Wykład i hip-hopowy koncert czeskiego artysty Vladimira 518 o socmodernistycznej architekturze w krakowskim MCK

Jeśli czeski beton i blokowisko, to raczej hip hop niż Helena Vondráčková! 21 listopada Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wykład i multimedialny koncert z udziałem czeskiego artysty Vladimira 518. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny”.

wyklad vladimira 518 talk soc 21112024 - Wykład i hip-hopowy koncert czeskiego artysty Vladimira 518 o socmodernistycznej architekturze w krakowskim MCK

Vladimir 518 to artysta i twórca wizualny, jeden z najbardziej wyrazistych głosów czeskiej sceny muzycznej, znany zarówno z projektów solowych, jak i z legendarnej grupy hip-hopowej PSH, która zrewolucjonizowała czeski rap. Jego działalność obejmuje sztuki wizualne i muzykę, a także projekty dokumentujące dziedzictwo kulturowe Czechosłowacji.

21 listopada o godz. 18.00 artysta wygłosi wykład „Architektura czeska 58-89”, poświęcony burzliwym losom czeskiej architektury powojennej, która – mimo swojego unikatowego charakteru i wartości historycznej – wciąż spotyka się z niezrozumieniem i negatywnym odbiorem społecznym.

Vladimir 518 jest pomysłodawcą i wydawcą monumentalnego albumu poświęconego czeskiemu dziedzictwu socmodernizmu. Podczas wykładu zaprezentuje wybrane projekty socmodernistyczne oraz przybliży postacie kluczowych czeskich architektów, takich jak Karel Prager, Věra i Vladimír Machoninowie, a także przedstawicieli grupy SIAL. Realizacje generacji architektów, jak Instytut Chemii Makromolekularnej w Pradze, dom towarowy Kotva czy nadajnik telewizyjny na górze Ještěd, stanowiące ważny fragment historii czeskiej przestrzeni publicznej.

Jego wykład pozwoli przyjrzeć się wyjątkowemu dziedzictwu architektonicznemu Czech oraz przybliży problematykę konserwacji budynków z drugiej połowy XX wieku, dzisiaj często pozbawionych ochrony konserwatorskiej albo rozbieranych.

Wydarzenie odbędzie się w sali „Pod Kruki” MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Wykład odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczony symultanicznie na język polski oraz PJM. W trakcie będą dostępne napisy na żywo dla osób niesłyszących. Wstęp jest bezpłatny, konieczność rezerwacji miejsca: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/837402-259.

O godz. 21.00 odbędzie się multimedialny koncert Vladimira 518 & Aid Kid, łączący elementy hip-hopu, muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy przez portal Evenea: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/837402-258

W przerwie między wykładem a koncertem o godz. 20.00 odbędą się oprowadzania po wystawie „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny” (w tym jedno z audiodeskrypcją na żywo, które poprowadzi Regina Mynarska).

Dostępność wydarzenia

Przestrzeń budynku MCK jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, a sala „Pod Kruki” wyposażona w pętlę indukcyjną. Podczas koncertu będzie możliwość skorzystania z audiodeskrypcji na żywo. Osobom z niepełnosprawnościami MCK oferuje wsparcie asystenta podczas całego wydarzenia. W tym celu prosimy o zaznaczenie tej opcji w formularzu rejestracyjnym lub o zgłoszenie potrzeby do koordynatora dostępności MCK do 18 listopada.

Kontakt: Daniel Krawczyk, telefon lub sms: 784032228, e-mail: dostepnosc@mck.krakow.pl

Wydarzenie organizowane i sfinansowane w ramach programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.

#KorzyściDlaCiebie
#NextGenerationEU
#FunduszeUE
#KPOdlakultury
#KPO

Patronat medialny

“Walka Modlitwy Modlitwa jako wyzwanie” Już 15 stycznia spotkanie Mężczyzn Świętego Józefa. Zapraszamy!

“…sługa Chrystusa Jezusa zawsze walczący za was w modlitwach...

Z sercem na dłoni – razem w walce z chorobami układu krwionośnego

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (PTSF...

W oczekiwaniu: Podsumowanie Spotkania Mężczyzn Świętego Józefa

To nauczanie przenosi nas w głębię chrześcijańskiej nadziei i...

Wernisaż wystawy czasowej „Enklawy wolności. Rzeczpospolite Partyzanckie” w Muzeum AK

W czwartek 5 grudnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło...

Charyzmat męskości jako dar tożsamości mężczyzny – refleksja ks. prof. Witolda Ostafińskiego

Charyzmat męskości i dar męskiej tożsamości to jeden z...

Czytaj również

Popularne kategorie