Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu – wystawa 5 czerwca – 20 sierpnia 2017 (Pałac Krzysztofory)

msza krakow - Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu - wystawa 5 czerwca - 20 sierpnia 2017 (Pałac Krzysztofory)

Od 6 czerwca 2017 roku w Pałacu Krzysztofory będzie można oglądać wystawę Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu, poświęconą średniowiecznym i wczesno nowożytnym losom Krakowa i Budapesztu. Węgry stają się modne. Kraj znakomitych win o kilkusetletniej tradycji, z których najbardziej znany jest tokaj. Langosz, który najlepiej smakuje po przyjemnej kąpieli w Balatonie. Po przyjemnościach ciała, coś dla ducha: literatura Maraiego, czy muzyka Liszta i Bartoka albo gimnastyka umysłu: kostka Erno Rubika.

Wystawa jest owocem współpracy dwóch instytucji: Muzeum Historycznego Budapesztu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ukazuje ona dynamiczny rozwój tych dwóch miast od chwili ich powstania aż po czasy nowożytne, a także ich dzieje z podkreśleniem wspólnych dla obu miast procesów, zjawisk czy postaci. Można to porównać do wędrówki po dwóch sąsiadujących z sobą ścieżkach, które co pewien czas przybliżają się do siebie, czasem się łączą, ale czasem też się od siebie oddalają. To wyobrażenie wspólnej drogi rozwoju stanowi dominujący element, przewijający się w ramach całej ekspozycji. Tematyka wystawy jest bardzo szeroka. Motywem przewodnim jest przedstawienie tytułowych średniowiecznych miast na różnych etapach ich rozwoju, z podkreśleniem wydarzeń czy zjawisk szczególnych, które do dziś są obecne w świadomości ich mieszkańców. W historyczną narrację zostały wplecione fragmenty barwnych i wciąż żywych legend, które przechowały w przystępnej formie ważne, choć nie zawsze łatwe do wytłumaczenia procesy czy wydarzenia. Tego rodzaju miejskie tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są wciąż obecne, stąd  też tematyka legend znalazła swoje ważne miejsce na wystawie.
Ekspozycja została podzielona tematycznie na pięć części: Geneza, Klęska, Kreacja, Gloria i Splendor. Jest to ujęcie chronologiczne. Podkreślone zostały pewne historyczne wątki łączące z sobą Budę i Kraków. Przedstawicieli władających w obu stolicach dynastii – Andegaweńskiej i Jagiellońskiej, jak również Stefana Batorego, króla Polski i księcia Siedmiogrodu upamiętniają rozmaite należące do nich niegdyś przedmioty. Ekspozycja obejmuje również obiekty związane z zakonami paulinów i karmelitów. Modele bryłowe i materiały wideo w technice 3D przedstawiające rekonstrukcje miast i poszczególnych budynków, sprawiają, że historia ożywa na naszych oczach. W ramach całej wystawy zastosowano konsekwentnie pewien schemat kolorów, pozwalający wyodrębnić wielkie epoki historyczne w dziejach obu miast.

Wystawa będzie prezentowana od 6 czerwca do 20 sierpnia 2017w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.

(źródło: http://www.mhk.pl/wystawy/na-wspolnej-drodze-krakow-i-budapeszt-w-sredniowieczu)

 

baner KrakBud500x400 - Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu - wystawa 5 czerwca - 20 sierpnia 2017 (Pałac Krzysztofory)

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!