Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

palac potockich w krakowie fot. k. schubert mik 2018 7 300x200 - XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Pałac Potockich w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2018

Tegoroczne XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędą się pod hasłem „Z dreszczykiem”. W czasie dwóch majowych weekendów: 18 i 19 oraz 25 i 26 maja 2019 roku Małopolski Instytut Kultury, organizator Dni, zaprosi krakowian i turystów do zwiedzania i poznawania tajemnic 12 zabytków znajdujących się na terenie miasta Krakowa i województwa małopolskiego.

Opowieści z dreszczykiem

Wszyscy, którzy kochają tajemnice i zagadki, nie zawiodą się podczas tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Będzie można posłuchać rozmaitych opowieści i poznać sekrety dwunastu ciekawych miejsc. Część z nich jest z pozoru znana wszystkim krakowianom, jak np. pałac Potockich mieszczący się przy Rynku Głównym, kościół Świętego Krzyża przy placu św. Ducha czy pałac Pusłowskich przy ulicy Westerplatte. Mało kto natomiast zna historię Domu Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego przy ulicy Siennej czy ukryty pośród kamienic ulicy Szpitalnej klasztor sióstr duchaczek. Zarówno te bardziej, jak i te mniej znane miejsca, znajdują się w ścisłym centrum miasta i w większości nie są dostępne dla zwiedzających, wyjątkiem są właśnie Dni Dziedzictwa.

Chcielibyście dowiedzieć się, jak za czasów Piotra Skargi, założyciela Arcybractwa Miłosierdzia, wyglądał dom, w którym gromadzili się członkowie bractwa i zbierali fundusze dla ubogich, albo czym zajmował się Bank Pobożny? Interesuje Was, kto odwiedzał salon hrabiów Potockich albo kim była Gypsia, której grobowiec znajduje się w pałacowych piwnicach? Zapraszamy! Zdradzimy też tajemnicę pomalowanego na czarno sufitu w kuchni pałacowej u Pusłowskich i opowiemy o jednej z najsłynniejszych kradzieży dwudziestolecia międzywojennego, której ofiarą padł hrabia Pusłowski. Pewnie już wiecie, co ma wspólnego Jan Matejko z placem św. Ducha i kościołem Świętego Krzyża, ale czy byliście już w małym skarbcu-muzeum nad zakrystią we wspomnianym kościele? Zapewniamy, że warto odwiedzić to miejsce.

Idąc za wskazówką autorki kryminałów Gai Grzegorzewskiej, która napisała książkę towarzyszącą tegorocznym Dniom, można ruszyć w Małopolskę i przekonać się, czym był beluard w Rożnowie i dlaczego ze ściany fortecy nad Dunajcem wyziera twarz Turka. W kościele w Niedzicy można policzyć, ile razy i jak pokazano na znajdujących się w tym kościele rzeźbach i obrazach skórę zdartą z ciała męczennika, świętego Bartłomieja, a w drewnianym cmentarnym kościółku w Iwkowej przenieść się wyobraźnią do odległych czasów za sprawą sugestywnych malowideł ilustrujących m.in. słynne „memento mori”. Do symbolicznego końca drogi dotrzemy we wsi Kacwin na Spiszu, a w Kluszkowcach będziemy się mogli przekonać na własne uszy, czy „grający pomnik” Władysława Hasiora rzeczywiście gra. Ukryte tajemnice i skarby, mnisi, pustelnicy, zagubione duchy, kościotrupy, okultyści – wszyscy, którzy na dźwięk tych słów dostają wypieków na twarzy, w czasie tegorocznych Dni Dziedzictwa na pewno nie poczują się zawiedzeni.

1819 maja

Pałac Pusłowskich w Krakowie

Pałac Potockich w Krakowie

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej

Kościół pw. Narodzenia NMP w Czchowie

Zamek w Czchowie

Beluard w Rożnowie

Zapisy na oprowadzania i warsztaty od 13 maja 2019.

W pierwszy weekend Dni Dziedzictwa zapraszamy do neorenesansowej willi z ogrodem, należącej przez niemal stulecie do słynącej z kolekcjonerskiej pasji rodziny hrabiów Pusłowskich, oraz do pałacu przy Rynku Głównym, należącego przez niemal siedemset lat do wielu znakomitych rodów, z których ostatnim jest rodzina Potockich.

