rzeźbić kobiety grające na instrumentach muzycznych, skrzypcach, wiolonczeli. W Galerii wyeksponowano najważniejsze rzeźby, jak również kolekcję malarstwa współczesnego.

Głuch rzeźby traktuje jak własne dzieci, dlatego zawsze sam je konserwuje i impregnuje. Rzeźbiarz organizuje także prelekcje na temat tradycji rzeźbiarskich na Podhalu, pokazy powstawania rzeźby w drewnie, glinie i kamieniu.

Specyfiką Galerii jest bezpośredni kontakt z twórcą, który chętnie opowiada o swoich pasjach, pokazuje swoje “dzieci”, dzieląc się okruchami wspomnień, a także … proponując wdzianie kostiumu makowskiego zbója, który to wraz ciupaszką służy mu do odgrywania obrzędu “uprowadzenia” Panny Młodej podczas podbabiogórskich wesel.

ZESPÓŁ PROJEKTU:

Kierownik Projektu: dr Dariusz Piotr Klimczak (PRINCE2)
Koordynacja Projektu i wsparcie: płk Andrzej Grabowski
Realizacja i warsztaty: mgr Jadwiga Zapała
Fotografia: Vladimir Milanov
Wolontariat: Justyna Tłok, Anna Lizak, Beata Łata, Mateusz Gunia
Termin realizacji: 1 czerwiec — 31 grudzień 2021
Opracowanie graficzne i druk: Studio „Max”
Projekt dofinansowany ze środków własnych Fundacji “Maximum” i Województwa Małopolskiego z Programu “Gościnna Małopolska 2”

Zdjęcia: Vladimir Milanov tekst: Dariusz Piotr Klimczak.

winietaturystyka 2021 - Z wizytą w Galerii Mieczysława Głucha

Grafika z archiwum Fundacji „Maximum”

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
You may also like...

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top