Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Wystawa Witolda Urbanowicza “Teraz Urbanowicz”

15 listopada 2019 r. – 30 września 2020 r. Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5

Wernisaż: 15 listopada 2019 r., godz. 17.00. Wstęp wolny.

„Teraz Urbanowicz” to nowa odsłona wystawy z cyklu „Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX wieku”, na której prezentujemy prace nowohuckich artystów.

Tym razem oddajemy przestrzeń Witoldowi Urbanowiczowi – artyście, który zapewnił sobie stałe miejsce w historii sztuki. W swej twórczości potrafił łączyć awangardową postawę z szacunkiem do ponadczasowych wartości malarskich, umiał wyrazić swoją epokę i środowisko.

Na wystawie można zobaczyć prace z lat 60. i 70. XX wieku, m.in.  słynne obrazy z serii „Czarnych kwadratów”, a także mniej znane dzieła; obrazy w kontrastowych, geometrycznych  układach, czystych barwach, malowane techniką kładzenia płaskich, gładkich i szerokich powierzchni. Ten okres w twórczości artysty to przykład jego nowego, płaszczyznowego stylu.

Obrazy Urbanowicza już od najwcześniejszych lat poddawane były różnym eksperymentom fakturowym, znajdując się w kręgu najbardziej aktualnej wówczas tendencji w sztuce światowej. Urbanowicz zaczynał malarską karierę jako surrealista i ekspresjonista. Zafascynowany geometrycznym „malarstwem materii”, w latach sześćdziesiątych poświęcił się temu rodzajowi sztuki. Ów formalny eksperyment i przekonanie, że obraz można „malować wszystkim”, zaowocowały wielowarstwowymi, eklektycznymi pracami o niejednolitej strukturze. Urbanowicz tworzył swoje obrazy używając piasku, żwiru, gipsu, skóry, szmacianych ścinków i sznurków. Później, na ponad dziesięć lat, najważniejsze miejsce zajął w jego twórczości kolor. W latach 80. do “tradycyjnych” rysunków i obrazów wprowadził dynamiczne, abstrakcyjne lub animistyczne formy, a nasycone barwy zastąpiły ostre kontrasty czerni i bieli.

Wystawa prac Witolda Urbanowicza jest wpisana w stałą ekspozycję Galerii Huta Sztuki obejmującą kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty. Artysta ten był jednym z członków tzw. Grupy Nowohuckiej, zwanej często także Grupą 5-ciu. Razem z przyjaciółmi: Julianem Jończykiem, Januszem Tarabułą, Jerzym Wrońskim i Danutą Urbanowicz, od 1956 r. wystawiali wspólnie w Klubie MPiK w Nowej Hucie. To właśnie oni współtworzyli jedno z najciekawszych zjawisk sztuki powojennej – malarstwo materii. W Galerii Huta Sztuki prezentowane są zarówno ich dzieła, jak i prace autorstwa Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego. Stałe miejsce ma również ekspozycja prac z lat 1950-1970, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez wcześniej nieeksponowaną „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, po sztukę współczesną.

Witold Urbanowicz urodził się w 1931 r. w Oszmianie w województwie wileńskim. W latach 1950 – 1956 studiował na ASP w Krakowie. Był uczniem profesorów: Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Po raz pierwszy wystawiał pod patronatem Marii Jaremy, Jonasza Sterna i Tadeusza Kantora. Wraz z przyjaciółmi współtworzył Grupę 5-ciu. Był także członkiem Grupy Krakowskiej. W latach 1972-74 pracował jako wykładowca na ASP w Krakowie. Następnie prowadził pracownie rysunku i malarstwa na UMCS w Lublinie (1972-1981). Był też wykładowcą w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.  Mieszkał i pracował w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta.

Brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Czechosłowacji, Rosji, Ukrainie, Łotwie, Turcji, Danii, Holandii, Anglii, Francji, Niemczech, USA. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Białymstoku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie  oraz Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im C. K. Norwida  w Krakowie.

 

Szczegółowe informacje:

Galeria Huta Sztuki, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków

tel. 12 644 27 65 wew. 25, hutasztuki[at]okn.edu.pl

http://okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/galeria-huta-sztuki

https://www.facebook.com/hutasztuki/

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top