Pałac Pusłowskich przy ulicy Westerplatte 10 jest zamknięty na co dzień dla zwiedzających. Obecnie ma tam swoją siedzibę Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego pracownicy razem z historykami sztuki będą opowiadać o ciekawym wystroju willi i jej nietuzinkowych mieszkańcach. Zobaczymy tu sporo dzieł z kolekcji Pusłowskich przywiezionych przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalnie na Dni Dziedzictwa, a nawet przewietrzymy szafy Pusłowskich, wyciągając z nich kreacje na różne okazje: bale, rauty, koncerty. Będziemy też świadkami ciekawej rekonstrukcji wydarzeń z okresu międzywojnia, kiedy to z pałacu skradziono cenne płótno Lorenza Lotta Adoracja Dzieciątka. Zaprosimy też na degustację dań „z dreszczykiem” i projekcję filmu Dziewczyna z dobrego domu, kręconego w latach 60. XX w. we wnętrzach pałacu z udziałem ostatniego z właścicieli ‒ Franciszka Ksawerego Pusłowskiego.

W kamienicy Potockich także czekają nas ciekawe oprowadzania po pałacowych wnętrzach. Będziemy też mieli okazję usłyszeć o prekursorze fantastyki grozy, wielkim miłośniku kotów Erneście Theodorze Amadeuszu Hoffmanie, którego znamy jako autora opowiadania Dziadek do orzechów. Dzieci zaprosimy do udziału w grze terenowej, której bohaterami będą zwierzęta, a wszyscy będą mogli się zapoznać się z wystawą Kryształowe pająki, ptaszarnia karła Wątróbki i klątwa Ossolińskich, ustawioną przed pałacem.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej z 2. połowy XV w. jest jednym z najstarszych kościołów w Małopolsce, a obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. We wnętrzu tej gotyckiej budowli obejrzymy z przewodnikiem wspaniałe, niedawno odnowione malowidła figuralne i patronowe, a sołtys wsi, pan Stefan Szot, oprowadzi nas po Iwkowej, opowiadając m.in. historię pustelnika Urbanka. Dzieci będą mogły „podróżować kapsułą czasu” i badać ślady na ścianach 500-letniej świątyni, odbędzie się też kiermasz lokalnych przysmaków.

W Czchowie, jednym z najstarszych miast Małopolski, czekają na nas dwie atrakcje: zamek i kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Rodzinom z dziećmi polecamy szczególnie wyprawę detektywistyczną Co widział chłopiec?, podczas której wytropimy m.in. ariańskie tajemnice. Wszyscy goście będą mogli usłyszeć opowieść o czchowskim zamku i podziwiać wspaniałe widoki z baszty oraz pospacerować szlakiem militarnym wokół wzgórza zamkowego. Pasjonaci średniowiecznych klimatów będą mogli obejrzeć wystawę miniatur Damy i rycerze oraz widowisko taneczne Niepokoje średniowiecza w wykonaniu zespołu Belriguardo. Po kościele w Czchowie oprowadzą nas historycy sztuki, opowiadając m.in. o wyjątkowości tamtejszych gotyckich malowideł. A potem, na jarmarku zlokalizowanym na czchowskim rynku, można będzie kupić pamiątki i skosztować przysmaków inspirowanych średniowieczną kuchnią.

Na koniec pierwszego weekendu mamy kolejną atrakcją militarną – beluard w Rożnowie. Realizację tej nowoczesnej jak na początek XIV wieku fortecy, która miała być elementem obronnym w czasie zagrożenia tureckiego, rozpoczął hetman Jan Tarnowski, znany praktyk i teoretyk wojskowości. Warto dodać, że budowle tego typu są mało charakterystyczne dla naszej części Europy. Przewodnicy przybliżą historię tego obiektu, dodatkowo będzie można pospacerować po najciekawszych miejscach w Rożnowie: ruinach zamku Zawiszy Czarnego oraz dawnym zamku dolnym, którego beluard był częścią.

25–26 maja 2019

Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza w Krakowie
Kościół pw. Świętego Krzyża w Krakowie
Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie
Wieś Kacwin na Spiszu
Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy
Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka, Kluszkowce
Zapisy na oprowadzania i warsztaty od 20 maja 2019.

