Wspólne czytanie nie tylko na zasypianie! Przedstawiamy wydarzenia dla dzieci i rodzin na Festiwalu Conrada

by admin
0 comment

Zajęcia dla najnajów, czyli dzieci od 6 miesiąca życia, wydarzenie dla nastolatków i rodziców, a także spotkania dla dziadków i opiekunów, którzy czują, że mądre historie to dobra zabawa! W tym roku będzie dużo muzyki, mnóstwo zajęć plastycznych i jeszcze więcej opowieści. Czy już zachęciliśmy najmłodszych uczestników Festiwalu Conrada do wspólnej zabawy? Spotkamy się w dniach od 24 do 27 października!

W czwartek i piątek zapraszamy na spotkania po szkole i pracy, czyli od godz. 17.00, a w sobotę i niedzielę zaczynamy zaraz po śniadaniu – obecność sprawdzamy już o godz. 10.00. Po raz pierwszy do wspólnej zabawy zapraszamy najmłodszych odbiorców literatury, czyli najnajów – dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat wraz z rodzicami. Podczas warsztatów rytmiczne czytanie będzie przeplatane rymowankami i przyśpiewkami, a zabawy ruchowe zmieszają się z chwilą relaksu podczas masażu literackiego. „Maluch jak tlenu potrzebuje do swego rozwoju bliskiego dorosłego, a jednym ze sposobów budowania relacji jest wspólne bycie i głośne czytanie” – tłumaczy Małgorzata Swędrowska, animatorka warsztatów dla dzieci. Kilka pokoleń bibliofilów połączymy na spotkaniu Książkowzroczność, czyli o tajemnicach międzywierszy, słów i obrazów, podczas którego dzieci i dorośli doświadczą, czym jest czytanie wrażeniowe. Młodzi odbiorcy odkryją, jak różna i zaskakująca może być literatura, a starsi przekonają się, że książki obrazkowe – za sprawą metafor i międzywierszy – mogą być wyborną ucztą duchową.

Miłośników opowieści o florze i faunie, który potrafią spojrzeć na te historie z empatią, z pewnością zainteresuje spacer przyrodniczy z Bartoszem Popczyńskim po parku Jordana. Zbiórka w sobotę 26 października o godz. 13.00. W którym miejscu? Przy dobrze znanym wszystkim krakowianom pomniku niedźwiedzia Wojtka. Nie zabraknie też historii o dzielnym czworonożnym żołnierzu, o którym powstały już książki. Wybierzemy się również na warsztaty plastyczne z Urszulą Palusińską, które pomogą w filozoficznych rozważaniach o względności czasu i bezwzględności nudy. Natomiast w niedzielę 27 października o godz. 16.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie – Jak rozmawiać z psem. Czytanki w dobrym towarzystwie!. Na wykład z psich manier zaprosi profesjonalny trener Jacek Lewkowicz w duecie z redaktorką Radia Kraków – Barbarą Gawryluk.

Jak co roku nie zapominamy też o zajęciach integracyjnych dla dzieci głuchych, słabosłyszących i słyszących. Do wspólnej zabawy zapraszamy w niedzielę 27 października o godz. 11.30 podczas warsztatów Halo to ja! prowadzonych przez Patrycję Urban i Sabinę Suruło.

Warsztaty muzyczno-literackie z Make Me Music, które poprowadzą Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak i Marta Łukańko, pozwolą nam poznać rzeczywistości dźwiękowe – od czwartku do niedzieli punktualnie o godz. 17.00. Po zakończeniu swoich zajęć animatorki zaproszą na interaktywny koncert Na podwórku u Witka i Julka. Tuwim i Lutosławski. Ale to nie wszystko! W tegorocznym programie znalazły się też Znaki ciszy, czyli spotkanie z Rasą Jančiauskaitė, Wyobraźnia ma moc!, rozmowa ze współautorkami Siedem, Dorotą Majkowską-Szajer i Magdaleną Kozieł-Nowak, oraz Poznajcie ptaszka „A kuku”! – warsztaty o kolorach i emocjach z Barbarą Grzybowską Flores. Wyjątkowo zapowiada się też spotkanie z Marianną Coppo i jej Petrą, której historia jest naprawdę dla każdego!

Na wszystkie wydarzenia dla dzieci i młodzieży należy wcześniej pobrać bezpłatne wejściówki na portalu Evenea, dostępne od 30 września. Szczegółowy program wydarzeń oraz miejsca znajduje się na stronie www.festiwalconrada.pl.

fot. Wojciech Wandzel

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej