X Krakowskie Miniatury Teatralne. Jubileuszowa edycja festiwalu teatralnego

Już tylko kilka dni dzieli nas od inauguracji dziesiątej, jubileuszowej edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych, organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury. Między 20 a 30 lipca czeka nas wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Krakowa, a to za sprawą gwiazd polskiej sceny teatralnej, które zawitają na festiwal!

kmt 2019 plakat 214x300 - X Krakowskie Miniatury Teatralne. Jubileuszowa edycja festiwalu teatralnegoW tym roku obchodzimy dziesiątą,  jubileuszową, edycję Festiwalu. Z biegiem lat wydarzenie zmieniło i rozszerzyło swoją formułę – tytułowe „miniatury” z powodzeniem występują teraz w programie festiwalu razem z wielkoobsadowymi spektaklami. Wszystkie jednak niezmiennie realizowane są przez mistrzów gatunku, angażują najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i prezentowane są
w Krakowie po raz pierwszy. Z okazji jubileuszu festiwalu, a także obchodów 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, po raz pierwszy w repertuarze zagości zagraniczny spektakl familijny pt. Karnawał zwierząt. Również po raz pierwszy będzie aż tak intensywnie – w ciągu 10 festiwalowych dni zaprezentujemy aż 8 wyjątkowych spektakli!

Festiwal zainauguruje komedia Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji). Ta żartobliwa sztuka przedstawi Widzom wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego wieczoru. Będą cytaty
z najsławniejszych dramatów i żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy. Śmiech, ale także zadumę i refleksję wzbudzi na pewno spektakl pt. Kandydat, z udziałem Piotra Cyrwusa i Grażyny Wolszczak. Jest to błyskotliwy komediodramat, który opowiada historię kandydata na urząd prezydenta oraz jego trenerki. Mniej dowcipny jest monodram pt. Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam w wykonaniu Ewy Błaszczyk. Aktorka wciela się w nim w postać jednej z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku i korespondentki wojennej, która tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo odsłania w ludziach piękno i brzydotę. Drugi repertuarowy monodram – Moskwa-Pietuszki – to poetycka podróż w głąb siebie. Jej stacje to kolejne opróżniane butelki, lecz nie jest to tylko pijackie wspomnienie, ale również pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o życiu. W głównej roli zobaczymy tutaj mistrzowskiego Mariana Opanię.

Zupełnie inny charakter ma bohater spektaklu Kobieta na zamówienie. To nudny statystyk, który marzy o kobiecie na całe życie. Zabawna komedia z Jackiem Kawalcem, Beatą Zarembianką i Dariuszem Niebudkiem pokazuje, że życie jest przewrotne i czasem nawet najpiękniejsze marzenia mogą przewrócić nasze życie do góry nogami! Kolejna komedia – Raj dla opornych – to historia Karola i Barbary (w tych rolach Mirosław Baka i Dorota Kolak), czyli bohaterów Seksu dla opornych kilka lat później. Reżyserem spektaklu jest wspaniała Krystyna Janda, a za teksty piosenek odpowiada Jacek Cygan.

Finał Miniatur będzie zaś naprawdę widowiskowy! A to za sprawą spektakularnego musicalu – Nowy Jork. Prohibicja. W towarzystwie zespołu muzycznego, w opowieści o narodzinach nowoczesnego świata i historii ogromnej metropolii lat 20. zobaczymy Katarzynę Zielińską, Kacpra Kuszewskiego, Łukasza Przybylskiego i Ewę Konstancję Bułhak. Będzie to muzyczna opowieść o mieście, którym rządzi jazz, mafia i prohibicja.

***

X Krakowskie Miniatury Teatralne to przegląd różnorodnych sztuk na najlepszych scenach w Krakowie. Organizatorem KMT jest Krakowskie Forum Kultury – Instytucja Kultury Miasta Krakowa. Spektakle obejrzeć można od 20 do 30 lipca 2019 roku w Krakowskim Teatrze Variété, Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Teatrze Groteska.

Bilety dostępne są na stronie www.bilety.krakowskieforum.pl oraz w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.

Szczegółowe informacje i program znajdują się na stronie organizatora – Krakowskiego Forum Kultury:  http://krakowskieforum.pl/miniatury-teatralne/
oraz na Facebooku:

www.facebook.com/KrakowskieMiniaturyTeatralne

Organizator:

Krakowskie Forum Kultury

Partner główny:

Wodociągi Miasta Krakowa

Patroni medialni:

TVP 3 Kraków

Radio Kraków

Gazeta Wyborcza

Dwutygodnik miejski Kraków.pl

Portal Magiczny Kraków www.krakow.pl

Portal Chodźże do Teatru

Miesięcznik Karnet

 

Partnerzy:

Teatr Variété

Nowohuckie Centrum Kultury

Teatr Groteska

Dom Norymberski

Kraków – Norymberga. 40 lat partnerstwa

Spektakl Karnawał zwierząt zrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Spektakl Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!