W weekend 25‒26 maja będzie można poznać następne bliskie-dalekie miejsca. Zaprosimy Was do klasztoru Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza w Krakowie. Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia – bo tak brzmi pełna nazwa obiektu – znajduje się przy ulicy Szpitalnej 8‒12, to trzy połączone ze sobą kamienice, każda z innego okresu, do których wstęp mają na co dzień tylko nieliczni. Zwiedzający będą mogli poznać zakamarki klasztoru i piękny ogród, a także wczesnobarokowy kościół św. Tomasza, który jest częścią zespołu klasztornego. Siostry Duchaczki oraz mieszkańcy dawni i obecni ulicy Szpitalnej i Małego Rynku są także bohaterami projektu artystycznego Bartolomea Koczenasza, który na fasadach ośmiu kamienic umieścił serię artystycznych kolaży zestawionych z historycznych i współczesnych fotografii (9‒26 maja).

Kolejnym obiektem na trasie Dni Dziedzictwa będzie jeden z najstarszych kościołów parafialnych w Krakowie: kościół pw. Świętego Krzyża, który w ciągu całej swojej historii – a istniał już w 1244 roku ‒ nie uległ zbyt wielu modyfikacjom. Warto wybrać się na zwiedzanie z historykami, którzy opowiedzą zarówno o architekturze, jak i o wspaniałych malowidłach zdobiących wnętrze kościoła.

Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie to także miejsce, którego na co dzień nie zobaczymy i które otwiera swoje podwoje specjalnie z okazji Dni Dziedzictwa. Bractwo Miłosierdzia w Krakowie powstało dzięki Piotrowi Skardze, jezuickiemu kaznodziei czasów kontrreformacji. Organizacja niosła różnoraką pomoc materialną i duchową ludziom ubogim i prowadzi ją do dziś. We wnętrzach podziwiać można m.in. dawną salę posiedzeń oraz komorę klejnotową. O roli i przeznaczeniu tego miejsca opowiedzą przewodnicy, a dzieci w wieku 8‒12 lat będą mogły wziąć udział w detektywistycznym spacerze Schadzka przy ulicy Zgubionej.

Zgubić się będzie można także we wsi Kacwin, ostatniej lub – jak kto woli – pierwszej miejscowości przy granicy Polski ze Słowacją. Jej najcenniejszym zabytkiem jest kościół pw. Wszystkich Świętych, którego wystrój wspaniale reprezentuje spiski barok. Podczas Dni Dziedzictwa, spacerując po Kacwinie, poszukamy śladów dawnej zabudowy – charakterystycznego układu zagród, malowniczo położonych kapliczek, sypańców (rodzaju spichlerza) czy młyna wodnego, a dzieci w ramach warsztatów będą mogły stworzyć własne budowle-spichrze.
Zaledwie kilka kilometrów od Kacwina znajduje się Niedzica wraz z murowanym gotyckim kościołem pw. św. Bartłomieja. To właśnie losy i męczeńską śmierć tego świętego, utrwalone na kilku elementach wyposażenia świątyni, będziemy śledzić wraz z historykami sztuki i regionalistami. Na oprowadzanie w języku słowackim zaprosi nas ks. proboszcz Józef Bednarczyk. Dodatkowo zostanie zaprezentowana wystawa planszowa opowiadająca 700-letnią historię kościoła u stóp zamku w Niedzicy. Spiskimi legendami zajmą się dzieci w czasie warsztatów integracyjnych, a wszystkim polecamy rodzinny festyn.

To nie koniec atrakcji na ten weekend – przed nami jeszcze Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka. Artystyczne realizacje Władysława Hasiora, twórcy pochodzącego z Nowego Sącza i związanego z Zakopanem, u jednych budziły zachwyt, a u innych odrazę i lęk. Do konstruowania swoich dzieł wybierał często bardzo proste, zużyte i niepotrzebne już materiały, które wystawione na konfrontację z żywiołami (ogniem, powietrzem, wodą i ziemią), dawały wyjątkowy efekt twórczy. Podczas Dni Dziedzictwa opowiemy o niepokojącej i prowokacyjnej sztuce Hasiora, o powiązaniu prezentowanego dzieła z krajobrazem oraz o kontrowersjach związanych z samym jego przeznaczeniem. Na dzieci czeka wyjątkowa atrakcja, czyli Muzyczny asamblaż – plenerowy, grający plac zabaw u stóp pomnika.

Udział w wydarzeniach Małopolskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny, na część punktów programu obowiązuje rezerwacja miejsc, która rozpocznie się 13 maja (zapisy na pierwszy weekend) i 20 maja (zapisy na drugi weekend). Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem formularza na stronie https://dnidziedzictwa.pl/rezerwacja-2019 oraz telefonicznie: 12 423 35 55.
Więcej informacji o XXI Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego: https://dnidziedzictwa.pl/teka/xxi-edycja-2019/

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top