Young Professionals Forum 2019 podczas kongresu OWHC w Krakowie 1–6 czerwca 2019 r.

by admin
0 comment

W ramach 15. Kongresu Organizacji Światowych Miast Dziedzictwa, organizowanego przez  Organizację Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) i Miasto Kraków odbędzie się Young Professionals Forum OWHC, tygodniowy program edukacyjny dla młodych ekspertów z 15 krajów. Realizatorem programu Forum jest Międzynarodowe Centrum Kultury.

W dniach 1–6 czerwca 2019 r. Kraków będzie gościł 15. Kongres Organizacji Światowych Miast Dziedzictwa (OWHC – Organization of World Heritage Cities), międzynarodowej organizacji, zrzeszającej miasta historyczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na całym świecie. Tegoroczne hasło kongresu „Dziedzictwo i turystyka” będzie kontynuacją i rozwinięciem dyskusji rozpoczętej w 2017 roku w koreańskim Gyeongju. W ramach tego prestiżowego wydarzenia odbędzie się także Young Professionals Forum OWHC, tygodniowy program edukacyjny dla młodych ekspertów reprezentujących osiemnaście zaproszonych miast.

Z uwagi na wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu dialogu międzykulturowego i zarządzania dziedzictwem, miasto powierzyło Międzynarodowemu Centrum Kultury rolę partnera odpowiedzialnego za kwestie merytoryczne, przygotowanie i przeprowadzenie programu Forum. Warto zaznaczyć, że jego formuła przyjęta przez OWHC przy kolejnych kongresach, opiera się na koncepcji przygotowanej przez MCK już w 2017 roku przy organizacji World Heritage Young Professionals Forum, towarzyszącego  41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie.

Wielkim przywilejem i rolą naszej instytucji jest wspieranie promocyjne Krakowa poza granicami kraju. Cieszymy się, że dorobek MCK i wkład w międzynarodową debatę na temat roli dziedzictwa we współczesnym świecie oraz za sprawą rozległej sieci kontaktów,
może być wykorzystany w wydarzeniach o zasięgu globalnym  – podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor MCK.

W trakcie Young Professionals Forum OWHC uczestnicy będą brali udział w warsztatach terenowych, seminariach i wykładach poruszających kluczowe kwestie nurtujące włodarzy miast światowego dziedzictwa. W wydarzeniu weźmie udział 19 uczestników z 15 krajów – 15 reprezentantów miast OWHC z zagranicy oraz 4 przedstawicieli polskich miast.
Skupią się na rozmaitych aspektach oddziaływania turystyki na dziedzictwo: od stymulowania popularnych turystycznych destynacji,  przekształcania miejsc i obiektów zgodnie z zapotrzebowaniem turystów, „disneylandizacji” dziedzictwa, aż po angażowanie społeczności globalnej w działania ochronne.

Głównym  tematem  kongresu jest ‘overtourism’ w miastach światowego dziedzictwa.
Chcemy pokazać uczestnikom, że po Wenecji i Barcelonie teraz Kraków został dotknięty tym problemem. Zaprosimy ich także na jednodniowe warsztaty do dwóch miast: Oświęcimia i Wieliczki.  W tym pierwszym będą mogli zobaczyć, jak Muzeum Auschwitz wpływa na wizerunek współczesnego miasta. W drugim pokażemy jak miejsce światowego dziedzictwa, czyli wielicka kopalnia soli stało się z jednej strony szansą dla miasta, a z drugiej jak bardzo trudne okazało się wykorzystywanie tej szansy przez Wieliczkę – mówi dr Michał Wiśniewski, kierownik Ośrodka Edukacji – Akademia Dziedzictwa MCK.

Inauguracja Young Professionals Forum OWHC, z udziałem Denisa Ricarda, Sekretarza Generalnego OWHC oraz prof. Jacka Purchli, Przewodniczącego Komitetu Sterującego OWHC, odbędzie się w sobotę 1 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury.  Następny dzień uczestnicy spędzą w Krakowie, zwiedzając historyczne centrum miasta, a następnie biorąc udział w warsztatach, podczas których analizować będą zagrożenia, jakie w miastach historycznych wynikać mogą z umasowienia turystyki. Tego dnia uczestników czeka wyjątkowa atrakcja. Specjalnie dla nich wykład wygłosi Doug Lansky, światowej sławy podróżnik i uznany mówca, lider myśli o zrównoważonym rozwoju turystyki, innowacjach, trendach i rozwoju destynacji. Wieczorem będą uczestniczyć w uroczystej ceremonii otwarcia 15. Kongresu OWHC na Rynku Głównym w Krakowie.

Wizyty w obiektach światowego dziedzictwa, takich jak Kopalnia Soli w Wieliczce oraz były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau (1940-1945), pozwolą uczestnikom w kolejnych dniach zastanowić się nad wielością wyzwań, jakim sprostać musi ochrona dziedzictwa w nieustannie zmieniającym się świecie. Na zakończenie Forum grupa uda się do dwóch dzielnic Krakowa – Podgórza i Nowej Huty, gdzie będzie mogła zapoznać się z próbami  dywersyfikacji oferty turystycznej podejmowanymi przez nasze miasto.

W trakcie wykładów i warsztatów uczestnicy będą analizowali również przykłady z własnych krajów, przedstawiając działania podejmowane przez miejskie władze we współpracy ze społecznościami lokalnymi w celu zachowania miejsc światowego dziedzictwa.  Dla Krakowa – jako miasta skupiającego się na zrównoważonym rozwoju turystyki opartej nie tylko na dziedzictwie historycznym, ale także  na zaangażowaniu mieszkańców – te zagadnienia omawiane podczas Forum będą wyjątkowo istotne i aktualne.

Kraków, 28 maja 2019 r.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej